kako biti u dobrom odnosu s novcem

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Svaka je ova tema kompleksna, ali je rezultat vrijedan truda. Danas bi se ukratko dotaknula novca i kako biti biti u dobrom odnosu s novcem te bih odmah na početku istaknula kako ga ne treba poistovjećivati s bogatstvom i obiljem niti ga smatrati jedinim mjerilom uspjeha. Ali mu treba priznati važnost u našim životima. S razlogom je tu, kao i sve ostalo.

Novac je bitan segment života i upravljanje njime je izuzetno važno. Istovremeno je emocionalna i tabu tema. Oni koji ne vole razgovarati o njemu, nemaju sređenu financijsku konstrukciju i lako će druge optužiti da su materijalisti. Vanjske okolnosti kojima svjedočimo ne treba posebno spominjati da bi se ozbiljnije razmislilo o novcu jer je on uvijek dio veće slike.

Dok otpustimo predrasude o novcu, vidjet ćemo da je to zapravo samo alat koji nam služi da živimo na način koji nama odgovara. Ima potencijal olakšavanja života i ostvarivanje vlastite neovisnosti i slobode. U suprotnom, previše energije odlazi na egzistencijalna pitanja i paralizira nas.

Pretjerano materijalno bogatstvo ne usrećuje čovjeka, već nas usrećuju stvari koje zapravo nisu stvari, poput druženja s ljudima koje volimo. Isto je i s instant gratifikacijom zbog izobilja i dostupnosti u kojem danas živimo. Stoga, iako nije jednostavna, samodisciplina donosi veće zadovoljstvo na svim životnim poljima. Kratkoročno, vanjske okolnosti ili sreća mogu odigrati značajnu ulogu, ali na duge staze povećava se utjecaj discipliniranosti.

Strah i pohlepa

Govoreći o novcu dvije emocije imaju izrazito važnu ulogu, a riječ je o strahu i pohlepi. Trošenje novca najčešće nam ne donosi radost zbog osjećaja da je mogao i trebao biti potrošen na nešto bolje. Odnos s novcem, dubok je i složen ali nam govori o odnosu sa samim sobom. Što nama zapravo znači novac i što nam je osim njega važno? Jesu li to nule na računu i logo na odjeći ili raspoređivati vrijeme na način koji nam odgovara?

Danas se pritisak stalne potrošnje potencira na razne načine. No, često se novac zarađuje radeći ono što se ne voli pa je teško biti zahvalan na onome što potrošnja omogućava i uživati u procesu primanja i davanja. Novac treba raditi za nas, a ne da samo kratkoročno podiže životni stil.

Kako biti u dobrom odnosu s novcem

Ovdje smo da bi stvarali i radili smislene stvari te uživali, a ne da bi odbrojavali dane do mirovine. U tu svrhu navest ću nekoliko konkretnih koraka, koje je potrebno poduzeti kako bi bili u dobrom odnosu s novcem.

1. Evidencija troškova

Osvještavanje i svjesno odlučivanje ključna je vještina današnjice kako bi mogli prepoznati što doista dobivamo od stvari koje kupujemo. Odluke donosimo intuitivno pod utjecajem emocija, a racionaliziranje dolazi naknadno. Zbog toga se često vrtimo u začaranom krugu svojih (ne)mogućnosti.

2. Pronalaženja načina nakon donošenja odluka

Ako ne znamo što želimo, ništa nam nije dovoljno dobro, nemotivirani smo i ostajemo tapkati u mjestu. S druge strane, kada donesemo odluku i imamo cilj, sva odricanja putem su lakša jer imaju smisla, te ostajemo dosljedni kad početni zanos splasne.

3. Investiranje u sebe će se uvijek isplatiti

Mi smo ti koji odlučujemo hoće li nam nešto biti korisno ili neće, kako ćemo gledati na stvari i što ćemo s njima napraviti. Kako s onim dobrima, tako i s onima koje nas plaše, ljute, rastužuju. Vjerujete li u sebe i prihvaćate li izazov? Možete li prihvatiti da je eventualni otkaz samo poticaj da pokažete svijetu i dokažete sami sebi koliko toga znate i možete?

4. Svjesne odluke u skladu s okolnostima koje nas okružuju u cilju financijske /životne odgovornosti

Prioriteti se mijenjaju, ali pitanje „donosi li mi radost kupljeno ili poboljšava kvalitetu mog života” uvijek će pomoći. Najčešće kupujemo iz dosade, za zabavu, kako bi impresionirali nekoga ili iz navike, a ne zato što nam nešto doista treba.

5. Neka vam novac ne bude, sam po sebi, cilj

Bavite se svrhovitošću svog rada, gomilanje novca nije samosvrhovito i neće vas usrećiti. Dok, s druge strane, rad koji obavljate jer vas veseli i ima vam smisla, hoće. Tada novac dolazi kao posljedica, i niste ovisni o njemu jer znate da ga ponovno možete zaraditi.

6. (Razuman) rizik je neophodan

Dolazi sa svim novim i uvijek će biti prisutan u zraku kako bi vas podsjetio da se ne trebate ničega grčevito držati, ali i da vas potakne da se opustite i probate nešto novo. Odvajanje dijela zarade na poseban račun je poželjno, ali skrivanje kreditne kartice od samog sebe kako ne bi ništa potrošili i ostavili sve za crne dane pretvorit će vam život u mučenje.

6. Sreća dolazi uz trud

Uz kvalitetu, poštenje i prave ljude jer ne moramo sve sami. Mislite li doista da je bogatstvo kao posljedica sreće ili slučajnosti rješenje za sve? Prije bih rekla da bogatstvo (u najširem smislu riječi) dolazi kao rezultat načina razmišljanja, rada i usvajanja vještina. Prilike su uvijek oko nas, samo je pitanje koliko smo otvoreni za njih.

Povezano: Odnos s novcem – saznajte jeste li u nezdravoj vezi s novcem

Autorica: Goranka Rakić





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI