kako savladati “ludo užurban život” prije nego on savlada vas

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Kako savladati “ludo užurban život”

Doktorica hitne pomoći Darria Long upravo se ovom temom bavi u inspirativnom TED talku o tome kako stati prije nego stvari izmaknu kontroli. Paradoks je taj da, što smo više u mindsetu “užurban život”, to smo manje produktivni. Razlog je vrlo biološki: kada ste u ludnici/panici, razina hormona stresa sve je viša dok su izvršne funkcije mozga u opadanju. U prijevodu: nervoza i anksioznost rastu, a sposobnost jasnog razmišljanja i donošenja odluka opada.

Long dodaje kako nije sve tako “crno”, a rješenje je jednostavno: promjena mindseta. Kako reagiramo na stres, užurbanost i nepredvidive situacije… na sve to možemo utjecati promjenom pogleda na izvjesne poslovne i privatne situacije. Zvuči jednostavno, no tehnika je to kao i svaka druga, koja se vježbom usavršava. Posebice ako vam tako nešto ne dolazi prirodno. Tako ćete s vremenom iz “ludog stresa” prijeći u “spremnost na sve”, baš kao doktori! Isto kao što su oni spremni na bilo kakav medicinski slučaj, tako ćete i vi uvježbati biti spremni na sve što vam užurban život servira. To ćete postići primjenom ovih koraka.

“Trijaža” svake situacije

Sigurno ste i sami primijetili koliko je zamorno kada stalno jurite, “gasite” požare na poslu, rješavate probleme. Na kraju takvog dana gotovo da ne znate za sebe, umorni ste i bez energije. A moguće da su neke situacije i dalje ostale neriješene. Razlog tomu je što na svaki izazov reagirate odmah i reagirate na isti način. Istraživanja pokazuju da ovakav modus operandi dokazano povećava razinu stresa, a to je zadnje što vam treba kada rješavate izazove. Prvi korak je stoga, razlučiti hitnu od manje hitne situacije i djelovati u skladu s time. Radi se o puno više od “to do liste” – u pitanju je vaše zdravlje, ali i razina uspješnosti obavljenog posla. Kada se puno toga događa odjednom, može se činiti da je sve prioritet, no vjerujte svom instinktu i vještinama da razlučite što ćete i kako prvo rješavati.

Predviđanje i planiranje

Ponekad je najgora stvar imati previše izbora, uz previše odluka koje trebaju biti donesene. Mozak se tada zablokira, umara te opada mogućnost donošenja najispravnije odluke. Stoga su koraci koji će vam olakšati životnu svakodnevicu sljedeći: planiranje, automatiziranje, priprema i smanjivanje iskušenja. Olakšajte si donošenje odluka koje želite donijeti kroz ove korake. Planiranjem smanjite nezdrave obroke, automatiziranjem ne zaboravite važne uplate. Pripremom okupite svu opremu za vježbanje da vam je pri ruci. Slatkiše stavite na teško dostupno mjesto. Pripremite poslovni outfit večer prije, natočite gorivo popodne, da ne gubite vrijeme u gužvama prije posla…

Sve su to sitnice koje zahtijevaju malu pripremu koje znače velike uštede: vremena, novaca i energije.

Budite svoj najbolji prijatelj

Dr. Long poručuje kako je važno “izaći iz svoje glave” kako bi ste mogli ispravno djelovati. Prevenirajte negativne monologe, izmišljene scenarije i strah koji vas pretvara u paralizu. Naravno da, kada je pred nama veliki izazov, osjećamo negativne emocije, strah i anksioznost. To je normalno i nešto protiv čega ne možemo. “Na prvu”. Odmah nakon toga važno je koji će biti vaš sljedeći korak. Stoga je važno ostati svoj, priseban i djelovati u skladu s tim. Užurban život često ne ostavlja prostora da iz negativnih emocija izađemo prije nego donesemo odluke i djelujemo. I zato često donesemo pogrešnu odluku ili napravimo neku grešku. Stoga je važan taj odmak, koji može trajati samo nekoliko sekundi (ili duže, ovisno o situaciji i osobi). Prebacite fokus sa sebe i svojih misli na situaciju pred vama i kako možete pomoći. Kada izađete “iz svoje glave” maknuli ste se sebi s puta i otvorili mjesto za kvalitetno rješenje svakog izazova.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI