ovo su 3 konkretne poslovne vještine koje poslodavci sve više traže

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Poslovne vještine koje poslodavci sve više traže

Digitalna pismenost

Čak i biznisi koji do sada nisu bili orijentirani na digitalno poslovanje se sve više okreću tom principu. A koje točno poslovne vještine podrazumijeva digitalna pismenost? Poznavanje društvenih mreža više nije dovoljno – ono je danas baza na koju gradite ostale vještine. Od onih vezanih uz uporabu Microsoft Office aplikacija koje su sada sve više online (G suite, Office 365) do poznavanja umjetne inteligencije.

Kako upotrijebiti ove vještine?

Ako volite svoj posao i ne tražite novi, saznajte koje sve alate vaša tvrtka koristi i postanite stručnjak u onima koje se tiču vašeg posla ili onoga što želite raditi. Pomoću plaćenih ili besplatnih edukacija otkrijte tips & trick tih programa ili alata (poput onih vezanih uz video pozive, live chat i slične značajke). Kada steknete navedena znanja, razmislite kako ih možete implementirati ili predložiti uporabu nečega novog ili inovativnog u poslovanju.

Ako ste u potrazi za poslom, ne odustajte ako na oglasu vidite da je tražena neka digitalna vještina koju trenutno nemate. Krenite već sada s učenjem one koja vas zanima jer ćete tako lakše usvojiti gradivo umjesto da nešto učite samo zato što posao zahtjeva. Znanje u kombinaciji sa strašću najbolji je način da se istaknete u poslovnom svijetu.

Analitičar podataka

Danas, kada su podaci sve, potrebno je sve više stručnjaka koji znaju što napraviti s prikupljenim podacima. Istraživanja pokazuju da je samo 21% radnika upoznato s načinima obrade podataka, a interes za tečajevima ovakvog tipa sve je veći i veći. Uhvatite, mogli bismo reći, posljednji vlak i na vrijeme steknite potrebna znanja i vještine za poslove ove vrste. Potreba za ovim radnim mjestom sve je veća u većini tvrtki bez obzira čime se bavile – od prodaje usluga, proizvoda, tech industrije pa do prehrambene, podaci su danas – sve.

Bonus savjet: uz vještine vezane uz obradu podataka, ulažite i u one prezentacijske i komunikacijske. Velika je šansa da osobe kojima prenosite izvještaje ne razumiju tematiku na toj razini pa će prednost imati oni koji znaju prenijeti znanje na svima razumljiv način.

U ovoj industriji najpoznatiji su sljedeći alati prikupa, analiza, obrade i izvještavanja podataka:

  • Microsoft Excel
  • Google Sheets
  • SQL
  • Tableau
  • R or Python
  • SAS
  • Microsoft Power BI
  • Jupyter Notebooks

Dizajner korisničkog sučelja (UX)

U svijetu dizajna ovo je trenutno HIT zanimanje. Uz konkretne vještine ovaj posao zahtjeva kreativno razmišljanje i predviđanje potencijalnih problema, situacija i rješenja, što nije za svakoga. Kroz edukacije ovoga tipa naučit ćete postaviti najbolje korisničko iskustvo, ovisno o klijentu za kojeg radite. Odlična stvar je što ovaj posao možete raditi u većim i manjim tvrtkama, kao freelancer ili otvoriti vlasititi biznis. Čak i ako se ne bavite ovim poslom odmah po završetku neke edukacije, svejedno ćete steći korisne vještine za bilo koji drugi posao. Današnje poslovne vještine sve više zahtjevaju sposobnost analitičkog pristupa rješavanju raznih poslovnih problematika na što vas programi UX dizajnera i pripremaju.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI