Potpuni vodič za najlakše i najbrže proljetno čišćenje ikad

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Nedavno je poput bombe odjeknula vijest kako je Marie Kondo, utemeljiteljica KonMari metode zahvaljujući kojoj je zaradila milijune, prestala – čistiti i pospremati! Ok, nije baš prestala, ali nakon što je rodila treće dijete, shvatila je kako ‘nije sve u pospremanju’ i kako njezin dom ne mora baš uvijek biti savršeno uredan.

Bile obožavateljice KonMari metode, jer poput Marie uživate u urednom, čistom i nenatrpanom prostoru ili zbog toga što njezina metoda jednostavno djeluje i olakšava živote, i vi ste, kao i mi, ovog proljeća ostale uskraćene za Mariene savjete o proljetnom pospremanju i čišćenju. Stoga smo se u redakciji primile posla i osmislile ultimativni vodič za brzo i efikasno proljetno čišćenje doma.

Voljeli se rješavati nepotrebnih stvari i stvarati mjesta za nove koje će osvježiti vaš životni prostor ili ne, s našim potpunim vodičem za proljetno čišćenje, posao ćete odraditi sustavno i temeljito, a rezultat će biti osvježen, mirisavi dom iz kojeg je protjerana svaka prašina i višak. Kako bi čišćenje išlo brže, najprije napravite reda u domu.

Riješite se viška stvari

Vaš će dom ‘prodisati’ čim raščistite stvari. Bacite sve papire, novine, drangulije koja vam ne trebaju nego samo skupljaju prašinu. Tri su segmenta u kojima smo skloni gomilanju stvari – ormari s odjećom, s posteljinom i ručnicima, te s posuđem. Stoga, zavirite u ormare i odvojite odjeću koju više ne nosite, pa je proslijedite onome tko će je nositi. Škicnite Facebook grupe Sharing is caring u kojima možete darovati višak stvari.

Isto učinite s posuđem – loncima, tavama, tanjurima, čašama i šalicama, priborom za jelo, malim kućanskim aparatima… Ove se stvari skupljaju godinama i zauzimaju prostor, a da ih zapravo često i ne koristite. Napravite inventuru posteljine i ručnika. Ostavite po dva seta posteljine za svaki krevet, kao i dva seta ručnika za svakog člana obitelji i goste. Ostalog se možete mirne duše riješiti.

Odredite si svoj tempo spremanja

Ljudi najčešće ili sustavno pospremaju ili kampanjski odrade proljetno čišćenja. Pravila nema. Osim jednog: pospremajte i čistite onako kako vama više odgovara i kako vas manje umara! Možda ćete iduća tri vikenda provesti po pola dana u spremanju – najprije dnevnog boravka, pa kuhinje i blagavaonice, pa spavaće sobe, a možda ćete sve to odvaliti u dva dana jednog vikenda.

Nakon što ste se riješili viška stvari koje ne koristite, primite se čišćenja. Osigurajte si krpe za čišćenje, papirnate ručnike i sredstava za čišćenje. Niste li skloni ‘kemiji’ iz trgovina, ‘naoružajte’ se dovoljnom količinom sode bikarbone i alkoholnog octa. Malo je toga što u kombinaciji s vodom ovaj čarobni duo ne može očistiti. Kad su mirisi u pitanju, ubacite omiljeno eterično ulje u otopinu kojom čistite.

U dnevnoj sobi

Obrišite prašinu i na manje dostupnim mjestima – na vrhu ormara i regala, sa svih knjiga, ukrasnih figurica, fotografija, rasvjetnih tijela… Ne zaboravite radijatore. Operite sve presvlake, jastuke i jastučnice ukoliko je to moguće. Tepihe odnesite na pranje i čišćenje, operite zavjese. Izvucite garniture i obrišite prašinu ispod i iza njih. Obrišite prašinu i očistite ekrane, elektorničke aparate, kabele, kao i daljinske upravljače.

U kuhinji i blagavaonici

Ispraznite kuhinjske ormariće, provjerite rokove trajanja proizvoda i potrošite ono što još možete iskoristiti, a ostatak bacite. Isto učinite u smočnici, te hladnjaku i zamrzivaču. Odmrznite zamrzivač i operite hladnjak. Ako imate dosta hrane koja je jestiva, ali joj se bliži istek roka, napravite jelovnik za idućih 10-ak dana i potrošite sve što možete. Dobro očistite štednjak, napu, pećnicu i male kućanske aparate poput blendera, aparata za kavu… Sredite nered, ukonite višak stvari i operite radne površine. Očistite uređaje od nehrđajućeg čelika i ispolirajte slavine. Operite kante za smeće.

U spavaćoj sobi

Operite prekrivače, poplune, deke, posteljinu i plahte u perilici rublja ili ih odnesite na kemijsko čišćenje. Isto učinite s tepisima. Madrac dobro usisajte i prozračite za lijepog dana, pa ga okrenite na drugu stranu prilikom vraćanja na krevet. Obrišite prašinu s teže dostupnih mjesta – posebnu pažnju obratite na rasvjetna tijela (sjenila, žarulje). Ukoliko sezonski mijenjate sadržaj svog ormara, zimsku robu operite ili očistite u kemijskoj čistionici, pa je dobro ‘uskladištite’, a ljetnu izvadite i rasporedite u ormare. Ono što niste nosili ove zime, proslijedite dalje. Pregledajte ladice komoda i noćnih ormarića i bacite što je višak i stvara nered.

U cijelom domu

Očistite tepihe, obrišite podove i operite podne i zidne pločice. Obrišite prašinu sa svih rasvjetnih tijela i provjerite nedostaju li vam gdje žarulje, pa ih promijenite. Očistite prekidače i utičnice, operite kvake na vratima. Provjerite klime i treba li vam servis, te se na vrijeme dogovorite sa serviserom za termin dolaska. Usisajte paučinu, operite prozore i prozorske klupice. Očistite i dezinficirajte površine koje to traže, osvježite dekorativne tkanine mirisima za tkanine.

I na kraju, kupite buket tulipana, stavite ga u vazu, skuhajte kavu ili čaj, otvorite knjigu za sunčana dana i pustite proljeće u svoj dom. Neka nam je dobrodošlo!





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI