romani koji su izazvali pažnju čitatelja diljem svijeta

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Prijedlozi za čitanje

Ako niste sigurni što čitati ovog prosinca, možete započeti s jednim od ovih odličnih naslova koji su izazvali pažnju čitatelja i kritičara, te osvojili nagrade. Dječja mećava temeljena je na istinitoj priči o jednoj od najsmrtonosnijih snježnih oluja u povijesti. Zima u nama donosi odgovor kako pronaći unutarnju radost i kad je sve oko nas sumorno. Roman Dogovor, koji je ušao i u širi izbor za nagradu Booker, osvojio je nagradu Kirkus za najbolji roman godine te će po njemu biti snimljena i serija u produkciji HBO-a s Kate Winslet u glavnoj ulozi. Roman Sutra, i sutra, i sutra – ovo nije ljubavna priča, ali je priča o ljubavi. Roman Vladimir provokativan, oštrouman prvijenac američke spisateljice Julije May Jonas istražuje zamršena proturječja moći, žudnje i ljudskog srca, ali i vrijeme u kojem živimo. Nadamo se da vam se sviđaju ovi prijedlozi za čitanje i da ćete među ovim naslovima pronaći neke u kojima ćete uživati u ovo predblagdansko vrijeme.

Dječja mećava

Melanie Benjamin

Djecja mecavaPriča o hrabrosti, o djeci prisiljenoj da prebrzo odrastu, razorenim obiteljima, preživljavanju i oprostu. Nakon dužeg hladnog razdoblja 12. siječnja 1888. osvanuo je prekrasan dan. Stanovnici Teritorija Dakote napokon su izašli iz kuća i dopustili djeci da se vrate u škole bez teških kaputa. Ništa nije ukazivalo na tragediju koja će se uskoro dogoditi. No točno u vrijeme kad su djeca završavala sa školom, započela je zastrašujuća mećava. Mlade učiteljice, mahom tek nešto starije od svojih učenika, iznenada su morale donijeti tešku odluku: zadržati djecu u školama riskirajući da se smrznu kad nestane drva za grijanje ili ih poslati kući nadajući se da se neće izgubiti u oluji?

Temeljena na ispovijestima preživjelih, “Dječja mećava” američke spisateljice Melanie Benjamin prati živote dviju učiteljica, sestara Raine i Gerde Olsen. Jedna od njih donijet će odluku zbog koje će postati junakinja, druga će zbog svoje biti izbačena iz zajednice…

 „Dirljivo, moćno, savršeno.“
Kate Quinn

Iz pogovora autorice:

Kad je 12. siječnja 1888. godine počela mećava, nije bilo prethodne obavijesti. Najava vremena za taj dan nije uključivala nikakva neobična upozorenja, no čak i da jest, većina naseljenika živjela je daleko od stanica koje bi izdale upozorenja. Mećave nisu bile rijetkost u preriji, naravno, posebice tijekom malenog ledenog doba. Ova se mećava razlikovala od prethodnih po tome što je jutro 12. siječnja bilo neobično ugodno, nakon duljeg razdoblja temperatura ispod ništice. Naseljenici su mogli napustiti svoje domove prvi put u nekoliko tjedana, što su i učinili. Farmeri su izveli stoku van da se razgiba, ljudi su otišli u grad po zalihe. Djeca su otišla u školu prvi put u posljednjih nekoliko dana.

Većina ih je otišla od kuće odjenuvši premalo odjeće za prerijsku zimu; šalove umjesto kaputa, tanke rupce umjesto vunenih šalova. Mećava je pogodila središnju i istočnu Nebrasku te jugoistočnu Dakotu ‒ područja s najviše žrtava ‒ u naročito razorno vrijeme: u trenutku kada je nastava trebala završiti ili je tek završila. Zbog toga su djeca činila neobično velik dio žrtava ‒ otud i naziv, Dječja mećava…. Uzimajući u obzir doba u kojem živimo, bila sam zainteresirana i dirnuta tom tragedijom u kojoj su sudjelovali useljenici, koji su bili dobrodošli u ovu zemlju, bez kojih Amerika ne bi bila ono što je danas ‒ i koji su bili namamljeni ovamo, često potpunim lažima prerušenima u vijesti i činjenice. Također sam bila fascinirana dirljivim pričama tih mladih žena ‒ djevojaka, zapravo ‒ učiteljica koje su bile suočene s nemogućim odlukama. Neke od njih donijele su ispravne odluke ‒ a neke nisu.

Zima u nama

Katherine May

Zima u nama, Prijedlozi za citanjeBritanska spisateljica Katherine May napisala je intimnu knjigu prepunu mudrih uvida o iscjeljujućoj moći „zime u nama“ i tome kako nas takva razdoblja zapravo obnavljaju. Katkad nam svima život izmakne iz ruku: nepredviđeni događaji poput iznenadne bolesti, smrti voljene osobe, prekida veze ili gubitka posla mogu nas posve izbaciti iz tračnica. Takva neočekivana razdoblja iskoraka iz uobičajenog toka života, kada osjećamo kao da smo napušteni od svih, zamrznuti na mjestu, britanska autorica Katherine May naziva „zimom u nama“. Metafora je to za ona razdoblja našeg života kada se osjećamo zamrznuto ili onesposobljeno da učinimo sljedeći korak, a koja se mogu dogoditi u bilo kojem trenutku, neovisno o godišnjem dobu.

Tako već na samom početku svoje istoimene knjige, „Zima u nama“, koju su 2021. ugledni Guardian i New York Times proglasili jednom od najboljih knjiga godine, May piše: „Svatko se u nekom razdoblju života suoči sa zimom u sebi i nužnošću prezimljavanja. Nekima se to događa češće od drugih. Zima je razdoblje provedeno u hladnoći. Razdoblje mirovanja kada ste odsječeni od svijeta, kada se osjećate isključeno i odbačeno, kao da vas nešto drži na mjestu i ne da vam naprijed, kao da ste gurnuti u ulogu autsajdera. Možda je vaša zima uzrokovana bolešću ili nekim drugim događajem, poput gubitka bliske osobe ili rođenja djeteta, a možda je posljedica kakva poniženja ili neuspjeha. Kako god nam došla, zima obično stiže nepozvana, usamljenička i strašno bolna.“

Kako pronaći unutarnju radost i kad je sve oko nas sumorno

Jedna takva zima dogodila se i May, jednoga rujanskog dana, u tjednu koji je prethodio njezinu četrdesetom rođendanu, kad joj se suprug naglo razbolio, a život mu je visio o koncu, nakon čega joj se život okrenuo naglavačke. U dojmljivoj osobnoj ispovijesti, prožetoj brojnim anegdotalnim pričama iz književnosti, mitologije i svijeta prirode, May je opisala kako je preživjela to bolno razdoblje, ali i prigrlila njegove jedinstvene prilike.

U knjizi May potiče čitatelje da promijene način na koji se odnose prema teškim razdobljima u svome životu, dijeleći s njima smjernice za preobrazbu takvih životnih razdoblja, onih zima u nama što prethode pojavi novoga godišnjeg doba, novog života. Zanimljivo, May se ne bori protiv tuge, već zagovara njezino aktivno prihvaćanje i pronalazi utjehu u povlačenju iz svakodnevice i radost u tihoj ljepoti zime i ohrabrenje u shvaćanju života kao cikličnog, a ne linearnog kretanja. Pritom, kako kaže, ne poriče da postupno starimo, „ali stareći prolazimo kroz faze dobrog zdravlja i bolesti, optimizma i duboke sumnje, slobode i ograničenja“.

Knjiga Zima u nama dirljiva je i utješna meditacija o razdobljima života provedenima u mirovanju, trenucima kad se povlačimo iz svijeta da se oporavimo od životnih udaraca. A Katherine May pokazuje nam kako ih prebroditi zahvaljujući mudrosti spoznaje da su, poput godišnjih doba, naše zime i ljeta zapravo plime i oseke života.

Dogovor

Hernan Diaz

dogovorU gradu posvećenu stvaranju novca i nevjerojatnih priča, u kojem bogatstvo znači moć – koja će osoba reći istinu? Svi su u New Yorku čuli za Benjamina i Helen Rask. On je legendarni tajkun s Wall Streeta, a ona genijalna kći ekscentričnih američkih aristokrata. Zajedno su se uzdigli do vrha naizgled beskrajnog bogatstva, ali po kojoj cijeni? Glasine o njima okosnica su uspješnog romana iz 1937. koji su izgleda svi u New Yorku pročitali. No to nije jedina verzija te priče…

„Dogovor“, maestralan roman Hernana Diaza, priča je o bogatstvu i talentu, povjerenju i intimnosti, istini i percepciji. Književna slagalica u kojoj se traga za istinom raskrinkavajući zablude koje su često u središtu intimnih veza, ali i lakoću kojom moćnici manipuliraju činjenicama. Ovo iznimno hvaljeno djelo prevodi se na više od 25 jezika, a ušlo je i u širi izbor nagrade Booker te finale nagrade Kirkus.

Balzac bi bio ponosan, baš kao i Borges.
Rachel Kushner

Klasne razlike, kapitalizam i pohlepa u priči koja će vas opčiniti.
Esquire

 Kaleidoskop podivljalog kapitalizma ranog 20. stoljeća. Uspijeva na svim razinama.
Publishers Weekly

Jedino što je sigurno jest Diazova genijalnost i vrijednost ovog romana.
The Washington Post

Tour de force. Veličanstven roman o carstvima i zaboravu, muževima i ženama, nevjerojatnom bogatstvu i neizrecivom jadu. ˝Dogovor¨ je ponajprije vraški zabavna književna poslastica, djelo koje se ne ispušta iz ruku.
Oprah Daily

Slojevito i konstantno iznenađujuće. Veliki dio užitka koji donosi ovaj roman potječe od njegove nepredvidljivosti. Dodajte Henryja Jamesa i Edith Wharton, kao i Thomasa Manna. Uzbudljivo i inteligentno.
The New York Times

Sutra, i sutra, i sutra

Gabrielle Zevin

Sutra i sutra i sutra, Prijedlozi za citanjeOvo nije ljubavna priča, ali je priča o ljubavi. Sam i Sadie upoznaju se u bolnici 1987. Sadie posjećuje sestru, Sam se oporavlja od automobilske nesreće. Dani i mjeseci sporo prolaze, no u zajedničkom igranju igrica pronalaze sreću, bijeg, žestoku konkurenciju i – posebno prijateljstvo. Prijateljstvo ipak biva naprasno prekinuto i djeca se vraćaju u svakodnevicu.

Susret na postaji podzemne željeznice, osam godina kasnije, vraća ih u djetinjstvo i uskoro započinju raditi ono što vole – zajednički stvarati virtualne svjetove. Suradnja ih pretvara u superzvijezde i svijet preko noći postaje njihov. No to ih ne može zaštititi od svega što život donosi.

”Sutra, i sutra, i sutra” američke spisateljice Gabrielle Zevin priča je o savršenim svjetovima koje Sadie i Sam stvaraju, nesavršenu svijetu u kojem žive i svemu što može doći nakon uspjeha: novcu, slavi, dvoličnosti, tragediji…

Jedinstveno postignuće.
Publishers Weekly

Ljubavno pismo životu sa svim njegovim ljepotama i minskim poljima. Ovaj roman i njegovi nezaboravni likovi ne poznaju granice. Dok ga budete čitali, smijat ćete se, plakati, učiti i rasti.
Tayari Jones

Književni blockbuster kojem je predodređeno da uđe u kategoriju velikih američkih romana.
The Independent  

Pitat ćete se zašto vam je trebalo toliko vremena da u vidoigrama prepoznate ljepotu, dramu i bol stvaralaštva.
The New York Times

Grandiozan, prekrasno napisan roman o nedovoljno istraženoj temi, kojem polazi za rukom istovremeno biti ozbiljna umjetnost i silno zabavan.
NPR

Iznimno. Gabrielle Zevin ocrtava ljepotu, snagu i krhkost ljubavi i kreativnosti. Jedan od najboljih romana koje sam ikada pročitao.
John Green

O prijateljstvu, ljubavi, lojalnosti, nasilju u Americi i čaroliji izmišljenih svjetova. Čudesno lijepo.
People

Vladimir

Julia May Jonas

Vladimir,Prijedlozi za citanjeKao dijete voljela sam starije muškarce i mislim da su oni voljeli mene. 

Život omiljene profesorice književnosti nađe se na prekretnici kad se pokrene istraga o njezinu suprugu, karizmatičnom profesoru koji radi na istom fakultetu. Razlog? Optužbe bivših studentica o nepriličnim vezama. Bračni par već dugo sporazumno živi u otvorenom braku, no u svjetlu javnih optužbi život postane znatno neugodniji za oboje. Situacija se dodatno zakomplicira kad se profesorica zaljubi u Vladimira Vladinskog, mladog romanopisca i profesora koji je upravo pristigao na fakultet…

“Vladimir”, provokativan, oštrouman prvijenac američke spisateljice Julije May Jonas istražuje zamršena proturječja moći, žudnje i ljudskog srca, ali i vrijeme u kojem živimo.

„Vladimir“ odlazi u tako skandalozna područja da će vam vilica otpadati dok ga budete čitali. Rijetka kombinacija pomno osmišljenih likova, odlične proze i akcije.
The Boston Globe

Zadivljujući prvijenac. Kako, zaboga, Julia May Jonas može ovo ikad nadmašiti?
The Sunday Times

U pravom trenutku, iznimno inteligentno, s puno mračnog humora.
People

Virtuozan prvijenac.
Fresh Air

Hrabra priča o moći, ambiciji i ženskoj žudnji.
Time

Zavodljivo subverzivno.
USA Today

Pametno i seksi.
Maria Semple





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI