Svjesno usporavanje pomaže da prodišete i napokon postanete slobodni

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Koliko ste puta razmišljali ili na glas rekli, a možda čuli od drugih da kažu: “Pa nećeš ići sama u kazalište, pa neću li valjda ići sama na izlet, pa nećeš li ići sama na more, pa neću li ići sama na pilates……..“ Ili jednostavno, ako okrenemo, možda ste čuli ili sami izgovorili da nemate vremena za mnogo stvari. „Nemam vremena za izlet, nemam vremena za skuhati sebi ručak, pa kupujem gotovu hranu. Nemam vremena upisati neku sportsku aktivnost. Nemam vremena otići na more, na odmor, pa na odmoru radim posao. Nemam vremena za kazalište, za društvena zbivanja, pa većinu vremena radim na poslu i u kući. Nemam vremena za meditaciju svjesnog disanja ili bilo koju drugu koja vam odgovara, za koju mi je potrebno 10 minuta dnevno ili nemam vremena za čitanje knjige dnevno svega 30 minuta.” Svjesno usporavanje će pomoći da živite kvalitetniji život.

Koju poruku šaljem sebi gore navedenim izjavama, svom tijelu, svom organizmu, jedinom sustavu koji me drži živom s dvije noge na zemlji?

E, ona zvuči ovako:

Nemam vremena za sebe. Nemam vremena za društvom sa samom sobom. Treba mi treća osoba jer ne znam što da radim sa sobom. Ne poštujem se. Ne volim se. Nisam podrška samoj sebi. Možete zamisliti kako sebe gledate u ogledalo i kažete si: “Čuj ja nemam vremena za tebe, sorry.” Što bi vam vaše tijelo, vaš sustav bez kojeg ne možete živjeti reklo da može? Kako se pri tom ono osjeća?

Njegujemo se

Mogu vam dati jedan vrlo, vrlo važan zadatak u sljedećih tjedan dana.

Pokušajte koncentrirano pratiti što govorite u komunikaciji s nekim. Kojim se riječima služite i kako vam one zvuče? Jesu li podržavajuće vama samima, kako ih čujete? Ako su ok, ne mijenjajte ih. No, ako proizvode loš osjećaj, odmah ih mijenjajte!

Možda će takva ispravljena rečenica glasiti: “Danas zaista nemam vremena, a volim pojest fino i kuhano, no zasigurno ću to učiniti već sutra.“ Time pokazujete da se poštujete i da vam je stalo do vas samih te u ovom zadatku gradite jedan apsolutno pravilan odnos prema sebi. Samo čitanje literature za osobni razvoj, kao i sudjelovanje na edukacijama iste teme neće ništa pokrenuti u poboljšanju odnosa sa samim sobom dok sami sebe aktivno ne upregnemo od korekcije osobnog govora do provođenja aktivnosti kojima dokazujemo kako se poštujemo. Kad to uspijete učiniti, ostavite negdje pisani trag kao pohvalu ili zahvalu samoj sebi. Onima koji pišu dnevnik to neće biti strano. Svima ostalima, koji nemaju tu naviku, to može biti nova aktivnost koju mogu svakodnevno provoditi. Svjesno usporavanje. 

Kad niste sigurni radite li dobrobit sebi, postavite si jednostavno pitanje u svakom takvom trenutku: „Što ja sada ovdje činim za sebe?“

Koja je dobrobit ovog pitanja?

Dobrobit je što aktivnosti koje radite nećete samo odrađivati, već ćete u njima uživati neovisno za koga ih radite, jer nikad u bilo čemu takvome ne možete izostaviti sami sebe. Ipak to nešto radite vi, a ne netko drugi. Tako poručujem sebi kako radeći nešto za drugoga dijelim dio svojih sposobnosti, gradim nove vještine, pronalazim nove vrline koje nisam znala da imam u sebi, činim sebe bogatijom osobom.
To nam je bitno jer tu aktivnost nećemo uzeti do sada kao napor i težinu već kao zadovoljstvo i blagoslov sebi.

Štitimo se

Naravno da uvijek sve ima, kao novčić, dvije strane; prednju i poleđinu. Poleđina je potrebito govorenje da nemamo vremena, ali čemu? Nemam vremena za društva u kojima se loše osjećam. Za kompanije u kojima loše napredujem. Za šefove koji me omalovažavaju. Za partnere koji manipuliraju sa mnom. Za prijatelje koji me iskorištavaju…

Tada zaista dajem samoj sebi poruku da izbjegavajući takve situacije branim sebe od dodatnog oštećenja. Od dodatnog rasipanja dragocjene mi energije. Od dodatnog iscrpljivanja. Od dodatnih loših osjećaja koji bi me mogli odvesti u bolesti te na takav način štitim sebe od svega što za mene nije dobro.

Tako da savjetujem sebi i drugima; kad radimo na sebi zapravo radimo sa sobom, te se istovremeno ŠTITIMO i da se istovremeno NJEGUJEMO.

Iskreni prema sebi

Dok još nismo stekli pravilan način komunikacije prema sebi, umjesto NEMAM VREMENA, hajmo biti zaista iskreni i iskreno si uputiti informaciju te reći NE DA MI SE.

NE DA MI SE znači da IMAM VREMENA, no jednostavno to sad nije u mom fokusu – NE INTERESIRA ME i točka. Sad sam zaokupljena nekim drugim bitnim stvarima i sve povrh toga predstavljalo bi mi pressing i dodatni stres, a to nije dobro za mene.

NEMAM VREMENA je zaista krasna riječ kad želimo nekog otkantati, ali razmislimo pri tom kad smo u drugačijoj prilici, da ne bismo otkantali sami sebe.

Povezano: Organizacija vremena – Laurinih devet pravila kroz devet tjedana

Svjesno usporavanje – uspori, ali svjesno

Svaki put kada se negdje žurite, stavljate svoje tijelo/sebe u poziciju stresa. Tijelo će odraditi sve za vas, jer vas voli. Odradit će i više nego što može. Odradit će van svojih gabarita. Otići će i u bolest samo da bi ispunilo vaše želje.

Kako se osjećate kada znate da ste za aktivnost za koju vam treba cca 30 minuta naredili svom tijelu da je odradi u 3-5 minuta? Ono će odraditi to za vas i pri tom pogriješiti milijun puta jer u brzini se događa veći broj grešaka. Nakon toga ćete još i dodatno biti ljuti na sebe/svoje tijelo što je loše napravilo zadatak.

Ono će i nakon godina ovakvog rada i dalje poslušno slušati vas, ali ponavljam pitanje:

„Kako se osjećate sada kada ovo osvještavate?“

Ne možete li nečemu pokloniti optimalno vrijeme, ODUSTANITE OD TOGA ili napravite kasnije, možda sutradan.

„Svjesno se usporavajte, i to od onih najbanalnijih pokreta. Uz svjesno usporavanje ubrzo ćete mnoge aktivnosti izbaciti iz svog svakodnevnog života, prodisati i napokon postati slobodni.“

Ovu kolumnu možeš poslušati u audio formatu na linku “Imamo li vremena za sebe”





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI