Zašto je analiza crijevnog mikrobioma važna za naše zdravlje?

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Imate li čestih problema s probavom poput nadutosti, zatvora, proljeva ili žgaravice? Imate li, općenito, pad imunološkog sustava? Osjećate se depresivno i neraspoloženo? Rješenje za ove i još mnoge druge probleme može biti u crijevnoj mikrobiomi.

Po definiciji, crijevni mikrobiom je zajednica mikroorganizama koja se nalazi u našem probavnom sustavu, a sastoji se od raznih bakterija, virusa, gljivica i drugih mikroba. Njezina ključna uloga je održati nas zdravima.

Uloga crijevne mikrobiome u tjelesnom zdravlju

Crijevni mikrobiom igra ključnu ulogu u procesu probave hrane i apsorpciji hranjivih tvari. Mikrobiomi pomažu u razgradnji neprobavljivih vlakana i proizvodnji tvari poput vitamina K i nekih vitamina B. Također, sudjeluju u jačanju imunološkog sustava te pomažu organizmu u obrani od upalnih procesa.

Dakle, kada vam je narušeno zdravlje u crijevima, osim simptoma povezanih s probavnim smetanjama, može vam se narušiti imunološki sustav te tako postajete bolesni. Također, znaju se javljati autoimuni poremećaji kao što su poremećaji štitnjače, dijabetes, artritis ili neki dermatološki problemi (psorijaza, rosacea, dermatitis, akne).

Primjerice crijevne bakterije mogu utjecati na uspjeh liječenja od raka. Studija iz 2022. pokazala je da pacijenti s melanomom koji su dobro reagirali na liječenje imaju veću količinu bakterija vrste Lachnospiraceae. U međuvremenu, pokazalo se da je liječenje raka manje učinkovito kod ljudi s velikim količinama bakterija vrste Streptococcaceae.

Mentalno zdravlje i crijevni mikrobiom

Sigurno se pitate kako probavni trakt može utjecati na mentalno zdravlje, a odgovor će vas sigurno iznenaditi. Naime, u crijevima se nalazi živčani sustav koji je povezan s mozgom te tako utječe na naše raspoloženje i emocije. Bilo kakve promjene u mikrobiomi tako mogu prouzročiti depresiju, anksioznost, manjak koncentracije i sl.

Tko se treba testirati?

Testirati bi se trebali oni koji pate od konstantnih crijevnih problema (proljev, zatvor, žgaravica, nadutost, upalni crijevni procesi…), oni koji boluju od kardiovaskularnih bolesti i poremećaja rada jetre. Također na testiranje bi trebali otići oni koji boluju od dijabetesa, pretilosti, intolerancije na laktozu, ali i ako patite od depresije i sličnih mentalnih poremećaja.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI