Zašto su žene iz godine u godinu sve više ljute, pod stresom i živčane?

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


Zašto su žene iz godinu u godinu sve lošijeg raspoloženja i pune negativnih emocija

Gallup World Pull od 2012. godine svake su godine pitali preko 120.000 ljudi iz 150 zemalja brojna pitanja lifestyle tematike, pa tako i o njihovim emocijama. Upravo u tom području žene su prednjačile u odgovorima kako stres, brigu, ljutnju i tugu osjećaju više i češće od muških ispitanika (iako je i kod muškaraca prilično visok broj).

Ova loša statistika posebno je bila izražena tijekom pandemije kada su industrije u kojima žene dominiraju (poput zdravstva, njege djece) posebno patile. Uz to su upravo žene bile te koje su u tim neizvjesnim mjesecima preuzele i veću brigu oko kuće i starijih ukućana kao i djece.

Prema Gallup istraživanjima, kako prenosi Women’s Agenda, žene su tijekom pandemije morale smanjiti i plaćene radne sate kako bi preuzele više kućanskih obaveza. One koje zarađuju više od svojih partnera također su osjetile posljedice.

Što danas kuhati

Dr. Lakshmi Vijayakumar objašnjava ovaj trend na primjeru Indije: “Po gradovima vidite kako se muškarci odmaraju, piju čaj, puše cigare. Istovremeno žene žure na bus ili vlak. Razmišljaju što će kuhati. Mnoge od njih počinju sjeckati povrće na putu doma, u vlaku.”

Upravo su ovakve situacije izvor frustracije i nezadovoljstva, a doživljavaju ih žene bez obzira na to gdje žive i čime se bave. Koliko god uspješne bile u poslovnom okruženju od njih se i dalje očekuje da preuzmu većinsku brigu oko kuće i djece. U pandemiji je takav trend eskalirao, ali se nakon nje nije smanjio, a posljedica su ljute žene koje teško nalaze razumijevanje drugih.

Kamufliranje ljutnje

Gallupovo istraživanje pokazalo je kako su žene u Americi isticale stres ili tugu kao primarnu emociju naspram ljutnje, dok se zapravo radilo o ljutnji. Američka autorica Soraya Chemaly koja je napisala i knjigu o ljutnji (Rage Becomes Her) tvrdi kako se žene srame ljutnje, stoga radije kažu da su pod stresom ili jednostavno tužne.

A promjena počinje od pravilnog validiranja svih emocija. Žene danas lakše i više izražavaju svoje (negativne) emocije kako javno tako i u okviru vlastite obitelji i najbližih.

Na neki način volimo čuti što ljuti i tišti žene oko nas kako bi vidjeli da nismo jedini u tim emocijama, a potom i što možemo učiniti da bismo to promijenili.

Situacija u Hrvatskoj možda nije toliko loša kao u nekim drugim zemljama, ali daleko od toga da se imamo čime “pohvaliti”. Zavod za statistiku još je 2016. godine objavio kako žene imaju za 12,6% nižu plaću od muškaraca, a do danas taj postotak nije bliže nuli kao što bi trebao biti. Eurostatovo istraživanje pokazalo je kako se 79% žena bavi svakodnevnom brigom oko djece dok se istim poslom bavi samo 54% muškaraca.

Iako istraživanja diljem svijeta pokazuju da žene prepoznaju prilike koje danas imaju i koriste ih, česte su situacije kada se osjećaju kao da su se ženska prava vratila “na staro”, u Hrvatskoj, ali i svijetu. Poput lišenja ženskih prava u Iranu, pitanje pobačaja u Americi i Poljskoj, kažnjavanje seksa prije braka u Indoneziji. Naravno, uz stalno prisutne nejednakosti u plaćama i položajima u većini industrija, ne čudi da su žene sve više ljute i nezadovoljne.





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI