Želite li smršaviti, možda se nekih savjeta ipak (ne)morate pridržavati

Autor

KATEGORIJA

PODIJELI


U moru savjeta koje pronalazimo na internetu i čujemo po teretanama, nije jednostavno povjerovati i poslušati što se to doista treba izbjegavati želite li smršaviti, no postoje neke stvari koje su zapravo vrlo logične i najčešće se spominju.

San i mršavljenje

Bez obzira na to što vas noću drži budnima – problemi, rad, tjeskoba ili Netflix – ako ujutro trebate rano ustati, morali biste razmisliti o tome kako da poboljšate kvalitetu sna, jer je cijena koju plaćate za tu kombinaciju definitivno previsoka.

Živite li u većem gradu sigurno prilično vremena potrošite na putovanje s posla i na posao. Dodate li tome lud i stresan radni dan, postoji velika mogućnost da spavate premalo. Još ako pokušate ubaciti društveni život i vježbanje u svakodnevicu, nije vam lako. Kvalitetan san ključan je za mršavljenje. Nemojte to zaboraviti budući da trebate imati snage za vježbanje.

Premalo sna povećava razinu hormona koji utječu na glad, pa se možda prejedate i nemate kontrolu nad apetitom. Razina glukagona, hormona gušterače koji sudjeluje u metabolizmu ugljikohidrata i ključan je u procesu sagorijevanja masnoća, počinje opadati kad ne spavamo dovoljno – što nam poprilično otežava gubitak kilograma. Slično se događa i s adiponektinom, hormonom koji sudjeluje u reguliranju metabolizma lipida i ugljikohidrata.

Vježbanje na prazan želudac

Jedno od brojnih istraživanja pokazalo je kako vježbanje na prazan želudac, a to se najčešće događa kod jutarnjih vježbača, pomaže mišićima potrošiti više masti tijekom vježbanja. Drugo istraživanje, pak, pokazuje kako tijelo troši jednaku količinu masnih stanica bez obzira jesmo li prije jeli ili ne te da se grčevito drži za masne stanice ako vježbate praznog želuca, budući da treba više snage.

Planirate li se u potpunosti odreći cijele grupe namirnica, poput recimo ugljikohidrata, vjerojatno će vam nedostajati hranjivih vrijednosti kojima ta hrana obiluje. Sigurno vas muče i misli o slasnim zalogajima upravo onoga što ne smijete, navodno, jesti. Zato se fokusirajte na cjelovite žitarice i shvatite da je važnije smanjiti veličinu porcije.

Prakticirate li trening s opterećenjem?

Ubijate se trčanjem, a nikad niste digli ni najmanji uteg? Nedostaje vam karika u lancu. Ne samo da ćete dižući utege sprječiti povrede zglobova, nego ćete povećati mišićnu masu i poboljšati metabolizam.

smršaviti

Svakodnevno ponavljanje istog treninga nije dobro. Mišićima je potreban odmor i regeneracija. Kratak i učinkovit trening, odnosno 45–60 minuta kvalitetnog vježbanja više je nego dovoljno za postizanje cilja i to 2-3 puta tjedno. A toliko možemo odvojiti za sebe.

Foto: Pixabay.com





Link originalnog teksta

Autor

PODIJELI