Modni trendovi upropašteni jednim osobom ili događajem
U današnjem svetu mode, trendovi dolaze i prolaze, ali ponekad jedan događaj ili osoba mogu drastično promeniti percepciju određenih stilova i komada odeće. U mnogim slučajevima, neki modni elementi su postali tabu zbog povezanosti s nelagodnim ili kontroverznim situacijama. U ovom članku istražujemo deset takvih modnih trendova koji su izgubili popularnost zbog nečega ili nekoga.
1. Kape
Kape su nekada bile neizostavni deo stilizovanih muških i ženskih kombinacija. Međutim, 1961. godine, američki predsednik John F. Kennedy postao je prvi predsednik koji se zakleo bez šešira na inauguraciji, što je dovelo do opadanja popularnosti šešira poput fedora. Kennedyjeva "cool" aura i uverenje da je nositi šešir prevaziđeno, uticali su na promenu u modnim normama. Proizvođači ili su pokušavali ubediti predsednika da ponovo nosi šešir, ali niko nije mogao da ga navede da se vrati toj tradiciji.
2. Crni saten
Godine 1849. crni saten postao je sinonim za skandal i zlo kada je Maria Manning, koja je nosila crnu satensku haljinu tokom suđenja za ubistvo, postala predmet javne pažnje. Veza između ovog sofisticiranog materijala i zločina učinila je da je crni saten tokom sledećih godina izgubio svoju privlačnost među modnim ženama, ostavljajući ga u senci.
3. Bruno Magli cipele
Slučaj O.J. Simpsona iz 1994. godine ostavio je neizbrisiv trag ne samo u pravnoj istoriji, već i u svetu mode. Tijekom ove medicinski uzbudljive priče, njegov otisak cipele Bruno Magli povezan je s mestom zločina, što je dovelo do raspada popularnosti ovog brenda. O.J. je pokušao da distancira sebe od ovog modnog izbora, a time je i cela marka postala sinonim za tragediju.
4. Šiljaste kapuljače
Iako su šiljaste kapuljače istorijski imale različite konotacije, kada ih je Ku Klux Klan preuzeo kao deo svoje uniforme, njihova popularnost bila je zapečaćena. Od tog trenutka, nošenje šiljastih kapuljača postalo je izričito povezano s rasizmom i ekstremizmom, što ih je učinilo neprimerenim komadom odjeće za bilo koju priliku.
5. Bob frizura
Frizura bob, koja je postala popularna tokom 1920-ih, doživela je prevrat kada su mediji povezali ovaj stil s figurom Karene, iz pristupa Gen Z slenga. Ova frizura, nekad simbol slobode i stila, sada je često povezana sa stereotipima i negativnim osobinama, što je dovelo do njenog osipanja u popularnosti.
6. Tesla automobili
Marka Tesla, koja je proslavila ekološki prihvatljive automobilske inovacije, suočila se s kontroverzom zbog svojih veza s izvršnim direktorom Elonom Muskom. Njegovo ponašanje, zajedno s nekim javnim istupima, učinilo je vožnju Teslina automobilom političkim simbolom, s mnogim potrošačima koji se plaše da će biti povezani s nekim od njegovih kontroverznih stavova.
7. Skinhead moda
Iako je originalna skinhead kultura nastala kao izraz nezadovoljstva radničke klase u Engleskoj, tokom godina je doživela prevrat. Iako su se mnogi skinheadi odrekli rasističkih stavova, brend “skinhead” je nažalost ostao povezan s nasiljem i ekstremizmom. To se posebno manifestovalo u Americi tokom 1990-ih kada su neonacisti preuzeli ovaj aspekt subkulture.
8. Crveni šeširi
Tokom predsedničke kampanje Donalda Trampa, svetlo crveni šešir s natpisom "Učinite Ameriku ponovo velikom!" postao je ne samo simbol stranačke pripadnosti već i politički kontroverzni predmet. Mnogi su se počeli distancirati od nošenja ovakvih šešira zbog straha od predrasuda i povezanosti sa ekstremnim stavovima, što je dovelo do njihove opadanja popularnosti.
9. Kaputi
Kaputi su pretrpeli sličnu sudbinu kao i šeširi nakon tragičnih događaja u Columbineu 1999. godine. Eric Harris i Dylan Klebold, zločinci u ovoj tragediji, nosili su crne kapute, što je dovelo do stigmatizacije ovog komada odeće. Mnoge škole su zabranile kapute, prateći strah od ponovnog nasilja i zlostavljanja.
10. Brkovi četkice za zube
Brkovi četkice za zube su, možda, najpoznatija žrtva modnih skandala, nakon što je Adolf Hitler ove brkove prisvojio. Pre nego što je Hitler postao sinonim za zlo, ovaj stil je bio popularan među komičarima kao što su Charlie Chaplin i Oliver Hardy. Danas, brkovi četkice za zube su gotovo potpuno izbačeni iz mode, ostavljajući stručnjake za stil u potrazi za novim, manje kontroverznim izgledima.