Prijenos telefona: Kako prevaranti koriste zamjenu identiteta
U modernom svijetu, telefoni su postali naši najvažniji alati za komunikaciju, no nažalost, postali su i mete prevaranata. Ulazak u SOS mod na telefonu obično označava probleme s prijemom, ali u nekim slučajevima, to može biti znak nečeg ozbiljnijeg. Prevaranti su pronašli načine kako učiniti da im mobilni telefon postane alat za krađu identiteta.
Što je prijevara za prijenos mobilnih telefona?
Prijenos mobilnog broja je legitimna usluga koja omogućava korisnicima da promijene pružatelje telekomunikacija, a da pritom zadrže svoj broj. Međutim, prevaranti često koriste ovu uslugu kako bi neovlašteno prenijeli mobilni broj korisnika na uređaj koji kontroliraju. IDCare, australska dobrotvorna udruga koja se bavi pitanjima sigurnosti identiteta, navodi da se to najčešće provodi putem neovlaštenog prijenosa broja ili zamjene SIM kartice.
U slučaju nepravilnog prijenosa, prevarant kontaktira novog pružatelja usluga i traži prijenos broja bez znanja legitmnog vlasnika. Zamjena SIM kartice se događa kada prevarant zatraži aktivaciju nove SIM kartice koristeći broj žrtve.
Konsequences: Kako to utječe na sigurnost?
Mnogi korisnici koriste svoje mobilne brojeve kao dodatnu sigurnost za online račune, poput internet bankarstva i društvenih mreža. Ako prevaranti preuzmu kontrolu nad vašim brojem, mogu primati sve poruke i pozive, čime dobivaju pristup vašim računima i potencijalno mogu preuzeti sve vaše financijske resurse.
Znakovi upozorenja
Prvi znak upozorenja obično se javlja nakon što je prijenos broja završen: vaš telefon će izgubiti uslugu i prikazati će poruku "SOS način rada". Također možete primiti tekstualnu poruku od svog teleoperatera koja vas obavještava da je zatražen prijenos vašeg broja na drugu mrežu. Ako primite sumnjive poruke ili e-maile vezane uz nove račune ili prijave, to može biti još jedan znak da ste možda postali žrtva ove vrste prijevare.
Kako zaštititi svoj telefon i identitet
Jedan od najvećih problema s prijenosom brojeva je taj što su informacije potrebne za izvršenje tog postupka često lako dostupne. Prevaranti se mogu poslužiti phishing metodama kako bi ukrali vaše osobne podatke. Stoga je važno biti oprezan prilikom unosa osobnih informacija na nepoznatim web stranicama.
Osim toga, korištenje alternativnih metoda dvostruke autentifikacije, poput aplikacija za autentikaciju, može smanjiti rizik od krađe identiteta. Također, razmatranje korištenja bankarske aplikacije koja omogućava privremeno zamrzavanje računa može biti korisno, jer pruža dodatni sloj zaštite.
Dodatni koraci za prevenciju
Uz korištenje aplikacija za autentikaciju, osiguravanje da ne ostavljate svoje osobne podatke dostupne javnosti, posebno na društvenim mrežama, može pomoći u prevenciji. Uzimanje vremena za reviziju postavki privatnosti može biti ključno kako biste spriječili prevarante da dođu do informacija potrebnih za izvršenje neovlaštenog prijenosa.
Prijateljski savjeti i informiranost o ovim prijetnjama mogu vam omogućiti da zaštitite sebe i svoje podatke. Uvijek budite svjesni mogućih signala upozorenja i ne oklijevajte kontaktirati svoj telekomunikacijski operator ili banku ako posumnjate u neku aktivnost na svom računu.