Kada se život čini stagnirajućim i svakodnevica postaje monotona, često je vrijeme za promjenu. Dodavanje novih i uzbudljivih iskustava može biti odličan način da revitalizirate svoje rutine i osjećaj zadovoljstva. Autorica i domaćica wellness podcasta, Liz Moody, ističe važnost upravo tog pristupa. U svojoj epizodi iz kolovoza 2024. godine govori o “pravilu novosti”, konceptu koji može drastično promijeniti vašu percepciju vremena i zadovoljstvo u životu.
Moody objašnjava da svjesno traženje novih iskustava pomaže u usporavanju toga kako doživljavamo vrijeme, čime stvaramo osjećaj ispunjenosti i raznolikosti. “Probudila mi je život na način za koji nisam mislila da je to moguće,” navodi Moody, naglašavajući kako male promjene mogu imati veliki utjecaj.
Što je pravilo novosti?
“Pravilo novosti” nudi jednostavnu, ali učinkovit metodu za obogaćivanje života. Prema Moody, jednom tjedno potrebno je uključiti barem jednu novu aktivnost. Ove aktivnosti ne moraju biti monumentalne; bitno je samo preokrenuti rutinu i otvoriti se novim iskustvima. Moodyna praksa također naglašava promjene u svakodnevnim rutinama, koje mogu biti osnova za veće pozitivne promjene u životu.
Primjeri malih promjena
Izvršenje pravila novosti može biti jednostavno i zabavno. Moody predlaže nekoliko konkretnih načina kako uključiti novost u svakodnevni život:
- Krenite drugom rutom na putu kući s posla.
- Nazovite prijatelja s kojim niste razgovarali već neko vrijeme.
- Umijte zube ne-dominantnom rukom.
- Pogledajte film ili seriju u žanru koji niste istraživali.
- Stavite sat na suprotno zapešće.
- Isprobajte novi recept za večeru.
- Obavite trening koji nikada niste probali.
- Posjetite novo tržište poljoprivrednika.
- Provedite vrijeme u novom kafiću ili restoranu.
- Igrajte igru na ploči koju nikad prije niste igrali.
Ove male promjene ne samo da obogaćuju našu svakodnevicu, već su i usklađene sa savjetima stručnjaka o održavanju mentalnog zdravlja. Naime, neurolog dr. Richard Restak naglašava važnost izbjegavanja dosade i izazova kako bi se održala mladenačka svježina uma.
Zašto pravilo novosti djeluje?
Osnova pravila novosti leži u istraživanjima neuroznanstvenika Davida Eaglemana, koji objašnjava kako nova iskustva utječu na naše moždane krugove. Kako starimo, mijenja se i naš odnos prema novostima; često postajemo manje skloni isprobavanju novih stvari. Međutim, svjesno izlaganje novim iskustvima može promijeniti našu percepciju vremena i kvalitetu života, čineći ga ispunjenijim i zanimljivijim.
Osim toga, zajednički trenuci s voljenima, provodeni kroz nova iskustva, mogu povećati sreću i zadovoljstvo. Moody dijeli svoja najsnažnija sjećanja koja uključuju jedinstvene aktivnosti poput posjeta farmi ili sudjelovanja u zabavi s temom ubojstva, što potvrđuje kako planiranje novih doživljaja može obogatiti naš svakodnevni život.
“Moj mozak uživa u iščekivanju,” kaže Moody, napominjući kako planiranje novosti može dovesti do povećane sreće tijekom cijele godine.