Izvor: stadiumdb.com; Autor: Paulina Skóra
Povijesni stadion Poljud u Splitu trebao bi se obnoviti s ciljem očuvanja njegove arhitektonske baštine, uz modernizaciju njegove infrastrukture. Ukupni trošak projekta od 31 mjeseca procjenjuje se na 20 milijuna eura.
Što će obnova uključivati?
Projekt obnove Poljuda slijedit će model Dizajn i izgradnja
. To znači da će odabrani izvođač radova prvo razviti potrebnu dizajnersku dokumentaciju prije nego što započne sa građevinskim radovima. Sva potrebna dokumentacija bit će dostupna u službenom časopisu za elektroničku javnu nabavu u Hrvatskoj, s rokom za prijave postavljenim za 11. ožujka.
Prva faza obnove fokusirat će se na kritična strukturna i funkcionalna poboljšanja. Ovo uključuje popravke armiranog betona i čeličnih konstrukcija uz naglasak na zaštitu protiv korozije. Osim toga, planira se zamjena polikarbonatnog krova i njegovog potpori okvira, nadogradnja sustava za odvodnju kišnice, električne instalacije krova, poboljšanje sustava rasvjete te instalacija modernog zvučnog sustava, kako unutarnjeg, tako i za tribine. Osim toga, stadion će biti prilagođen kako bi zadovoljavao potrebe osoba s invaliditetom i onih s ograničenom mobilnošću.
© Miho Bakalć| Hrvatska je jedna od zemalja sa najslabijom infrastrukturom stadiona u Europi.
Simbol hrvatskog sporta
Obnova Poljuda provest će se u fazama kako bi stadion mogao ostati djelomično otvoren za sportske događaje. Iako će neka područja imati ograničenu vidljivost zbog skela, radovi će omogućiti da stadion i dalje služi svojoj svrsi. Stadion, poznat po karakterističnoj strukturi školjke, dizajnirao je renomirani arhitekt Boris Magaš. Od svog završetka 1979. godine, Poljud Stadion postao je simbol hrvatskog sporta i kulture.