PVH na Nepouzan Popis Entiteta: Što to Znači?
Uvod u situaciju
PVH Corp., poznat po svojim brendovima kao što su Calvin Klein i Tommy Hilfiger, suočio se s ozbiljnim izazovima na kineskom tržištu. Prema najnovijim informacijama, kompanija je dodana na kineski nepouzdani popis entiteta, što bi moglo imati značajne posljedice po njihovo poslovanje u toj regiji. Ova odluka, objavljena putem američkih vrijednosnih papira, rezultat je višemjesečne istrage koju je provelo kinesko Ministarstvo trgovine.
Razlozi dodavanja na popis
Kinesko Ministarstvo trgovine navelo je da je PVH bio uključen u “nepravilno ponašanje” povezano s bojkotom pamuka iz Xinjianga. U ovom području, prošle su optužbe da je više od milijun Uyghura i drugih manjinskih grupa ilegalno zadržavano u kampovima, insistirajući na primoravanju na rad. Ova situacija stvorila je veliki pritisak na međunarodne kompanije koje posluju s resursima iz te regije.
Ministarstvo trgovine je također istaknulo da su PVH i DNK kompanija Illumina, koja se također našla na ovom popisu, poduzele diskriminatorne mjere koje su štetile interesima kineskih kompanija. Međutim, nisu pruženi detalji o specifičnim događajima koji bi potvrdili ove tvrdnje.
Istraga i sumnje
Istraga koja je pokrenuta u rujnu 2024. godine usmjerena je na navodnu kršenja trgovačkih praksi. PVH se suočava s optužbama da je bojkot pamuka iz Xinjianga temeljen na netočnim informacijama, što podiže ozbiljna pitanja o etici poslovanja i održivim praksama.
U svojoj prijavi, PVH je izrazio neizvjesnost o mjerama koje bi mogle biti nametnute kao rezultat ovog imenovanja. Moguće mjere uključuju novčane kazne ili čak restrikcije na uvozu i izvozu.
Reakcija PVH-a
Glasnogovornik PVH-a izrazio je iznenađenje i duboko razočaranje odlukom kineskih vlasti. U izjavi je naglasio da je kompanija u svom poslovanju u Kini godinama radila u skladu s važećim zakonima i pravilima, te izrazio nadu za konstruktivnim dijalogom s nadležnim institucijama.
PVH također planira nastaviti s nesmanjenim angažmanom na kineskom tržištu, koje čini značajan deo njihovog poslovanja. U 2023. godini, otprilike 6% prihoda kompanije dolazilo je iz Kine.
Utjecaj na modnu industriju
Ova situacija postavlja mnoga pitanja za širu modnu industriju, posebno u kontekstu nabavke pamuka iz međugradskih konfliktnih regija. S obzirom na to da su brojni drugi brendovi u prošlosti bili pod predmetom sličnih istraga, postoji zabrinutost da bi dodatna ograničenja mogla biti uvedena ne samo za PVH, već i za druge američke i europske kompanije koje posluju u Kini.
Trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Kine već su napeti, a dodavanje PVH-a na nepouzdani popis entiteta moglo bi dodatno pogoršati ovu situaciju. Mnogi analitičari, uključujući Davida Swarza iz Morningstar Research Services, izražavaju skepticizam oko osnovanosti odluke te ističu da je nejasno zašto je PVH odabran kao meta, s obzirom na to da postoje mnoge druge kompanije sa znatno višim prihodima iz Kine.
Što dalje?
Dok PVH bude nastavljao procese s kineskim vlastima, čini se da je pred njima izazov održavanja pozitivnog imidža dok se istovremeno suočavaju s zahtjevima o društvenoj odgovornosti i održivosti. Mnoge kompanije u modnoj industriji sada preispituju svoje lance snabdijevanja i izvor resursa, u potrazi za etičkim i održivim načelima. Zbog toga će se nadležni moći suočiti s novim izazovima u obliku potražnje za transparentnošću i odgovornošću u poslovanju.
Ova situacija oko PVH-a ne samo da je primjer izazova s kojima se suočava moderna modna industrija, već i odraz šireg geopolitičkog okvira koji oblikuje globalnu poslovnu dinamiku.