Modna industrija u izazovnim vremenima
Nema sumnje da se moda suočava s brojnim izazovima dok industrija prelazi u novu financijsku godinu. Povećani troškovi, prigušena potražnja i umanjeno povjerenje potrošača predstavljaju velike izazove za brendove i trgovce. Međutim, moda se uvijek isticala svojom otpornošću i kreativnošću, posebice sposobnošću prilagodbe i reinvencije kako bi odgovorila na promjenjive okolnosti tržišta.
Evalvacija tržišta 2025.
Tijekom događaja poput "theindustry.Fashion Live", brendovi i trgovci kao što su N Brown, Scamp & Dude, Mint Velvet, Lucy & Yak, Neem London i Seraphine dijele uvide i strategije za rast i učinkovitost. Na ovom događaju, partneri iz industrije pružaju uvide o aktualnim trendovima i izazovima s kojima se suočavaju brendovi. Od traženja novih tržišta do razumijevanja promjena u ponašanju potrošača, promjene u maloprodaji nikada nisu bile tako važne.
Ključni izazovi maloprodaje
Ove godine, stručnjakinja Ilona Bateson iz odvjetničke tvrtke Charles Russell Speechlys istaknula je tri ključna problema koja bi brendovi trebali obratiti pažnju u 2025. godini. Prvo, nužno je razviti učinkovitu strategiju usklađenosti sa zakonodavstvom. Kako se zakonodavstvo konstantno mijenja, posebno u kontekstu potrošačkih prava, brendovi trebaju biti proaktivni i doraditi svoje poslovne modele kako bi se izbjegle kazne i osigurala trajnost poslovanja.
AI i personalizacija
Brendovi postaju sve brži u prihvaćanju umjetne inteligencije (AI), osobito kada je riječ o personaliziranim oglasima. Važno je da trgovci pažljivo prate sadržaj koji generira AI kako ne bi otuđili svoje kupce. Bateson naglašava da nekontrolirano korištenje AI može dovesti do lažnog oglašavanja te strateškog gubitka povjerenja potrošača.
Održive prakse
U održivosti leži još jedan ključ uspjeha. Novim potrošačkim zakonodavstvom, brendovi moraju poduzeti korake kako bi osigurali održivost u svom poslovanju. S obzirom na to da suludi penali za lažno oglašavanje mogu iznositi do 10% godišnjeg prometa, održivost nije samo etička odgovornost, već i poslovna potreba. Bateson upozorava da se moralne i poslovne isplativosti često prepliću, stoga brendovi moraju raditi na održavanju transparentnosti i odgovornosti.
Skaliranje i prilike za rast
Prigodna tema za drugi dio dana bile su prilike za rast. Erik Janssen Steenberg iz Bleckmanna zajedno s osnivačima brendova Florere i Albaray raspravljao je o važnosti brzog stjecanja novih vještina u logistici i održivosti. Njihova iskustva ukazuju na to kako inovativni modeli poslovanja mogu pomoći brendovima da se uspješno pozicioniraju na tržištu.
Albaray, koji je započeo kao reakcija na nedostatak održive ženske odjeće, brzo je stekao popularnost fokusirajući se na kvalitetne materijale i dugovječnost proizvoda. Florere, s druge strane, donosi vibrantne boje i uzorke koji odražavaju suvremene trendove, privlačeći mlađu publiku koja želi emotivnu povezanost sa svojim izborom odjeće.
Digitalizacija i aplikacije
U digitalnom dobu, aplikacije za kupovinu postale su ključni alat za trgovce. Prema Helen Slaven iz Global Stater Mobile App Specialists, aplikacije čine 90% ukupnog vremena korištenja mobilnih uređaja s trendom rasta od 54% u protekloj godini. Potrošači preferiraju aplikacije zbog unaprijeđenih iskustava kupovine. Markete koje uspjevaju stvoriti angažman putem aplikacija dobivaju značajnu prednost na tržištu.
Pristup ciljanju publike
Kada su u pitanju specifične strategije, brandovi poput Schuha i Bodena dijele sličan fokus na operativnu izvrsnost i prilagodbu potrebama svojih kupaca. Stephanie Legg iz Schuha naglašava da njihova ciljna skupina, generacija Z, posebno cijeni održivost, što je postalo ključni faktor u njihovim marketinškim strategijama.
Za kraj, nedavna iskustva s inovativnim poslovnim strategijama i tehnologijama predstavljaju prilike za brendove da se prilagode suvremenim izazovima i koriste ih u svoju korist.