Povijest i rast Forever 21
Forever 21 je marka koja je osvojila srca milijuna mladih kupaca otkako je 1984. osnovana u Los Angelesu od strane Do Won Changa i njegove supruge Jin Sook Chang. U početku su trgovinu nazvali "Moda 21", a njen cilj bio je ponuditi trendovsku odjeću po niskim cijenama. Ova strategija se pokazala izuzetno uspješnom jer je u prvoj godini poslovanja trgovina ostvarila prihod od 700.000 dolara. Tijekom sljedećih desetljeća, Forever 21 je postao simbol brze mode, s više od 800 maloprodajnih lokacija diljem svijeta.
Uspon na tržištu brze mode
U svom vrhuncu, Forever 21 je bio moćni igrač u segmentu brze mode, što se odnosi na masovnu proizvodnju trendovske odjeće koja slijedi najnovije modne trendove s vrlo jeftinim cijenama. Njihov poslovni model bio je izuzetno učinkovit, posebice među mladim ženama koje su tražile pristupačne, a stilizirane odjevne komade. Godine 2015. revenus marka je dosegao impozantnih 4,4 milijarde dolara, čime se učvrstila kao jedna od vodećih brandova na tržištu.
Problemi i izazovi
Međutim, put Forever 21 nije bio bez prepreka. Tijekom godina, tvrtka je doživjela niz pogrešnih koraka, uključujući prebrzo širenje i neuspjeh u praćenju brzih promjena u modnim trendovima. Konkurencija je također postajala sve intenzivnija, posebno s rastućim brojem internetskih trgovaca poput Sheina i Temua koji su nudili slične proizvode po još nižim cijenama. Godine 2019. Forever 21 podnosi prvi zahtjev za bankrot, što je bio odraz problema s održanjem profitabilnosti u sve konkurentnijem okruženju.
Strategije prilagodbe
Nakon prvog bankrota, marka je pokušala implementirati različite strategije kako bi se oporavila. Uključujući suradnju s drugim retail brandovima, kao što je partnerstvo sa Sheinom, praktizirajući model koji bi im omogućio proširenje asortimana proizvoda. Međutim, mnogo stručnjaka ističe da je prepreka koju je potrebno prevazići promjena percepcije koje su potrošači imali o brandu.
Različiti identiteti
Forever 21 je bio prvenstveno percipiran kao trgovina za tinejdžere, dok su konkurenti poput H&M-a i Zare uspjeli privući širu audijenciju. Ova ograničenja postala su jasna u vrijeme kada su se potrošači počeli udaljavati od brenda, smatrajući ga nespojivim s njihovim modernim identitetima. Promjene u modnoj industriji, osobito prema održivosti i ekološkim pitanjima, također su utjecale na negativnu percepciju Forever 21.
Trenutna situacija
Godine 2025. Forever 21 planira zatvoriti 200 prodavaonica, uključujući sjedište u Los Angelesu, dok je istovremeno otpušteno oko 360 zaposlenika. Ove mjere dolaze u sklopu još jedne najave o prijavi stečaja, dok tvrtka nastavlja istraživati mogućnosti prodaje. Pored toga, trenutni izazovi i promjene u potrošačkim navikama doveli su do daljnje fragmentacije tržišta, gdje se mladi kupci sve više okreću internetskim platformama.
Suvremeni izazovi i konkurencija
Osim problema vezanih uz fizičke lokacije, Forever 21 se također suočava s padom popularnosti ‘brze mode’, koja je postala sve više kritizirana zbog svog utjecaja na okoliš. Mnogi potrošači sada traže održivije opcije, dok je Forever 21, čini se, zakasnio u prilagodbi tim potrebama.
Gledajući naprijed
Da bi preživjela, Forever 21 će morati redefinirati svoj brend i privući novu generaciju potrošača. Uloga internetskog trgovanja i promjene u ponašanju kupaca sugeriraju da bi marke koje uspijevaju stvoriti pozitivne veze s mlađim kupcima, uz korištenje društvenih mreža i influencera, mogle imati veće šanse za uspjeh u budućnosti.
Forever 21, kao ikona brze mode, pokazuje što se može dogoditi kada se brend ne prilagodi izazovima tržišta. Kroz analizu njihovih koraka, drugi trgovci i brendovi mogu naučiti kako izbjeći slične zamke dok se kreću prema neizvjesnijim vremenima u maloprodaji.