Novi kolektiv "Oprosti, nije žao": Pioniri promjene u ugostiteljstvu
U australijskoj ugostiteljskoj sceni događa se značajna transformacija. Dvije žene, Rachelle "Rocky" Hair i Jenna Hemsworth, koje su bile žrtve trajne diskriminacije u radu, odlučile su preuzeti stvari u svoje ruke osnivanjem novog kolektiva pod nazivom "Oprosti, nije žao". Ova inicijativa nastaje uoči Međunarodnog dana žena s jasnim ciljem – učiniti ugostiteljsku industriju sigurnijom i pravednijom, posebno za žene.
Kontroverza u Swillhouseu
Osnivanje kolektiva dolazi nakon ozbiljnih optužbi protiv Swillhousea, velike ugostiteljske grupe koja posjeduje nekoliko popularnih restorana i barova u Sydneyu. Istraživanje koje su proveli Sydney Morning Herald i Dobra hrana otkrilo je šokantne tvrdnje da je management tvrtke reagirao nasilno kada su žene prijavile seksualne napade i diskriminaciju, te da je podupirao neprihvatljive aspekte radne kulture. Ova otkrića nisu prošla neopaženo, pokrenuvši val reakcija u industriji.
Ciljevi kolektiva
Kolektiv "Oprosti, nije žao" ima za cilj prikupiti 250.000 dolara putem platforme GofundMe kako bi osigurao pravnu pomoć za žrtve zlostavljanja i organizirao događaje koji će podići svijest o ovim važnim temama. Rachelle Hair naglašava važnost otvorene komunikacije i poštovanja unutar industrije, ističući kako je zabava koja se organizira i način podizanja svijesti o važnim pitanjima.
Prvi događaj zakazan je za 23. ožujka u Melbourneu, a slijedi ga još jedan u Sydneyu 13. travnja, čime se potvrđuje odlučnost kolektiva da potakne promjene.
Snaga pravnog zastupništva
Za pravnu pomoć i zaštitu prava članica kolektiva angažiran je Sheryn Omeri, eminentna pravnica koja je savjetovala žrtve seksualnog zlostavljanja, uključujući i slučajeve poznatog holivudskog mogula Harveyja Weinsteina. Omeri će zastupati Hair i Hemsworth u njihovoj borbi protiv Swillhousea, naglašavajući da njihova inicijativa nije samo borba za osobna prava, već i uloga koja može potaknuti pozitivne promjene unutar cijelog sektora.
Povezanost s nagradama za kulturnu promjenu
Ova akcija nije jednostavna pojedinačna borba. Najavljene su Nagrade za kulturne promjene u ugostiteljstvu, a pobijednici prethodnih godina potiču slične projekte kao što je "Oprosti, nije žao". Organizacije kao što su "Žene i revolucija" iz NSW i Jamie Bucirde iz Victorije već su prepoznate po svojim naporima u borbi protiv seksualnog zlostavljanja u industriji.
Porast svijesti i prekid šutnje
Postojeći članovi kolektiva i drugi aktivisti ističu da je prethodna godina bila ključna za otvaranje dijaloga o seksualnom uznemiravanju u ugostiteljstvu. Saranya Kundasamy, članica odbora za "Žene i revoluciju", naglašava da su poslodavci konačno primorani slušati i da se više ne može ignorirati problem koji je godinama bio prisutan. Nudeći platformu za glasne i hrabre priče, očito je da mnogi žele promjenu.
Potpora industrije
Ova inicijativa ne dolazi samo od strane aktivista; sve veći broj ugostiteljskih tvrtki počinje se pridruživati pokretu. Sydney Hospitality Group Odd Culture, koja ima nekoliko restorana, pa čak i pokriva troškove članstva za svoje žensko i ne-binarno osoblje u kolektivu "Oprosti, nije žao". Ova suradnja pokazuje novu, proaktivnu kulturu unutar ugostiteljstva koja se zalaže za pravdu i poštovanje svih zaposlenika.
Zalaganje za sebe
Kao što je rekao James Thorpe, izvršni direktor Odd Culture, zagovaranje vlastitih prava je ključno. U industriji u kojoj su degradacija i iskorištavanje često normalizirani, postavljanje jasnih granica i prepoznavanje nedopustivih ponašanja postaje nužnost. Ovaj naglasak na kolektivnoj podršci može donijeti promjene i stvoriti radno okruženje u kojemu će se svi, a posebno žene, osjećati sigurno i cijenjeno.
Takvi inicijative, poput "Oprosti, nije žao", otvaraju vrata novim mogućnostima i uzrok su nadu i inspiraciju. Kroz zajedničke napore i otvoren dijalog, przemjene unutar ugostiteljske industrije idu prema pozitivnoj budućnosti.