Stereotipi o fitnessu: Izazovi žena u teretanama
Društveni stereotipi često oblikuju percepciju tijela i sposobnosti među spolovima, posebno kada je u pitanju fizička aktivnost. Izjava "Dječaci trče brže od djevojčica" samo je jedan od mnogih primjera generalizacija koje utječu na to kako se žene vide u svijetu fitnessa od osnovne škole. U osnovi, ovo se čini kao pojednostavljenje koje ne uzima u obzir složenost tjelesne spremnosti i individualnosti.
Neugodno iskustvo u teretanama
Prema istraživanju provedenom 2021. godine, gotovo 30% žena izjavilo je da se osjeća neugodno u teretanama. Čimbenici koji pridonose tome su višestruki, ali značajan je strah od prosudbe, osobito u okruženjima gdje su muškarci dominantni. To može stvoriti osjećaj izolacije i spriječiti žene da se priključe aktivnostima u teretani.
Lior Ronen, student ljudskog razvoja, ističe kako se žene često osjećaju promatrane i sude u teretanama. To stvara prepreku koja može spriječiti žene da se uključe u različite oblike vježbanja, zbog straha od ocjena ili neugodnosti.
Rodna neravnoteža u fitnessu
Nastavnica fitnessa Katie Almoney primijetila je velika razliku među spolovima u teretanama. "O, moj Bože, to je dječačka soba," našalila se dok je prikazivala iskustvo sa svojim prijateljem. Ova rodna neravnoteža može izazvati strah kod žena, zbog čega se mnoge izbjegavaju određenih dijelova teretane, poput soba za dizanje utega, jer su preplavljene iskusnim muškim vježbačima.
Halley Hoellwarth, još jedna trenerica, rekla je kako se djevojke boje ulaziti u odjeljak s utezima, uz osjećaj da će biti ocjenjivane ili neprimjetne. Ove senzacije često dovode do straha od neuspjeha, što može demotivirati žene da sudjeluju u treninzima.
Neprijateljski stereotipi
Društvo često predlaže da su žene bolje u lakšim oblicima vježbanja, kao što su pilates ili joga, a to može stvoriti stigmu koja umanjuje ozbiljnost tih disciplina. Ronen napominje kako ne postoji ništa "lako" u tim vježbama, te da se često svi bore. Ovi stereotipi, potaknutih medijima i društvom, mogu odvratiti žene od izazovnih treninga koje bi možda voljele isprobati.
Osim stereotipa, postoji i pritisak na žene da izgledaju na određeni način. Studija iz 1998. godine pokazala je da je tek 25% žena zadovoljno svojim tijelom. Taj pritisak uslijed nerealnih standarda ljepote može navesti žene da se čine blokiranim u svojoj potrazi za fizičkom aktivnošću.
Kultura prehrane i slika tijela
U modernom svijetu, mnoge žene osjećaju potrebu da se pridržavaju stroge prehrane kako bi postigle idealizirane standarde tijela. Leah Moore, studentica inženjerstva, naglašava kako se često uspoređujemo s drugima. Ova preokupacija može dovesti do negativnih osjećaja prema vlastitom tijelu i fitness rutini. Almoney dodaje kako se u medijima često propagira ideja o tome što bi žene trebale jesti i koliko često bi trebale vježbati, što nije uvijek utemeljeno na znanosti.
Osim toga, Hoellwarth naglašava da žene često strahuju od dizanja utega, misleći da će postati "glomazne". Ova zabluda umanjuje motivaciju i samopouzdanje žena u teretanama.
Osnaživanje kroz zajednicu
Uprkos izazovima, organizacije poput Chaarga osvježavaju žensku fitness scenu. Ova organizacija naglašava važnost zajedništva i osnaživanja žena kroz zajedničko vježbanje. Elleana Bone, osnivačica Chaarg dijela na USC-u, ističe kako grupni treninzi mogu doprinijeti osjećaju ugodnosti i zabave u teretani, pomažući ženama da se oslobode od straha i nelagode.
Chaarg potiče pozitivnost i prijateljstvo među ženama, a cilj organizacije je razbiti mitove o tome kako bi žensko tijelo trebalo izgledati te pružiti podršku onima koji se suočavaju s nesigurnostima.
Preporuke za ugodnije iskustvo teretane
Kako bi se olakšalo iskustvo u teretani, važno je planirati vježbe unaprijed. Madison Peele, trenerica sportskih performansi, ističe kako planiranje pomaže smanjiti anksioznost. Preporuča odlazak na opuštajuće i udobne lokacije u teretani, bilo putem odgovarajućih strojeva ili grupnih klasa.
Poznato je da je važno ostati aktivan, posebno u dvadesetim godinama, jer to može pozitivno utjecati na zdravlje dugoročno. Peele podsjeća kako redovita tjelesna aktivnost može poboljšati opće blagostanje i povećati kvalitetu života.
Razbijanje barijera kroz zdrav pristup
Fitness može nadilaziti samo estetske ciljeve. U svakodnevnom stresnom životu, vježbanje može biti način da se oslobodimo tenzija i pronađemo zadovoljstvo u pokretu. Prepoznavanje da su svi ljudi vrijedni i sposobni bez obzira na svoje tjelesne forme može transformirati fitness u uživanje koje svi zaslužuju.
U svijetu gdje stereotipi i nesigurnosti stavljaju žene na kušnju, važno je promovirati pozitivnu, osnažujuću kulturu fitnessa koja se temelji na zajedništvu, osobnom postignuću i zdravlju. Svaka žena može pronaći svoje mjesto u ovom putovanju, a teretana može postati mnogo više od običnog mjesta za vježbanje – može postati prostor samopouzdanja, podrške i zajedničkog oslobađanja.