Depresija nakon diplome: Izazovi i načini prevencije
Depresija nakon stupnjeva constnira jedan od novijih izazova koji se pojavljuje među mladim odraslim osobama. Ovo stanje nije službeno definirano u DSM-u (Rječniku Američke psihijatrijske udruge), no znanstvena istraživanja ukazuju na njegovu stvarnost i značajan utjecaj na novopečene diplomante. Nedavna studija, objavljena u Medical Journal Reports on Addictions, naglašava kako se osjećaji depresije mogu pojaviti neposredno nakon završetka fakulteta, često izazvani pritiscima da se odmah pronađe posao ili tugom zbog gubitka povezanosti s vršnjacima i poznatim okruženjem.
Identitet i prijelaz u profesionalni život
Za mnoge studente njihovo obrazovanje predstavlja temelj identiteta, a gubitak tog statusa može rezultirati emocionalnim problemima. Ryan Aldrich, instruktor psihologije na Sveučilištu Southern New Hampshire, ističe da studenti koji završavaju fakultet često imaju teškoće u prelasku iz uloge studenta u profesionalca. “Kada ideje o našim životima ne odgovaraju stvarnosti, može doći do depresije i osjećaja neuspjeha,” kaže Aldrich, dodajući kako je osjećaj neadekvatnosti često prisutan kod novopečenih diplomanta.
Simptomi depresije
Simptomi depresije mogu varirati, a Aldrich navodi nekoliko ključnih znakova na koje treba obratiti pozornost:
- Promjene apetita (gubitak ili povećanje)
- Poteškoće s koncentracijom i donošenjem odluka
- Umor i problemi sa spavanjem
- Osjećaji praznine, beznađa ili pesimizma
- Gubitak interesa za hobije i svakodnevne aktivnosti
Osobito je važno pratiti nagli gubitak interesa za aktivnosti koje su prije bile izvor sreće, jer to može značiti početak depresivnog stanja povezanog s postdiplomskim životom.
Kriza četvrtog desetljeća
Prema psiholozima Joan Atwood i Corinen Shrings, kriza četvrtog desetljeća predstavlja period prijelaza u odraslu dob za osobe između 18 i 29 godina. Ova kriza često dovodi do sumnje u životne vrijednosti, a dodatno otežava proces prilagodbe na život nakon fakulteta. Aldrich napominje da se nadamo linearnom napretku – studirati, diplomirati, dobiti posao – a kada se to ne dogodi, može izazvati osjećaje neuspjeha i depresije.
Strategije prevencije
Postoji nekoliko strategija koje studenti mogu koristiti za sprečavanje depresije nakon diplome. Razvoj planova upravljanja stresom može pomoći u pripremi za izazove koji dolaze s pronalaženjem zaposlenja. Praksa pažljivosti i briga o sebi također su korisni alati za održavanje mentalnog zdravlja.
“Aktivnosti temeljene na znanju, kao što su pridruživanje klubu knjiga ili učenje novih vještina, mogu pružiti osjećaj postignuća i povezanosti,” savjetuje Aldrich. Osim toga, održavanje svakodnevne rutine može pozitivno utjecati na mentalno zdravlje, smanjujući stres i pomažući u organizaciji vremena.
Mjesta za pomoć
Mnoge visokoškolske institucije nude usluge savjetovanja studentima, pružajući priliku onima koji se bore s depresijom da potraže pomoć. Aldrich preporučuje održavanje kontakta s mentorima i profesorima, koji mogu pružiti podršku i resurse tijekom ovog prijelaznog razdoblja. Važno je da studenti znaju da njihova depresija ne definira njihov identitet i da su njihove borbe razumljive i prihvatljive.
Zaključak
Iako ponekad može izgledati kao da je svijet završio s diplomom, važno je priznati i obraditi osjećaje koji se javljaju s ovim prijelazom. Struktura, povezanost i podrška mogu pomoći mladim odraslima da se uspješno nose s izazovima koji dolaze s postdiplomskim životom.