Zagreb: Budućnost Hrvatske radiotelevizije (HRT) pod povećalom
U četvrtak, 12. listopada, Parlamentarni odbor za informacije, informatizaciju i medije održao je zasjedanje koje je izazvalo značajnu pozornost javnosti. Tema zasjedanja bila je budućnost Hrvatske radiotelevizije (HRT), a rasprava donijela je niz kritičkih komentara i prijedloga, no na kraju odbor nije donio konkretne zaključke.
Smanjenje osoblja i kolaps produkcije
Jedan od ključnih problema o kojima se raspravljalo je smanjenje osoblja na HRT-u te smanjenje proizvodnje vlastitog programiranja. Potpredsjednica odbora, Urša Raukar-Halin, izjavila je da je HRT na rubu sustavnog kolapsa, naglašavajući da odlazeći najbolji radnici ne nalaze zamjenu, što dodatno pogoršava situaciju. Ova izjava ukazuje na ozbiljne probleme s kojima se HRT suočava, od odlaska ključnog osoblja do zanemarivanja važnih kulturnih ansambala poput orkestara i zbora.
Kritike plana konsolidacije
Raukar-Halin je također oštro kritizirala plan konsolidacije HRT-a, opisujući ga kao "loš" i prijeteći opstanak javne službe. Zatražila je hitno zaustavljanje smanjenja zaposlenika i suradnju u definiranju potrebnog broja i strukture osoblja. U njezinoj viziji, potrebna je petogodišnja strategija koja bi unaprijedila HRT kroz konkretne mjere u programiranju, ljudskim resursima i digitalizaciji.
Oporbeni prijedlozi i zakonske izmjene
Oporbene stranke u Hrvatskoj predložile su konkretne mjere za unaprečanje situacije, tražeći izmjene Zakona o HRT-u koje bi osigurale financijsku stabilnost i zaštitu postojećih kulturnih ansambala. Pozivaju na plan konsolidacije temeljen na strateškom pristupu koji bi uključivao suradnju sa svim dionicima.
Ministrica kulture i medija, Nina Obuljen Koržinek, naglasila je da se ne radi o ukidanju orkestara, već je osiguranje zakonske podrške bitno za budućnost tih ansambala. Obuljen Koržinek također je reagirala na kritike o neprovođenju analize tijekom izrade plana konsolidacije, tvrdeći da je proces bio transparentan.
Izazovi i dostupnost HRT-a u europskom kontekstu
Generalni direktor HRT-a, Robert Šveb, osvrnuo se na prisutnost HRT-a u europskom medijskom prostoru, ističući da je doseg publike HRT-a značajan. On ističe da hrvatska televizija pripada grupi najboljih javnih medija u Europi prema podacima Europske unije. Međutim, unatoč tim pozitivnim brojkama, pojavljuju se i kritike u vezi s odlivom zaposlenika koji su doprinijeli održavanju kvalitete programa.
Kritike i pritisci unutar organizacije
Maja Sever, predsjednica Europske federacije novinara, ukazala je na ozbiljne probleme s kojima se HRT suočava, tvrdeći da odlazak talentiranih novinara dovodi do smanjenja kvalitete. Ona je jasno naglasila da neće šutjeti i najavila izgradnju obrambenog fronta protiv daljnjeg uništavanja HRT-a.
Dario Špelić, član nadzornog odbora HRT-a, upozorio je na sve veće financijske gubitke koji ugrožavaju stabilnost HRT-a, dok je Stipe Alfier pričao o povijesti političkih pritisaka koji su utjecali na rad te institucije. Predsjednik odbora, Josip Borić, iz HDZ-a, naglasio je da će odbor nastaviti pratiti situaciju vezanu uz plan konsolidacije.
Ove rasprave i njihovi rezultati bit će ključni za budućnost HRT-a i očuvanje kvalitete javne medijske usluge u Hrvatskoj. S obzirom na trenutne izazove, jasno je da HRT suočava s turbulentnim vremenima i potrebom za hitnim reformama koje će osigurati njegov opstanak i razvoj u budućnosti.