SHEIN: Izdizanje Unatoč Kontroverzama
Uvod u SHEIN
SHEIN, internetski modni brend sa sjedištem u Singapuru, postao je nezaobilazan igrač na tržištu brze mode. Prema procjenama tvrtke Globaldata, predviđa se da će udio SHEIN-a na tržištu odjeće porasti za 0,24 postotna boda, dosegnuvši 1,53% u 2024. godini. Ovaj brzi rast postignut je unatoč brojnim kontroverzama koje prate marku, uključujući optužbe o dječjem radu i ekološkim praksama.
Razlozi za uspjeh
Analitičarka starije odjeće Globaldata, Pippa Stephens, ističe da je tajna SHEIN-ovog rasta u ultra niskim cijenama i sposobnosti brzog odgovora na modne trendove. Njihova strategija omogućava brzo uvođenje novih kolekcija, što im daje prednost pred konkurencijom. SHEIN je uspio privući mlađu publiku koja neodoljivo reagira na pristupačne cijene i trendovske odjevne predmete.
Kontroverze i izazovi
Prošlog mjeseca, SHEIN je izvijestio o otkriću dva slučaja dječjeg rada unutar svog lanca opskrbe, što je ponovno otvorilo diskusiju o etici brze mode. Ove vijesti mogle bi utjecati na percepciju brenda među potrošačima, no dosad se čini da tvrtka uspijeva održati svoju popularnost.
Konkurencija i tržišni trendovi
U usporedbi s SHEIN-om, brandovi poput ASOS i Boohoo.com bilježe opadanje prodaje, što ukazuje na to da se SHEIN-ov meteorski uspon odvija na račun drugih internetskih modnih marki. Španjolski potentni brand Zara također je odolio izazovima i održao svoj udio na tržištu brze mode, s očekivanim porastom od 0,05 postotnih bodova na 1,24%. Zara koristi lokalni lanac opskrbe koji omogućava brzo reagiranje na nove modne trendove.
H&M i UniQlo: Različiti putevi
H&M se suočava s izazovima koji bi mogli rezultirati padom udjela na tržištu, koji se predviđa na 1,06%. Potrošači su sve više skrenuli pažnju na kvalitetu i izvedbu, što neutralni dizajni H&M-a nisu uspjeli zadovoljiti. S druge strane, UniQlo bilježi skromne uspjehe s predviđenim rastom od 0,04 postotna boda na 0,92%.
Sportska odjeća: Adidas vs. Nike
U segmentu sportske odjeće, Adidas se oporavlja nakon izazovnog razdoblja, predviđa se rast udjela na tržištu od 0,17 postotnih bodova, dosegnuvši 1,79% zahvaljujući popularnim originalnim linijama obuće. S druge strane, Nike se suočava s problemima, s očekivanim smanjenjem udjela od 0,15 postotnih bodova na 2,85%, što se pripisuje sporijem tempu inovacija.
Luksuzna odjeća: Različiti putovi uspjeha
Luksuzni segment tržišta također pokazuje razlike u uspjehu. Hermès i Chanel uspijevaju među ultra bogatim potrošačima, očekujući tržišni udio od 0,55%, odnosno 0,59%. Ove marke privlače potrošače manje osjetljive na ekonomske teškoće. Nasuprot tome, brendovi poput Guccija suočavaju se s izazovima, jer se njihov udio smanjuje za 0,10 postotnih bodova na 0,38%, uslijed promjene u kreativnom smjeru koji nije odjeknuo među potrošačima.
Trendovi među potrošačima
Pippa Stephens ističe da su potrošači s visokim dohotkom manje podložni ekonomskim teškoćama, što objašnjava uspjeh luksuznih marki. S druge strane, pristupačniji luksuzni brandovi, koji su se tradicionalno oslanjali na aspiracijske kupce, doživljavaju pad potražnje.
U svijetu mode, gdje se trendovi brzo mijenjaju, strategije brendova poput SHEIN-a, Adidasa i Zare igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti industrije. Čini se da će u sljedećim godinama biti zanimljivo pratiti kako se ove tvrtke nose s izazovima i prilikama koje im se pružaju.