Izazovi i transformacije u teretani: Perspektive žena na novi fitness trend
S nemoguće visokim strojevima za stepenice i teškim kettlebellovima koji nalikuju gromadama, kapajući znojem pod zvukom trzačkih pjega i zvonjenja utega, zakoračenje u teretanu može izazvati anksioznost, čak i kod najatletski nastrojenih žena. Iako su teretane zamišljene kao inkluzivni prostori za sve, studije pokazuju da žene često doživljavaju kulturu teretane drugačije, zbog društvenih očekivanja, rodnih normi i povijesno zastarjelih prostora koji dominiraju muškarci. Ovaj fenomen, poznat kao “gymtimidation“, uključuje osjećaje tjeskobe i nelagode koji nastaju tijekom vježbanja u prisutnosti drugih.
Osjećaji zastrašivanja i prilagodba novim rutinama
Ovi osjećaji zastrašivanja posebno su prisutni kod onih koji su novi u teretani ili se prilagođavaju novoj fitness rutini. Dvije studentice druge godine, Maddie Azrak i Raleigh Moore, prvi su put počele redovito koristiti teretanu na fakultetu, kada su se suočile s nedostatkom strukturiranih sportskih praksi, kakve su imale tijekom srednje škole. Moore je naglasila važnost vježbanja, rekavši: “Radio sam gimnastiku oko 15 godina, i kada sam došao na fakultet, želio sam pomicati svoje tijelo na pozitivne načine.” Obje studentice sada vježbaju redovito, pružajući primjer kako se mogu prevladati izazovi prilagodbe u novom okruženju.
Utjecaj društvenih normi na izbore vježbanja
Društvene norme i očekivanja u fitnessu često potiču žene da se više usmjeravaju na kardio vježbe, dok se težina podizanja utega doživljava kao “muška” aktivnost. Azrak je primijetila, “Više se očekuje da djevojke mogu trčati i popeti se na stubište nego podići teške utege.” No, Moore je primijetila pomak u kulturi teretane zahvaljujući rastućem broju žena koje gravitiraju prema težišnjim vježbama, umjesto da se drže kardio strojeva. To se dijelom može pripisati utjecaju ženskih fitness influencera na društvenim mrežama koji su normalizirali obuku snage i pružili početnicima pristupačne načine za angažman.
Strah od suda i “gymtimidation”
Iako je kulturološki pomak pozitivan, mnoge žene još uvijek se suočavaju s osjećajem “izmjene teretane”. Azrak priznaje da je i dalje osjetila nelagodu u korištenju težih sprava, dodajući: “Bojim se koristiti veće strojeve i biti okružena teškim utezima.” Podijelila je s Moore da strah od izgleda “previše muškog” također sprječava mnoge žene da započnu putovanja u treningu snage, što Clay dodatno ističe: “Postoji stigma oko žena koje se podižu jer ne žele izgledati muževnije.” Ova percepcija spominje važnost razbijanja predrasuda vezanih za trening snage i redefiniranje snage kao nečega što može biti i žensko.
Podrška u teretani i važnost prijateljstva
Moore potiče žene da prevladaju svoje strahove i sumnje, naglašavajući da su drugi vježbači često više usredotočeni na svoje treninge nego na prosudbu drugih. “Većina ljudi sluša svoju glazbu i ne obraća pažnju na vas,” zaključila je. Prijateljstvo može učiniti da teretana izgleda manje zastrašujuća. Vježbanje s prijateljem pruža dodatnu motivaciju, odgovornost i sigurnost, što može ublažiti početnu “promjenu teretane”. Moore ističe: “Teško je biti neugodno kada ste s najboljim prijateljem.”
Grupni fitness tečajevi kao opcija
Ako studenti traže više prijatelja za vježbanje, Moore preporučuje grupne tečajeve fitnessa koje nudi sveučilište, smatrajući da su ti tečajevi izvrstan način za prilagodbu kulturi teretane bez pritiska individualnog treninga. “U tečajevima fitnessa svi su se prijavili za istu stvar. Naučit ćete neke nove vještine, a zatim ih možete primijeniti dok postajete sve ugodniji u teretani,” naglašava.
Dosljednost kao ključ uspjeha
Na kraju, ključno je da žene prevladaju “izmjenu teretane” tako da se osjećaju ugodno u svom fitness okruženju. Clay naglašava važnost postavljanja prioriteta u životu, rekavši, “Ne moram davati svojih 110 posto za napredak. Čak i dolazak u teretanu može biti postignuće.” Moore dopunjuje: “Teretana je za mene prioritet, što znači da se pojavljujem za sebe, čak i ako nije savršeno.” Ovaj fokus na dosljednost i brigu o sebi može biti ključ uspjeha u putovanju svake žene prema boljem tjelesnom i mentalnom zdravlju.