Kontroverza u teretani: Odjeća koja izaziva pažnju
Nedavni članak britanskog kolumnista Roberta Cramptona u Timesu izazvao je snažnu reakciju čitatelja i otvorio raspravu o modnim izborima žena u teretanama. U svom tekstu pod nazivom "U teretani sam s polu-obloženim mladim ženama. Gdje izgledam?", Crampton, koji ima 60 godina, izražava osjećaj nelagode u teretani prepunoj mladih žena odjevenih u sportske grudnjake i vrlo oskudne aktivne odjeće. On se suočava s pitanjem o tome gdje se uklapa u ovom modernom okruženju, ističući da mu „soba puna žena u donjem rublju“ čini da se osjeća pomalo out of place.
Promjene u odjeći za vježbanje
Crampton kritizira promjenu u odabiru odjeće koja su se dogodila u posljednjih nekoliko godina, naglašavajući kako su nekadašnje joga hlače i baletni kardigani zamijenjeni opremom koja više podsjeća na bikinije. „Ovratnici i sportski grudnjaci daleko nadmašili su joga hlače“, primjećuje on, dajući do znanja da je doživljava kao izazov u teretani. Ova izjava otvorila je vrata raspravi o tome koliko je prikladno nositi oskudnu odjeću u teretani, i tko zapravo postavlja pravila ponašanja i odijevanja.
Muški pogled na žensku sportsku odjeću
U raspravi koja je uslijedila nakon objave članka, voditeljica Andrea Gilligan razgovarala je s instruktorima fitnessa, uključujući Paula Byrne, direktora Byrne Traininga. Byrne je istaknuo kako je po njemu oskudna odjeća postala problem tek s pojavom društvenih mreža, gdje se mladim ženama otvorila prilika da se prikazuju u svojim „bikinijima za vježbanje“, što on smatra problematičnim.
Žene se brane
Mnoge žene, međutim, vrativši se na Byrneovo mišljenje, nisu se složile s njegovim stavom. Influencerica u fitnessu, Izzy Warner, na svom TikTok videu istakla je da joj ne smeta nositi ono što naziva svojim „bikinijem za vježbanje“. Ova izjava ukazuje na kontrast između muških i ženskih perspektiva na odjeću za vježbanje. Žene često ističu da se ne oblače isključivo da bi privukle mušku pažnju. Umjesto toga, mnoge nose ono u čemu se osjećaju ugodno i sigurno tijekom vježbanja.
Što uopće predstavlja "bikini za vježbanje"?
Termin „bikini za vježbanje“ koji se koristi u raspravi odnosi se na odjeću koja otkriva više tijela, naglašavajući "srednje presjeke" tijela. To može stvarati nelagodu ne samo ženama koje se odlučuju na takvu odjeću, već i muškarcima koji se osjećaju zastrašeni prisutnošću savršeno oblikovanih tijela u teretani. Byrne također sugerira da bi žene trebale razmisliti o „prikrivanju“ ako imaju prepoznatljive tjelesne karakteristike, što provocira daljnju diskusiju o tome tko zapravo donosi pravila u teretanama.
Društvene mreže kao pokretač promjena
Cramptonov članak i reakcije koje je izazvao čine se odrazom šireg društvenog fenomena, gdje društvene mreže utječu na način na koji se ljudi oblače, a posebice mlade žene. Dok se neki kritičari slažu s idejom da bi se odjeća u teretani trebala održati na određenoj razini skromnosti, drugi se bore protiv ovog standarda, naglašavajući pravo svake žene da se izrazi i osjeća ugodno u vlastitom tijelu.
Poruke iz teretane
Ova rasprava nije iznimno nova, ali se najnovijim razvojem situacije ponovno postavlja pitanje: tko se zapravo oblači za koga? Doveo je do šire diskusije o objektifikaciji ženskih tijela, slobodi izbora i promjeni normi u društvu, koje se ne prestaju razvijati. Kroz komentare i reakcije na društvenim mrežama, jasno je da se žene okreću potpuno drugačijem načinu razmišljanja o odjeći za vježbanje, pokušavajući se osloboditi starih normi koje ih možda više ne predstavljaju.