Održivost u modi: Od aspirativnog cilja do poslovne nužnosti
Održivost više nije samo ambiciozan cilj u modnoj industriji; ona je postala ključna poslovna potreba. S rastućom potražnjom potrošača za etičkim izvorima, novim propisima o lancu opskrbe te povećanim očekivanjima za transparentnost i kružnost, modni brendovi nemaju drugog izbora nego se prilagoditi ovom novom stvarnosti ili riskirati da ostanu u zapećku tržišne konkurencije.
Modna industrija i njezin ugljični otisak: Poziv na akciju
Industrija mode suočava se s nizom ozbiljnih ekoloških izazova. Prema dostupnim podacima, čak 70% emisija stakleničkih plinova proizlazi iz uzvodnih aktivnosti u lancu opskrbe, najviše u segmentima proizvodnje i obrade tekstila. Unatoč postavljenim klimatskim ciljevima za 2030. godinu, alarmantnih 63% modnih marki nije dostiglo svoje vlastite ciljeve održivosti. Dodatno, mnoge marke odgodile su ili oslabile svoje obveze vezane uz neto nulte emisije. Pritisak da se smanje emisije i preusmjere poslovne strategije prema održivijim praksama raste, s procjenama da su industriji potrebna ulaganja do 1 bilijuna dolara za prilagodbu.
Europska unija planira uvesti propise koji će zabraniti uništavanje neprodanih zaliha do 2026. godine, prisiljavajući brendove na odgovornije upravljanje zalihama. Ova promjena će imati dugoročne posljedice na način na koji modni brendovi pristupaju svojim poslovnim modelima.
Transparentnost lanca opskrbe i digitalne putovnice proizvoda
Povećana regulacija i promjena očekivanja potrošača rezultirali su potrebom za većom transparentnošću u lancu opskrbe. Inicijativa EU o digitalnoj putovnici (DPP) zahtijevat će od modnih marki da pruže detaljne informacije o izvoru i održivosti svojih proizvoda. Ovo uključuje podatke o ugljičnom otisku, procjeni trajnosti proizvoda, pa čak i QR kodove koji omogućuju potrošačima pristup podacima o svojim omiljenim odjevnim predmetima.
Brendovi poput Niko’s Children već pokreću pilot projekte koji omogućuju potrošačima da skeniraju oznake odjeće i dobiju informacije o etičkim i održivim praksama nabave. Ovakva transparentnost ne samo da gradi povjerenje potrošača, već i stvara konkurentsku prednost za brendove koje će potrošači prepoznati kao odgovorne.
Kružni lanci opskrbe i proširena odgovornost proizvođača
Modna industrija se polako okreće od linearnog modela poslovanja – "uzmi, napravi, otpadi" – prema kružnom pristupu koji naglašava ponovnu upotrebu i recikliranje. Francuska i Belgija već su implementirale sustave proširene odgovornosti proizvođača (EPR) za tekstil, dok EU radi na standardiziranju ovog pristupa.
Marks & Spencer (M&S) koristi modul HIGG FEM za praćenje emisija i otpada svojih dobavljača, što im omogućuje prilagodbu strategija zaliha temeljenim na održivosti. Njihovi rezultati pokazuju napredak, budući da 76% njihovih proizvoda sada koristi odgovorno dobivena vlakna.
Borba protiv krize otpada u modi
Prekomjerna proizvodnja predstavlja jedan od najvećih izazova za održivost u modnoj industriji. Procjenjuje se da su brendovi u 2023. godini proizveli između 2,5 i 5 milijardi viška odjeće, što dovodi do financijskih i okolišnih gubitaka, uključujući milijarde dolara viška zaliha. Kao odgovor, novi propisi zahtijevaju da marke izvještavaju o neprodanom tekstilu do 2025. godine i eliminiraju uništavanje zaliha do 2026. godine.
Jedna od ključnih inicijativa u ovoj borbi je Zavod za tekstil 2030, koji je okupio 140 marki koje čine 60% tržišta odjeće u Velikoj Britaniji. Njihov cilj je prepoloviti otpad od odjeće i smanjiti emisije za 50% do 2030. godine. U tom kontekstu, modni brendovi već ulažu u kružne modele ekonomije kako bi smanjili svoj ekološki otisak.
Ključni izazovi i budući smjer
Kako se modni sektor suočava s rastućim regulatornim pritiscima i svjesnošću potrošača, postaje jasno da će brendovi morati ulagati u održive prakse. Ključne točke koje će oblikovati budućnost mode uključuju:
- Preporuke se postrožuju s novim zabranama uništavanja proizvoda i strožim zahtjevima za održivost.
- Potražnja potrošača za održivošću raste, ali cijena i dalje ostaje ključna prepreka usvajanju.
- Prekomjerna proizvodnja i višak zaliha ostaju kritična pitanja.
- Suradnja s dobavljačima postaje presudna, budući da se većina emisija događa u ranim fazama opskrbnog lanca.
- Ulaganja u obnovljive izvore energije i inicijative kružne ekonomije bit će neophodna za postizanje ciljeva održivosti.
Brendovi sada imaju priliku postaviti nove standarde za održivost u modi, usvajajući inovativne prakse koje će im omogućiti da se prilagode rastućim zahtjevima tržišta i očuvaju planet za buduće generacije.