U zadnje vrijeme, svijet prehrane bilježi intenzivnu raspravu o upotrebi zaslađivača koji nisu šećeri (NSS). Nedavno objavljena izvješća Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i britanskog znanstvenog savjetodavnog odbora za prehranu (SACN) donose različite poglede na učinkovitost ovih zaslađivača u kontekstu kontrole tjelesne težine i zdravlja općenito. Naime, WHO se protivi upotrebi NSS za mršavljenje, dok SACN sugerira da ovi zaslađivači mogu biti korisni u kratkoročnom gubitku težine kod odraslih.
Što su zapravo NSS?
NSS su zaslađivači koji, kako ih definira WHO, uključuju sve sintetičke i prirodne ili modificirane nehranjive tvari koje nisu klasificirane kao šećeri. Uobičajeni primjeri ovih zaslađivača su aspartam, sukraloza, saharin i stevija. Njihova je popularnost porasla u posljednjim desetljećima, posebno među ljudima koji žele smanjiti unos kalorija uz zadržavanje slatkog okusa u prehrani, što ih čini iznimno zanimljivim za industriju prehrane i pića.
Dokazi iza smjernica
WHO je temeljem niza sustavnih pregleda randomiziranih kontroliranih ispitivanja (RCT) i promatračkih studija izdao preporuku protiv upotrebe NSS za kontrolu tjelesne težine. Iako su neke studije pokazale da upotreba NSS može rezultirati malim gubitkom težine, WHO je ukazao na nedostatak značajnijih dugoročnih dokaza, naglašavajući da su mnoge od ovih studija bile kratke, s različitim metodološkim pristupima i često nisu usporedile učinke zamjene šećera s NSS-om.
Dugoročne promatračke studije sugeriraju suprotno – veći unos NSS bio je povezan s višim rizikom od pretilosti i dijabetesa tipa 2, što je dodatno komplikacija u širem kontekstu zdravlja.
SACN-ov odgovor
Nasuprot WHO-u, SACN je objavio izvještaj koji preispituje uvjetne preporuke WHO-a, dajući veću težinu kvalitetnim RCT-ima nad promatračkim studijama. Odbor smatra da su RCT-i korisni jer minimiziraju pristranost i konfuziju, a podaci iz ovih studija sugeriraju smanjenje unosa kalorija kada se šećer zamijeni NSS-om, čime se smanjuje rizik od debljanja.
Ipak, SACN također ukazuje na potrebu za oprezom, preporučujući da se unos NSS-a minimizira zbog nesigurnosti povezanih s dugoročnim utjecajem na zdravlje.
Preporuke za različite dobne skupine
SACN preporučuje da starija djeca i odrasli mogu imati koristi od zamjene šećera sa NSS-om kao način smanjenja unosa šećera, ali istovremeno naglašava važnost dugoročnog cilja ograničavanja unosa i šećera i NSS-a. U međuvremenu, mlađoj djeci se ne preporučuje konzumacija pića zaslađenih šećerom ili NSS-om, savjetujući umjesto toga nezaslađenu hranu.
Očekivanja stručnjaka
Stručnjaci poput Olivera Jonesa, profesora kemije, upozoravaju da su preporuke SACN-a u skladu s ranijim savjetima koji naglašavaju ravnotežu u prehrani i izbjegavanje viška šećera. Ističe se da je važno ne preopteretiti se NSS-om, jer njihova upotreba može zbuniti korisnike u vezi s unosom kalorija, s obzirom na to da upravljanje težinom uključuje brojne kompleksne čimbenike.
Jules Griffin, direktor Instituta Rowett, također naglašava potrebu za čvrstim dokazima o učincima NSS-a, ističući da unatoč visokoj konzumaciji NSS-a, istraživanja još uvijek ne nude jasne odgovore na pitanja vezana uz debljanje i zdravstvene ishode.
Opća slika prerađene hrane
SACN je također izdao Ažuriranje o prerađenoj hrani, ističući zabrinjavajuću povezanost između povećane konzumacije prerađene hrane i nepovoljnih zdravstvenih ishoda. Odbor naglašava da je važno razumjeti uzroke tih problema kako bi se donijeli informirani savjeti o prehrani za javnost.
Preporuke ostaju dosljedne: važno je konzumirati hranu bogatu nutrijentima, uključujući cjelovite žitarice, voće i povrće, čime se može odgovoriti na rastući problem pretilosti i s njom povezanih zdravstvenih tegoba.