Kutija za bebe: Kontroverzno rješenje za napuštenu novorođenčad u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se krajem veljače 2023. godine pojavila ideja koja je brzo izazvala političke i društvene tenzije: "kutija za bebe". Ovaj moderni ekvivalent srednjovjekovnog "kotača" za neželjene novorođenčadi ugrađen je u samostan u Zagrebu. Cilj mu je, prema riječima inicijatora, spasiti živote i spriječiti čedomorstvo, no pojavile su se i brojne kritike.
Koncept korisnosti: Kako dohvaća novorođenčad?
Kutija je dizajnirana da omogući anonimno ostavljanje novorođenčadi u sigurnom okruženju. Kada se kutija otvori, senzori pokreću alarm koji obavještava redovnice unutar samostana, a sigurnosne kamere garantiraju da se osoba koja ostavlja dijete ne može vidjeti. Alberta Vrdoljak, šefica grupe Betlehem Zagreb koja vodi projekt, rekla je kako su inicijativu pokrenuli nakon tragičnih slučajeva napuštenih beba, uključujući jedan prošle godine kada je novorođeni dječak ostavljen u kanti u parku.
Ključni argumenti za i protiv
Zagovornici "kutije za bebe" tvrde da predstavlja sigurnu alternativu za žene koje se suočavaju s neplaniranom trudnoćom i ne vide izlaz. Oni ističu da Hrvatska treba ovakvo mjesto kao rješenje za rijetke, ali stvarne situacije. Zvonimir Kvesić, drugi član grupe, naglašava da su ovakvi slučajevi rijetki, ali nisu nepostojeći, te su stoga potrebna rješenja koja mogu pomoći djeci u opasnosti.
S druge strane, Ženska mreža Hrvatska, kišobran organizacija za ženska prava, snažno se protivi ovom projektu, smatrajući ga "ilegalnim, opasnim i protiv najboljeg interesa djeteta". Kritičari upozoravaju da kutija može djelovati kao "trojanski konj" za skupine protiv pobačaja, sugerirajući da nudi alternativu koja može stigmatizirati žene koje su se odlučile na pobačaj.
Etika i pravna pitanja
Jedan od glavnih etičkih argumenata protiv kutije je pitanje prava djeteta na identitet. Helenca Pirnat Dragicevic, dječja ombudswoman, istaknula je kako je važno da dijete zna svoj identitet, što je zajamčeno Konvencijom UN-a. Također, ukazala je na potrebu da se riješe korijenski uzroci zbog kojih se djeca napuštaju, poput ekonomskih i socijalnih problema.
Iako postoje slični sustavi u Europskoj uniji i drugim dijelovima svijeta, stručnjaci savjetuju oprez. Navodeći da je napuštanje djeteta kazneno djelo u Hrvatskoj, službena tijela pokrenula su inspekciju projekta kutije.
Pristupi rješavanju problema
Osim spora oko "kutije za bebe", postoji i rasprava o legalnosti pobačaja u zemlji, koji je tehnički legalan, ali sve teže dostupan zbog moralnih stajališta brojnih ginekologa u javnim bolnicama. U tom kontekstu, neki vide kutiju kao način da se žene osjećaju loše zbog izbora koji su napravile, umjesto da ih podrže u osnovnim pravima i potrebama.
Pravnici također ističu važnost prava na život, ukazujući na to da se pravo na informacije o biološkom podrijetlu ne može zanemariti s obzirom na prava djeteta. Prema svim istraživanjima, najmanje deset europskih zemalja prakticira slične inicijative, no svaka od njih ima specifične zakonske i etičke okvire.
Alternativne mjere i politička dinamika
U međuvremenu, neke grupe podržane od strane crkve pozivaju na zakone koji bi omogućili anonimno rođenje i obavezivanje bolnica da osiguraju sigurna mjesta za ostavljanje djece. Iako se čini da inicijative poput kutije za bebe mogu spasiti živote, važno je uzeti u obzir sve aspekte koji se odnose na dobrobit djece, prava žena i etičke norme društva.
Ova tema pokazuje duboke podjele u hrvatskom društvu, gdje se susreću tradicionalne vrijednosti s potrebom za modernim rješenjima u kontekstu sve složenijih pitanja prava i obitelji.