Novi ulazni sustav (EES) Twill i njegov utjecaj na britanske turiste
Uoči glavne turističke sezone, britanski turisti upozoreni su na značajne promjene prilikom putovanja u popularne destinacije Europske unije, poput Španjolske, Italije, Portugala i Francuske. Novi ulazni sustav, poznat kao EES (European Entry System), uzrokuje promjene u načinu na koji putnici prolaze kroz granične kontrole. Ovaj članak istražuje glavne aspekte EES-a, njegovu svrhu i očekivane izazove.
Biometrijska provjera kroz EES
Jedna od ključnih značajki novog sustava EES su biometrijski podaci. Putnici će prilikom ulaska u 30 zemalja Schengena, što uključuje mnoge popularne turističke destinacije, morati proći kroz skeniranje lica i otisak prsta. Ova provjera dizajnirana je s ciljem povećanja sigurnosti granica i sprječavanja prijevara. Iako se očekuje da će ove mjere dugoročno poboljšati proces putovanja, u prvim fazama primjene mogu doći do zagušenja na graničnim prijelazima.
Procjena troškova i procedure
Osim biometrijske provjere, britanski turisti morat će također podnijeti zahtjev za ETIA (European Travel Information and Authorization System) koji će ih koštati 7 eura, odnosno oko 6 funti. ETIA autorizacija bit će valjana tri godine. Ova ulaganja u sigurnost izvode se istovremeno s novim graničnim procedurama, čime se stvara dodatna obaveza za putnike.
Priprema za putovanje
Travel Republic, organizacija specijalizirana za putovanja, savjetuje turistima da budu spremni na moguće početne kašnjenja. Uvođenje novih procedura, kao što su biometrijske provjere, može dovesti do zagušenja, posebno na prometnim ulaznim točkama. Putnici se potiču da provjere svoje putovnice kako bi osigurali da su u dobrom stanju te da ostave dovoljno vremena za prošle granične kontrole.
Zaštita privatnosti i sigurnosti
Iako se neki putnici boje o zaštiti svojih biometrijskih podataka, vlasti naglašavaju da su uvedeni strogi propisi za sigurnu pohranu tih podataka. Biometrijski podaci će biti dostupni samo ovlaštenim graničnim službama, a sustav će biti podložan stalnom nadzoru kako bi se osigurala visoka razina sigurnosti. Gemma Brown iz Travel Republike istaknula je da je EES značajan korak prema jačoj graničnoj sigurnosti i lakšim putovanjima, iako moguća početna kašnjenja predstavljaju izazov.
Ostale promjene na horizontu
Osim najčešćih destinacija, EES će utjecati i na putovanja u druge Schengenske zemlje poput Nizozemske, Švicarske, Austrije, Belgije i Njemačke. Ova mreža promjena može značajno oblikovati putničko iskustvo tijekom nadolazećih godina.
Zaključak
Uvođenje novog sustava EES predstavlja značajnu promjenu za britanske turiste koji planiraju putovanja u Europsku uniju. Iako će inicijalno doći do zagušenja i dodatnih zahtjeva za putnike, dugoročne prednosti ovog sustava, kako u sigurnosti tako i u praktičnosti, mogle bi rezultirati boljim iskustvom provale za sve putnike u budućnosti. Kroz postupnu prilagodbu novim pravilima, britanski turisti imaju priliku učiniti svoja putovanja ugodnijima i sigurnijima.