Grmljavinske oluje: Priprema, sigurnost i vožnja
Grmljavinske oluje su prirodni fenomen koji može zadesiti praktički svaku regiju u bilo koje doba godine. Iako oluje mogu brzo proći s minimalnim posljedicama, tijekom ljetnih mjeseci u Velikoj Britaniji postaju posebno snažne, donoseći s sobom obilne pljuskove, velike tuče i snažne vjetrove. Ove nepogode mogu izazvati značajne poremećaje u transportnim mrežama i oštetiti imovinu, pa je važno znati kako se pripremiti i ponašati u takvim situacijama.
Kako se pripremiti za grmljavinske oluje
Kao prvo, važno je razumjeti kako se grmljavinske oluje javljaju i koje mogu biti njihove posljedice. Jedna od najupečatljivijih karakteristika ovih oluja je njihova lokalizirana priroda, koja može rezultirati značajnim razlikama u količini oborina na vrlo malim udaljenostima. Ovo može učiniti vožnju iznimno opasnom, a vozači bi trebali biti svjesni potencijalnih opasnosti.
Prije grmljavinske oluje
- Isključite sve nebitne električne uređaje kako biste se zaštitili od mogućih udara munje. Ako koristite ochranu, provjerite je li ispravna.
- Potražite sigurnu skloništu. Munja može udariti u radijusu od 10 milja od centra oluje, stoga je važno biti unutar zatvorenog prostora kad čujete grmljavinu.
Tijekom grmljavinske oluje
- Izbjegavajte korištenje fiksnih telefona, osim u hitnim slučajevima, jer mogu provesti električnu energiju.
- Držite se podalje od vode i tražite sigurno nisko ležeće mjesto, daleko od stabala ili metalnih objekata.
- Izbjegavajte aktivnosti poput golfa, ribolova ili plovidbe dok traje oluja.
- Pazite na metalne predmete koji mogu privući munje. Ako ste u šatoru, izbjegavajte kontakt s metalnim dijelovima.
- U slučaju da se nađete na otvorenom prostoru, čučnite blizu tla, držeći ruke na koljenima kako biste smanjili kontakt s tlom. Izbjegavajte ležanje na zemlji zbog potencijalnog udara munje.
- Ako primijetite da vam kosa stoji, odmah se sklonite u sigurniji položaj.
Nakon grmljavinske oluje
- Izbjegavajte spuštene dalekovode ili slomljene kabele, jer mogu predstavljati ozbiljnu opasnost.
- Ako neko bude pogođen munjom, možete primijetiti teške opekline ili srčanu aritmiju. Provjerite puls i potražite hitnu pomoć.
Vožnja tijekom grmljavinske oluje
Ako se nađete u vozilu tijekom grmljavinske oluje, preporučuje se da ostanete u automobilu s zatvorenim prozorima. Metalna konstrukcija auta djeluje kao Faradayev kavez, pružajući putnicima dodatnu sigurnost od munje.
- Pripazite da su mekani kabrioleti, čiji krovovi nisu metalni, najizloženiji riziku i mogli bi se zapaliti ako udari munja.
- Budite svjesni da električni sustavi u modernim automobilima mogu provoditi struju, stoga izbjegavajte dodirivati metalne dijelove vozila tijekom oluje.
- Čak i nakon munje, automobili mogu biti oštećeni, pa budite oprezni kada izlazite.
Opasnosti od udarnih vjetrova
Osim munje, grmljavinske oluje često donose i iznenadne nalete vjetra. Biciklisti, motociklisti i visoko bočna vozila najviše su izloženi riziku od ovih jakih vjetrova.
- Osigurajte veći razmak od ranjivih korisnika ceste kada se nalazite u ovakvim uvjetima. Povećani bočni vjetrovi mogu biti veoma opasni za bicikliste i motocikliste.
- Prilagodite svoju brzinu vožnje; sporija vožnja smanjit će udaljenost koju prelazite u slučaju naleta vjetra i povećati vašu kontrolu nad vozilom.
Opasnost od tuče
Tijekom grmljavinskih oluja, tuča može biti iznimno opasna, smanjujući vidljivost i oštećujući vozila. Ako se suočite s jakom tučom, preporučuje se da potražite sigurno mjesto i ostanete unutar vozila.