Turizam u Hrvatskoj: Izazovi i Trendovi Ljetne Sezone 2025.
Kako se ljeto zagrijava na Jadranu, luka Splita u Hrvatskoj postaje pravi epicentar aktivnosti. Stotine turista slijevaju se na brodove za otoke poput Visa, dok lokalne vlasti izvještavaju o punim trajektima i povećanom turističkom prometu. U prvom velikom prazničnom vikendu 2025. godine, Split Airport pozdravio je 45.000 dolazaka, a luka je obradila 47.000 putnika.
Prvi Zabrinjavajući Trendovi
Ispod ovih živopisnih slika, ipak, kriju se zabrinjavajući podaci: Hrvatska gubi svoj imidž “pristupačnog raja” Sredozemlja. U proljeće 2025., posebno tijekom travnja i svibnja, turistički dolasci su pala za 5% u odnosu na prethodnu godinu, dok su noćenja smanjena za čak 14%. Ovi gubici su postali posebno vidljivi u dolascima iz ključnih srednjoeuropskih zemalja poput Njemačke, Austrije, Poljske i Mađarske.
Njemačka kao Ključni Izvor Turista
Prema podacima Europske komisije za putovanja (ETC), Njemačka je u svibnju činila 30% posjetitelja, a taj je postotak pao na 16,5% do 2025. godine. Štoviše, samo dvije od 29 europskih zemalja koje nadgleda ETC su zabilježile pad turističkih dolazaka ove godine: Hrvatska i Island. Neki lokalni mediji predviđaju da bi Albanija mogla nadmašiti Hrvatsku u broju posjetitelja, što dodatno komplicira sliku konkurentnosti turizma u regiji.
Ekonomski Pritisci i “Zamka Uspjeha”
Jedan od glavnih uzroka pada posjeta su nagli rast troškova. Analitičari izvještavaju da su troškovi odmora u Hrvatskoj porasli do 50% u posljednje tri godine, daleko iznad 15-20% zabilježenih u drugim konkurentnim odredištima kao što su Grčka i Španjolska. Uvođenje eura 2023. godine dovelo je do neopravdanog povećanja cijena u restoranima i trgovinama, što dodatno povećava osjećaj nelagode među posjetiteljima.
Kritika i Reakcija Vlasti
Ekonomisti poput Damira Novotnyja upozoravaju da je razlika između cijena i kvalitete usluga neodrživa. Premijer Andrej Plenković, također zabrinut, ističe: “Nismo jedina zemlja s morem i plažama. Moramo biti oprezni s našim cijenama.” Već 2024. godine domaći potrošači počeli su pozivati na bojkot trgovina koje su povećale cijene bez valjanog razloga, a sve više međunarodnih turista s manjim proračunom reagira na sličan način.
Hoće li Ljeto Donijeti Promjene?
Iako postoje zabrinutosti, turizam ostaje ključni pokretač hrvatske ekonomije, generirajući 15 milijardi eura i privlačeći 21,7 milijuna posjetitelja u 2024. godini. Mjeseci srpnja i kolovoza ključni su za prihode, a prve brojke za lipanj pokazuju određene znakove oporavka. Međutim, rezervacije se kreću sporije nego što se očekivalo, pri čemu je samo trećina vlasnika najamnina smanjila cijene.
Cijene i “Vrijednost za Novac”
Ministarstvo turizma ističe da su cijene sada “stabilizirane”, ali čini se da je Hrvatska izgubila status odredišta koje nudi “vrijednost za novac”. Čak i ako se sezona pokaže uspješnom, ostaju pitanja o dugoročnim ishodima. Strategija Ministarstva već godinama uključuje ciljeve za održivi rast, s naglaskom na kvalitetu prema količini, no tjeskoba zbog punjenja smještaja i restorana dominira.
Izazovi i Očekivanja
Ključno pitanje ostaje: je li slab svibanj bio privremeni hiccup ili početak kontinuiranog trenda? Potreba da se cijene prilagode razini usluge i očuva privlačnost zemlje hitnija je nego ikad. Dok trajekti nastavljaju prometovati turiste prema otocima poput Hvara i Visa, Hrvatska mora dokazati da može uskladiti uspjeh s održivošću, inače će njezine prekrasne plaže ostati manje gužve nego što se očekuje.