Split uvodi stroge kazne za odjeću na ulicama
Za turiste koji planiraju krstarenje Mediteranom, Split, jedan od najljepših gradova Hrvatske, može biti pravi dragulj. Međutim, oni koji se iskrcavaju u ovom povijesnom gradu morat će preispitati svoj izbor odjeće. Naime, gradske vlasti su uvele novčane kazne koje sežu do 150 eura (oko 128 £ / 162 USD) za nošenje odjeće za plažu u javnosti, kao što su kupaći kostimi, donje rublje ili šortsevi bez majica.
Očuvanje kulturnog identiteta
Ova nova regulativa ima za cilj očuvanje dostojanstva povijesne jezgre Splita, koja je preplavljena turistima tijekom ljetnih mjeseci. Prema novim pravilima, turisti će morati imati adekvatnu odjeću kada se kreću iz područja plaže u grad, čak i tijekom ljetnih vrućina. Pored odjeće, kazne će se također odnositi i na javno konzumiranje alkohola, što svaki turist koji planira šetati gradom s pivom u ruci može učiniti predmetom kazne u iznosu do 300 eura (oko 256 £ / 324 USD).
Poznate lokacije i izazovi
Jedna od najpoznatijih plaža u Splitu, Bačvice, nalazi se samo nekoliko minuta hoda od luke za krstarenje. Ovo čini plažu popularnim odredištem za putnike koji traže sunce i more. Međutim, onima koji nakon plaže žele posjetiti Stari grad ili druge kulturne atrakcije, putovanje će zahtijevati dodatno pripremu. U cilju izbjegavanja kazni, preporučuje se pokrivanje odjeće, poput majica ili haljina, prije nego što napuste plažu.
Preporuke krstarica
Cruise linije su počele savjetovati svoje putnike o važnosti nošenja kupaćih kostima ispod odjeće ili dodatnih slojeva, kako bi izbjegli moguće novčane kazne. Ova upozorenja postaju sve učestalija, s obzirom na to da Split bilježi značajan porast broja posjetitelja krstarenja — očekuje se preko milijun putnika u 2024. godini, što predstavlja 20-postotno povećanje u odnosu na prethodnu godinu.
Slične politike u Europi
Split nije jedini grad koji je usvojio stroge propise o odjeći za turiste. U Dubrovniku, najprometnijem hrvatskom gradu za krstarenje, uvedene su slične kazne 2020. godine. Na europskoj sceni, slične politike postoje i u nekoliko drugih popularnih turističkih destinacija. Primjerice, Venecija i Barcelona imaju novčane kazne za nošenje plažnih kostima izvan plaže, dok Sorrento i Palma de Mallorca također primjenjuju stroga pravila u vezi s odjećom.
Eksplicitni propisi i lokalni zakoni
Osim odijevanja, putnici moraju biti svjesni nekoliko jedinstvenih lokalnih zakona. Na primjer, na Barbadosu je nošenje kamuflažne odjeće zabranjeno, čak i za djecu, s obzirom da je takva odjeća rezervirana za vojne svrhe. Djelomično, ova pravila postoje kako bi se očuvala kulturna i društvena struktura zajednica koje se ne žele suočiti s neprimjerenim ponašanjem u javnosti.
Ograničenja na brodovima
Turisti trebaju biti upoznati i s pravilima koja postavljaju brodovi za krstarenje. Mnogi od njih imaju stroge dress code za večere u restoranima, zabranjujući kupaćim kostimima u zatvorenim prostorijama. Na primjer, Carnival Cruise Line zabranjuje nošenje ofenzivne odjeće koja uključuje golotinju ili nasilje na svom brodu.
Uz sve ove aspekte, putnici trebaju pažljivo pregledati materijale koje pružaju njihove cruise linije kako bi bili informirani o lokalnim propisima i pravilima za odijevanje. Na taj način, uživanje u čarima Splita i njegovih ljepota bit će bezbrižno i bez neočekivanih financijskih iznenađenja.