Održivo oblikovanje mode: Inovacije i izazovi u modnoj industriji
Datum: 5. veljače 2025.
Autori: Profesori Donna Marshall i Hakan Karaosman
Modna industrija, poznata po svojoj jedinstvenoj ljepoti i kreativnosti, također se suočava s raznim izazovima koji uključuju kršenja ljudskih prava i ekološke probleme. U svjetlu ovih izazova, istraživački projekt pod nazivom Fresch, koji vodi UCD (University College Dublin), postavlja nove standarde za održivu modnu proizvodnju i postao je pionir u osiguravanju pravednijih modnih lanaca opskrbe.
Projekat Fresch: Noviteti i utjecaj
Fresch je nedavno dobio prestižnu nagradu za odgovorno poslovno obrazovanje koju dodjeljuje Financial Times. Ova nagrada prepoznaje projekte koji stvaraju značajne promjene u praksi poslovnog obrazovanja i oblikuju politike koje utječu na stvarni svijet.
Glavni cilj Frescha je omogućiti pravičnu tranziciju modnih lanaca opskrbe, usmjeravajući se na kršenja ljudskih prava i okoliša. Kroz istraživanje i praksu, Fresch se bori protiv izoliranih napora da se rješavaju problemi poput smanjenja emisije ugljika, dok istovremeno zanemaruje važnost zaštite prava radnika.
Globala pravda kroz istraživanje
Profesori Donna Marshall i Hakan Karaosman, vođe projekta, ističu kako je održivost često svedena na računovodstveni alat. Marshall napominje da mnogi brendovi usredotočuju svoju pažnju isključivo na ekološke aspekte, zanemarujući pritom ljudska prava. "Dekarbonizacija nije moguća bez usmjeravanja na ljude i planet", dodaje profesor Marshall.
Fresch stoga pruža okvir temeljen na dokazima, pomažući brendovima da prakticiraju održivost na holistički način. To uključuje preuzimanje odgovornosti ne samo za okoliš, već i za dobrobit radnika na svim razinama opskrbnog lanca.
Utjecaj na globalne politike
Fresch već utječe na važne globalne politike, uključujući tranzicijski okvir vlade, europsku održivu tekstilnu strategiju, pa čak i UN-ov poticaj za veću transparentnost u modnim lancima opskrbe. Ova suradnja s vladinim i međunarodnim organizacijama jasno ukazuje na važnost integriranja etičkih i ekoloških principa u poslovnu praksu.
Osobne priče iza projekta
Hakan Karaosman, gostujući profesor na UCD-u, dijeli osobnu povezanost s temom, ističući kako su i on i profesorica Marshall odrasli u okruženju obilježenom modnim lancima opskrbe, zbog čega im je tema bliska i važna. “Naša istraživanja reflektiraju naše životne priče, a mi smo posvećeni davanju glasa onima koji su često zanemareni”, objašnjava Karaosman.
Karaosman i Marshall su se posvetili svemu što njihov projekt predstavlja, naglašavajući kako su njihova otkrića uklonjena iz akademskih krugova i upotrebljena za praktične strategije koje 50+ modnih marki, nevladinih organizacija i medijskih platformi koriste u cilju osiguravanja pravednijih opskrbnih lanaca.
Odlika odgovornosti
Ovaj projekt je donio oblik budućnosti modne industrije, koja se ne sve više neće ograničavati samo na estetske i profitne aspekte, već će snažno uključiti društvenu odgovornost i ekologiju. Uz nagradu od Financial Timesa, Fresch se pridružuje uglednom popisu pobjedničkih projekata koji su inspirirali stvarne promjene u globalnoj poslovnoj zajednici.
Za više informacija o ovom inovativnom projektu, možete posjetiti Fresch Hub.
Izvor: David Kearns, Digitalni novinar / službenik za medije, Sveučilište UCD (s materijalima iz Beth Gormley, UCD College of Business)