Sastanci o Suživotu Talijanske Manjine na Sjeveru Jadrana
Danas su održana dva ključna sastanka u Santa Lucia di Pirano i Rijeci, usmjerena na važna pitanja vezana uz prava i status autohtone talijanske manjine u Sloveniji i Hrvatskoj. Sastanke je predvodio bivši ministar Carlo Giovanardi u suradnji s Talijanskom unijom Slovenije i Hrvatske, kojom je predsjedavao Maurizio Truml.
Gosti i Sudionici
Na sastanku u Santa Lucia di Pirano prisutni su bili važni akteri iz talijanske zajednice i diplomatskog svijeta. Među njima su bili generalni konzul Italije u Sloveniji Giovanni Coviello i predsjednik obalne samoupravne zajednice talijanske nacionalnosti u Koperu, Alberto Scheriani. S druge strane, u Rijeci su se okupili predstavnici talijanske zajednice, uključujući Furija Radina, zamjenika talijanske nacionalne zajednice i potpredsjednika Hrvatskog parlamenta, te Jessicu Acquavitu, potpredsjednicu regije Istrija.
Prava Nacionalnih Manjina
Furio Radin istaknuo je da svaka nacionalna manjinska zajednica mora imati povijesna i evolucijska prava, te je naglasio važnost prepoznavanja i osnaživanja autohtonih manjina u političkom i socijalnom kontekstu. Njegovo stajalište naglašava kako talijanska manjina treba imati podršku u ostvarivanju svojih prava, posebno u Rijeci i Zadru, gdje se ta prava još uvijek bore za afirmaciju.
Utjecaj Kulturnog Suživota
Giovanardi je izrazio pohvale za Istru kao model suživota između preostalih talijanskih zajednica i hrvatske većine, ukazujući na to da bi ovakvi modeli trebali poslužiti kao primjer. On je spomenuo važnost poštovanja materinskog jezika, kulture i službene upotrebe manjinskog jezika na dvojezičnim teritorijima, podsjećajući na tijesnu povezanost ovih pitanja s identitetom talijanske manjinske zajednice.
Suvremeni Izazovi i Globalni Kontekst
Bivši ministar je također upozorio na suvremene izazove s kojima se suočavaju manjinske zajednice u regiji, navodeći kako prava talijanske manjine u Rijeci i Zadru još uvijek traže čvrsto priznavanje. Istaknuo je kako primjer suživota u Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji može poslužiti kao globalni model koji bi pomogao u izbjegavanju sukoba temeljenih na nacionalističkim ideologijama, poput onih koje su vidljive u ruskoj agresiji protiv Ukrajine.
Predloženi Smjerovi za Budućnost
Maurizio Truml je potvrdio namjere Talijanske unije Slovenije i Hrvatske da aktivno preuzmu inicijative koje će omogućiti daljnji razvoj modela suživota. Ovaj model ne samo da bi trebao biti implementiran unutar tri navedene zemlje, već bi trebao poslužiti kao primjer za sve regije gdje postoje slični izazovi, pružajući inspiraciju za mirno rješavanje sukoba.
Ovi sastanci i diskusije igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti talijanske manjine u regiji izlazeći iz okvira povijesnih izazova i fokusirajući se na izgradnju boljeg i inkluzivnijeg društva za sve nacionalne zajednice.