Prema studiji Mastercard, Hrvati u prosjeku uzimaju pet odmora godišnje, a zimski praznici posebno su popularni među njima. Skijanje, kao jedan od glavnih zimskih sportova, postalo je omiljeno među mnogim domaćim putnicima. Ipak, skijanje je luksuz koji si ne mogu svi priuštiti, posebno za one koji planiraju u posljednjem trenutku, kako izvještava T-portal.
Vrhunske skijaške destinacije za Hrvate
S obzirom na nepredvidivost snijega uzrokovanu klimatskim promjenama, hrvatski skijaši sve više biraju odmarališta na višim nadmorskim visinama. Italija i Austrija redovito se nalaze na listi omiljenih skijališta, a Kronplatz, poznat i kao “Croplatz”, jedan je od najomiljenijih izbora. Uz to, skijališta u Sloveniji, Bosni i Hercegovini te Francuskoj dobijaju sve veći broj posjeta hrvatskih skijaša.
Za one s ograničenijim budžetom, istočna Europa nudi vrhunske skijaške staze po povoljnijim cijenama. Destinacije poput Jahorine i Kranjske Gore postaju sve popularnije zbog povoljne cijene i odlične kvalitete skijanja.
Koliko košta skijaško putovanje u posljednjem trenutku?
Skijaši su poznati po svojoj strasti prema zimskim sportovima, no troškovi odlaska na skijanje su u porastu. Dok rana rezervacija može značajno smanjiti troškove, brojni putnici odlučuju se za planiranje u posljednjem trenutku. Na temelju studije slučaja iz kompare.hr, razmotrimo troškove skijaškog putovanja za zagrebački par koji planira putovanje od 30. prosinca do 5. siječnja 2025. godine.
-
Skijaške propusnice
Skijaške propusnice su nužne za svakog skijaša, jer omogućavaju pristup dizalicama i stazama. Cijene se značajno razlikuju; primjerice, Kronplatz i Nassfeld imaju najviše troškove za sedmodnevne propusnice, dok su Jahorina i Les Orres mnogo pristupačniji. -
Najam opreme
Za skijaše koji ne posjeduju vlastitu opremu, najam opreme može biti značajan trošak. Prema najamnim listama, Nassfeld nudi najskuplju opremu, dok Kronplatz ima povoljnije cijene. -
Smještaj
U slučaju kasnih rezervacija, mogućnosti smještaja su ograničene, a cijene višekratno rastu. Jahorina se pokazuje kao najekonomičnija opcija, dok Les Orres ima najviše cijene, često zbog gotovo punih rezervacija. -
Putni troškovi
Vožnja osobnim vozilom ostaje popularan izbor među hrvatskim skijašima. Uzimajući u obzir prosječnu potrošnju benzina od 7L/100km i cijenu Eurosuper 95 (1,45 €/L), putovanje do Kranjske Gore ispada najjeftinije, dok Les Orres predstavlja najskuplju opciju.
Dno crta: Na temelju prikazanih troškova, Jahorina se čini kao najprikladnija opcija za zagrebački par, s ukupnim troškovima od 1.434,38 eura. Suprotno tome, Les Orres zahtijeva gotovo 1000 eura više.
Ne zaboravite dodatke
Skijaški izleti dolaze s dodatnim troškovima koje treba imati na umu:
- Putno osiguranje: Ključno je za pokrivanje medicinskih hitnih slučajeva, nesreća ili hitnih troškova repatrijacije.
- Održavanje opreme: Za one koji koriste vlastitu opremu, servisiranje skija košta između 25 i 35 eura.
- Hrana i pića: Obroci na skijalištu poznati su po visokoj cijeni, pa je planiranje unaprijed ključno za smanjivanje troškova.
Planirajte pametno, uštedite veliki
Iako skijanje može biti skupo, dobro planiranje unaprijed otključava značajne uštede. Mnoge agencije nude konkurentne pakete za one koji rezerviraju mjesecima unaprijed. Što ranije planirate, to će vaše putovanje biti pristupačnije i manje stresno.
Bez obzira odlazite li na “Croplatz” ili istražujete manje poznata skijališta poput Jahorine, dobra priprema ključna je za uživanje u zimskim radostima bez probijanja banke.