Uvod u tržište rada u Hrvatskoj
Hrvatske vlasti su između siječnja i listopada 2024. godine izdale čak 171.000 radnih dozvola, što predstavlja jedan od najviših zapisa u povijesti. Ove brojke označavaju povećanje od 14 posto u usporedbi s 2023. godinom, što iznosi dodatnih 21.000 dozvola. Ovakav trend dodatno ukazuje na rastući interes i potrebu za stranim radnicima u različitim sektorima hrvatskog gospodarstva.
Predviđanja i očekivanja
Prema informacijama lokalnih medija, analitičari očekuju da će broj izdanih radnih dozvola do kraja 2024. godine vjerojatno dosegnuti 200.000. Većina stranih radnika koji dolaze u Hrvatsku dolazi iz zemalja zapadnog Balkana, poput Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije, uz značajnu prisutnost radnika iz Nepala i Indije. Oko 10.000 radnih dozvola izdat je radnicima iz zemalja Europske unije.
Porast radnih mjesta u Hrvatskoj
Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, ističe da je 2024. godine stvoreno gotovo 50.000 novih radnih mjesta. Ovaj trend rasta zaposlenosti najvjerojatnije će se nastaviti, uz napomenu da je potrebno zaposliti više stranih radnika kako bi se zadovoljili tržišni zahtjevi. Najtraženije profesije u Hrvatskoj trenutno uključuju ugostiteljstvo i zdravstvenu skrb, dok su pozicije u građevinskoj industriji uglavnom popunjene, osim u specifičnim slučajevima poput poslova vezanih uz obnovu nakon potresa.
Nedostatak kadrova i ovisnost o stranoj radnoj snazi
Udruga hrvatskih poslodavaca naglašava kako mnoge industrije kao što su izgradnja, turizam, ugostiteljstvo i trgovina, uvelike ovise o stranim radnicima. Predviđa se da će se broj stanovnika Hrvatske smanjiti za 100.000 ljudi u sljedećim godinama, što dodatno naglašava potrebu za uvozom radne snage iz drugih zemalja.
Financijski utjecaj stranih radnika
Nepalski radnici su tijekom 2023. godine poslali kući 68,5 milijuna eura, a ove doznake su se udvostručile u odnosu na prethodnu godinu. U prvih devet mjeseci, strani radnici iz Hrvatske poslali su više od milijardu eura u inozemstvo, dok je od 2021. do kraja rujna 2023. godine ukupni iznos iznosio 3 milijarde eura. U prvoj polovici 2023. godine, 787 milijuna eura je poslane u zemlje poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Nepala, Indije, Filipina i Sjeverne Makedonije.
Geografske razlike u dostupnosti radne snage
Dok južni dio Hrvatske, posebno obala, nema istaknut nedostatak radne snage, središnja Hrvatska se suočava s ozbiljnim oskudicama. Ove razlike ukazuju na to da se posebni napori treba usmjeriti na privlačenje radnika u središnje dijelove zemlje kako bi se zadovoljile potrebe tamošnjeg gospodarstva. Ovaj izazov zahtijeva pažljivo planiranje i strategije za privlačenje radne snage iz inozemstva.