Hrvatska se službeno pridružila sve većem popisu zemalja koje provode stroge kodove za turiste, unoseći novčane kazne do 600 eura za neprimjerenu odjeću u javnim prostorima. Ova inicijativa ima za cilj očuvanje kulturnog integriteta i održavanje javne pristojnosti, posebno u popularnim turističkim područjima poput Hvara.
Ključni poduhvat
- Hrvatska uvodi novčane kazne do 600 eura za neprimjerenu odjeću u javnosti.
- Cilj politike je sačuvati kulturne norme i javnu pristojnost.
- Očekuje se da će se turisti oblačiti skromno, posebno na povijesnim i vjerskim mjestima.
Novi propisi o kodu dress
U značajnom pomaku politike, Hrvatska se uskladila sa zemljama kao što su Indonezija, UAE i Španjolska implementirajući stroge kodekse odijevanja za turiste. Propisi posebno ciljaju neprimjerenu odjeću, poput kupaćih kostima nošenih izvan određenih područja na plaži. Ovaj potez odražava širi globalni trend u kojem nacije poduzimaju korake kako bi osigurale da posjetitelji poštuju lokalne običaje i tradicije.
Nova pravila su posebno usredotočena na:
- Javni prostori: Turistima je zabranjeno nositi bikinije, Speedos ili odjeću bez rukava u gradskim centrima i drugim javnim prostorima.
- Kulturna i vjerska mjesta: Skromna odjeća potrebna je prilikom posjeta crkvama, muzejima i drugim značajnim znamenitostima.
Zašto ova promjena?
Odluka o provođenju dress codea proizlazi iz sve veće zabrinutosti među lokalnim stanovnicima i dužnosnicima o ponašanju turista, posebno tijekom sezona vrha. Hvar, poznat po živopisnom noćnom životu, zabilježio je porast pritužbi na neprimjerenu odjeću koja umanjuje kulturnu i estetsku privlačnost grada.
Lokalne vlasti tvrde da su ti propisi ključni za:
- Očuvanje kulturnog identiteta: Primjenom kodova oblačenja, Hrvatska ima za cilj održati svoj imidž kao sofisticirano mediteransko odredište, a ne kao žarište zabave.
- Poboljšanje iskustva posjetitelja: Atmosfera s poštovanjem može dovesti do ugodnijeg iskustva i za turiste i za mještane.
Globalni kontekst
Hrvatski potez dio je većeg trenda u svijetu gdje mnoge zemlje postavljaju slične propise o odijevanju. Primjerice, Ujedinjeni Arapski Emirati zahtijevaju skromno oblačenje u javnim prostorima te su također uveli novčane kazne za kršenje. Španjolski gradovi poput Barcelone, s druge strane, imaju stroge mjere protiv nošenja kupaćih kostima u gradskim ulicama. Tajland također ima pravila koja zahtijevaju od posjetitelja da pokriju ramena i koljena prilikom posjeta hramovima.
Posljedice za turiste
Putnici koji planiraju posjetiti Hrvatsku trebali bi biti svjesni ovih novih propisa kako bi izbjegli velike novčane kazne. Evo nekoliko savjeta za usklađenost:
- Oblačiti se skromno: Nosite odjeću koja pokriva ramena i koljena, posebno na kulturnim mjestima.
- Ograničite kupaće kostime: Držite kupaće kostime zatvorenima na plažama i u bazenima.
- Nositi zataškavanje: Donesite lagani šal ili jaknu za posjete vjerskim mjestima.
Zaključak
Hrvatsko uvođenje dress code za turiste označava značajan pomak u načinu na koji zemlja upravlja svojim turističkim sektorom. Provodom ovih propisa, Hrvatska nastoji uravnotežiti priliv posjetitelja s očuvanjem svoje kulturne baštine. Turisti se potiču da poštuju lokalne običaje kako bi osigurali skladno iskustvo dok uživaju u ljepoti ovog jadranskog dragulja.
Izvori
- Hrvatska struktura smještaja “Najgore na Sredozemlju”Total Hrvatska.
- Hrvatska se pridružuje s Indonezijom, UAE, Saudijskom Arabijom, Katarom, Vatikanskim gradom, Tajlandom, Španjolskom, Grčkom i Turskom
Uvođenje novih šest stotina eura ogromna kazna za nošenje neprimjerenih odjeća na javnim mjestimaSvijet putovanja i obilaska. - Hrvatska se pridružuje, Meksiko, Brazil, Francuska, Indija, Španjolska, Saudijska Arabija i mnogi drugi u provođenju stroge nove haljine
Pravila za turiste: Što trebate znatiSvijet putovanja i obilaska.