Ogroman koncert u Zagrebu: Kontroverze i reakcije
Posljednjih dana, koncert hrvatskog pjevača Marka Perkovića, poznatijeg kao Thompson, izazvao je brojne polemike u hrvatskom društvu i izvan njega. Ova manifestacija, koja je privukla gotovo pola milijuna obožavatelja, označena je kao "neofašistički Woodstock" i izazvala je osude oporbe, nevladinih organizacija, kao i međunarodne kritike.
Pjevačeve kontroverze
Marko Perković je kroz svoju karijeru bio poznat po svojim nacionalističkim pjesmama, koje su često bile povezivane s periodom Hrvatske ratne neovisnosti 1990-ih. Njegove simpatije prema ustaškom režimu izazvale su zabranu njegovih nastupa u nekoliko zemalja, ali to mu nije spriječilo da stvara masovne okupljanja i privlači obožavatelje.
Tijekom koncerta na hipodromu u Zagrebu, Thompson je otpjevao pjesmu koja počinje ustaškim pozdravom "Za Dom, Spremni". Ovaj pozdrav, koji je korišten od strane ustaške vojske tijekom Drugog svjetskog rata, izazvao je gnjev mnogih, uključujući analitičare, političare i aktiviste.
Političke reakcije
Koncert je izazvao oštre kritike iz redova oporbe. Socijaldemokrati su ga nazvali "globalnom sramotom", ističući da je premijer Andrej Plenković bio prisutan i fotografirao se s izvođačem. Ova gesta dodatno je podigla tenzije, jer mnogi smatraju da je time odobrio, ili barem ignorirao, problematiku pro-nacističkih tonova koja se provlači kroz Thompsonovu glazbu.
Šef srpske manjine u Hrvatskoj, Milorad Pupovac, izrazio je zabrinutost zbog glorifikacije ustaša: "Ako Hrvatska dopušta prostor za ovakve poruke, onda sam zabrinut", naglasio je. S druge strane, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da ne može razumjeti razumjeti kritike prema tolikom broju ljudi koji su došli poslušati Thompsona.
Kulturne i društvene implikacije
Veća prisutnost ustaških simbola i slogana bila je očita tijekom koncerta. Mnogi obožavatelji nosili su crne majice s provokativnim natpisima, dok su se na ulicama Zagreba mogli čuti uzvici pro-ustaških pjesama. Mnogi analitičari i aktivisti smatraju da ovakvi događaji predstavljaju opasne tendencije u hrvatskoj kulturi, gdje se povijesne zablude glorificiraju, a ekstremizam normalizira.
Nevladina organizacija za ljudska prava opisala je koncert kao "najveći fašistički skup u Europi od Drugog svjetskog rata", ukazujući na potrebu za jačom osudom ovakvih događaja od strane europskih institucija.
Mehanizmi medijske kritike
Novinari i kolumnisti također su se uključili u raspravu, smatrajući da je prisustvo političkih figura na ovakvim događajima neodgovorno. Mnogi su upitali zašto nije bilo jasnih osuda EU-a, smatrajući da je takva tišina veoma zabrinjavajuća, posebno u kontekstu europskih vrijednosti.
Ombudswoman Tena Simonović Einwalter upozorila je na opasnost od korištenja ustaških pozdrava, naglasivši da "nije poslana jasna poruka" da su izrazi mržnje i glorifikacije mračnih razdoblja prošlosti neprihvatljivi.
Zaključna razmatranja
Ovaj koncert samo je jedan od mnogih primjera kako se složena povijest Hrvatske odražava u suvremenoj kulturi i politici. Dok se jedni bore za očuvanje kulturalnog identiteta, drugi upozoravaju na opasnosti od povratka ustaške ideologije. Unatoč kontroverzama, koncert je privukao ogromnu pažnju i otvorio raspravu o važnim pitanjima koja se tiču nacionalne svijesti i kolektivnog sjećanja.