Hrvatska prolazi kroz izazovne trenutke zbog serije teških ljetnih oluja, koje su uzrokovale značajnu štetu i poremećaje u putovanju, posebice u turističkom središtu Split. Ove ekstremne vremenske situacije rezultirale su poplavama u stambenim i poslovnim ulicama, oštećenjem ključne infrastrukture i incidentima na moru, što je pogođeno kako lokalno stanovništvo, tako i turisti.
Neviđene olujne prijetnje
8. srpnja 2025. godine, Split je doživio jednu od najmoćnijih oluja u svojoj povijesti. Opisivana kao snažnija nego uobičajene oluje, ova je nevrijeme donijela iznenadne pljuskove i nasilne oluje. Uzrok ovakvog vremenskog fenomena leži u interakciji hladnog, vlažnog zraka s toplinom koja je postojala na površini zbog prethodnih toplinskih valova, stvarajući visoke konvektivne oblake.
- Ključni događaji:
- Ulice su se suočile s raširenim poplavama.
- Brojna stabla su pala, blokirajući prometnice.
- Incident u luci, gdje su se čamci prevrnuli, uzrokovao je velike štete.
- Iako nije bilo smrtnosnih slučajeva, desetak ljudi je zadobilo ozljede.
Oštećenja infrastrukture i pomorski incidenti
Ova oluja ostavila je značajan trag na Splitovoj infrastrukturi, posebice u njegovoj vitalnoj luci. Trajekt Petar Hektorović odlomio se od priveza, sudarivši se s turističkim brodom i uzrokujući njegov potapanje. Na sreću, na tom plovilu nije bilo putnika. Ovaj incident jasno ukazuje na prirodnu destruktivnost oluje. Dio grada koji je najviše pogođen bila je zapadna strana, gdje su kaldrmasti ulicama postali neprohodni zbog naplavljenih voda.
Turistička industrija u poticaju
Turizam, kao jedan od temelja hrvatskog gospodarstva, značajno je pogođen ovom krizom. UNESCO-ova palača Dioklecijana, svjetska baština, morala je biti zatvorena zbog poplave i dodatnih oštećenja. Mnoge su putničke usluge prekinute, a oštećenja na javnom transportu dovela su do poremećaja u svakodnevnim operacijama. Turisti koji su htjeli napustiti grad našli su se u teškoj situaciji, boreći se s posljedicama takvih vremenskih nepogoda.
Širi regionalni učinci i prognoze
Pored Splita, ostali dijelovi Hrvatske i susjednih zemalja takođe su se suočavali s jakim olujama. Na primjer, u blizini otoka Kaprije, jedan je katamaran prevrnut, a devet osoba, uključujući sedam švedskih državljana, spašeni su. Prognoza vremena sugerira nastavak jakih grmljavinskih oluja širom sjeverne Italije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Poljske i Ukrajine, pri čemu se očekuju obilne kiše, velike tuče i jaki vjetrovi.
Stručnjaci napominju da su ovi sve učestaliji i brže razvijajući vremenski sustavi direktna posljedica klimatskih promjena. Čini se da, iako trenutačni vremenski uvjeti mogu postati mirniji, dolazi toplije ljeto nego što je prosjek, s mješavinom sušnih razdoblja i epizoda jakih kiša. Vlasti savjetuju stanovništvu da ostanu oprezni i pripremljeni za iznenadne vremenske promjene.
Izvori
- Split pogođen teškom ljetnom olujom: poplavljene ulice i oštećeni brodovi – Svijet putovanja i obilaska
- Što se dogodilo i što očekivati ostatak ljeta – Hrvatska tjedan
- Turisti spašeni nakon prevrnutog katamarana – Hrvatska tjedan
- Prognoza teških grmljavinskih oluja – Promatrači
- Trajekt tone nakon što je otplovio tijekom velike oluje u Hrvatskoj – Pomorski izvršni direktor