Indijska industrija tekstila i odjeće: Oprez i optimizam u svjetlu američke tarifne politike
Indijska industrija tekstila i odjeće suočava se s izazovima i prilikama u kontekstu trenutne američke tarifne politike. S obzirom na kampanju recipročne tarifne administracije SAD-a, indijske tvrtke i industrijske organizacije s opreznom dozom optimizma očekuju minimalan negativan utjecaj na svoj izvoz u Sjedinjene Američke Države. Razlog tome leži u sličnosti tarifnih stopa koje su obje zemlje postavile na proizvode jednih drugih, što otežava značajne promjene na tržištu.
Tarifne stopa: Sličnosti i razlike
Prema riječima Sanjaya K Jaina, predsjedatelja Nacionalnog odbora ICC-a i generalnog direktora TT Limited, nije primijećena veća tarifna nejednakost između SAD-a i Indije. „Indija nameće prosječnu uvoznu carinu od 10,4 posto na tekstil i odjeću, dok SAD imaju carinu od 9 posto“, rekao je Jain. Ove brojke sugeriraju da čak i u slučaju recipročnih mjera SAD ne mogu nametnuti znatno veće carinske stope na indijske proizvode, što je jedan od razloga zašto industrija smatra da će i dalje moći izvozim proizvode bez značajnih prepreka.
Povećanje narudžbi kroz diverzifikaciju izvora
Indijska industrija teksta i odjeće smatra da će američki trgovci, suočeni s višim tarifama na kinesku odjeću, potražiti alternative i diversificirati svoje izvore. Tijekom razgovora, Jain je istaknuo da se u Zapadnom Bengalu grade nove tvornice odjeće koje će započeti proizvodnju u srpnju ove godine, pokazujući spremnost industrije da zadovolji rastuću potražnju.
KM Subramanian, predsjednik Udruženja izvoznika Tiruppur, također je izjavio da očekuje povećanje naloga za indijske izvoznike, premda do sada nije bilo značajnog porasta upita za uvoz. On ističe da SAD ne mogu potpuno ignorirati svoje potrebe za tekstilom i odjećom, unatoč tarifnim mjerama.
Uloga održivosti i lokalnog izvora
Indija ima konkurentne prednosti u održivosti i lokalnom izvoru, što je dodatno naglasila Jasveen Kaur, viša direktorica grupe New Times. „Promovirajući lokalne tkanine i ukrase, ne samo da smanjujemo ugljični otisak, već i skraćujemo vrijeme i troškove proizvodnje“, navela je Kaur. Održiva moda postaje sve važnija, a indijski proizvođači aktivno traže načine kako odgovoriti na taj trend.
Značaj povećanja američkog interesa
S povećanjem američkih trgovaca koji su zainteresirani za nabavu iz Indije, kao i porastom upita o proizvodima poput traperica i džempera, indijska industrija se suočava s izazovom, ali i prilikom da stvori veze s novim klijentima. Kaur je primijetila kako su započeli jači angažmani s kupcima, koji traže prilike za suradnju, uključujući posjete tvornicama i dobavljačima kako bi procijenili lokalnu proizvodnju.
Alternativni izvori i globalna trgovina
Prema dr. Sakthivelu, počasnom predsjedniku Udruženja izvoznika Tiruppur, postoji značajan interes američkih trgovaca za istraživanje alternativnih izvora u Indiji. Pritisak viših tarifa na kineske proizvode gura kupce prema Indiji kao potencijalnom opskrbnom lanku. Međutim, dr. Mehta, glavni mentor Udruženja proizvođača odjeće u Indiji, smatra da će trebati vremena za uspostavljanje stvarnog poslovanja, naglašavajući važnost spremnosti indijskih proizvođača da iskoriste ovaj trend.
Politička stabilnost kao ključna prednost
Indija se, uz sve te izazove, pojavljuje kao privlačna alternativa za američke trgovce zbog političke stabilnosti i sposobnosti da brzo odgovaraju na tržišne promjene. Kao rezultat toga, očekivanja od indijske tekstilne i odjevne industrije su pozitivna, a njene konkurentske prednosti u održivosti i cijeni, uz tehnološke inovacije, dodatno joj daju snagu na globalnoj sceni.
S obzirom na trendove i promjene u američkoj tarife, indijska industrija tekstila i odjeće može se prikazati kao značajan igrač, spreman odgovoriti na nove izazove i iskoristiti nastale prilike na globalnom tržištu.