Uznemirujuće istine o brendovima odjeće: Istraživanje o dječjem radu
Što se događa?
Nedavna istraživanja otkrila su alarmantne informacije koje bi mogle promijeniti način na koji potrošači gledaju na svoje omiljene modne brendove. Istraživačka organizacija Transparentem, smještena u New Yorku, provela je istraživanje među najvećim svjetskim proizvođačima odjeće, uključujući H&M, Amazon, The Gap i Adidas. Na temelju rezultata, otkriveno je da mnogi od njih koriste pamuk iz indijskih farmi koje zapošljavaju djecu.
Istraga, koja se provodila tijekom 2022. i 2023. godine, obuhvatila je 90 proizvođača pamuka u indijskoj saveznoj državi Madhya Pradesh. Izvješće je otkrilo rašireni dječji rad, kao i ozbiljna zlostavljanja koja uključuju prisilni rad, što baca sjenu na praksu tih brendova. Radnici su često prisiljeni raditi bez ikakvih prava i pod uvjetima koji često graniče s ropstvom, vraćajući dugove pod nehumanim uvjetima.
Zašto je ovo važno?
Indija, kao najmnogoljudnija zemlja na svijetu s više od 1,4 milijarde stanovnika, suočava se s ozbiljnim problemom u vezi s dječjim radom. Premda zakoni zabranjuju zapošljavanje djece mlađe od 14 godina i opasan rad za adolescente u dobi od 14 do 18 godina, procjenjuje se da oko 10 milijuna djece obavlja teške fizičke poslove, pretežno u poljoprivredi. Uzrok tome najčešće leži u siromaštvu i slabim zakonima vezanim uz rad.
Transparentem je otkrio da su tri indijske tvrtke, koje opskrbljuju pamuk brojnim globalnim modnim brendovima, uključene u ove prakse. Ovo otkriće dodatno je pojačalo kritike na račun brze mode, koja se već dugo suočava s optužbama za neodržive i neetične metode proizvodnje. Modna industrija postala je simbol neodgovornog ponašanja, ne samo prema svojim radnicima, već i prema okolišu.
Utjecaj modne industrije na okoliš
Uz neetičke radne prakse, modna industrija poznata je i po svom negativnom utjecaju na okoliš. Korištenje otrovnih kemikalija u procesu bojenja tkanina, kao i masovna proizvodnja sintetičkih materijala, doprinosi značajnom zagađenju zraka i vode. Prema nekim procjenama, brza proizvodnja odjeće odgovorna je za više od 8% globalne emisije ugljika.
Osim toga, sintetski materijali poput poliestera, široko korišteni u proizvodnji, dodatno opterećuju okoliš. S obzirom na ove činjenice, potrošači su počeli preispitivati svoj odnos prema modnim brendovima, što dovodi do rasta interesa za održivije alternative.
Što se radi u vezi s tim?
Nakon izlaganja ovih problema, mnoge tvrtke počele su surađivati s nevladinim organizacijama na implementaciji rješenja koja bi trebala smanjiti dječji rad i osigurati bolje uvjete rada. Iz izjave Transparentema proizlazi da su se uključene tvrtke obvezale raditi s indijskim farmerima na razvoju etičkih inicijativa.
Zanimljivo je da su potrošači sve više zainteresirani za promjene u svom potrošačkom ponašanju. Okrećući se održivijim opcijama poput kupovine iz second-hand trgovina ili podržavanjem ekološki prihvatljivih brendova, oni preuzimaju aktivnu ulogu u borbi protiv neetičkih praksi. Na taj način, potrošači mogu utjecati na industriju i promicati političke i društvene promjene koje bi mogle voditi prema održivijoj modnoj proizvodnji.
Održiva budućnost mode
U kontekstu sve veće svjesnosti o etici i održivosti, modna industrija je na raskrižju. Hoće li se brendovi prilagoditi novim očekivanjima potrošača ili će nastaviti s praksama koje izazivaju zabrinutost? U svakom slučaju, očito je da su potrošači i aktivisti pokrenuli važne razgovore o stanju modne industrije i njezinim utjecajem na društvo i okoliš. Spremljeni na test, brendovi bi mogli biti primorani da se preispitaju i rade na promjenama koje će dugoročno koristiti svima.