Durian: Egzotično voće s posebnim učinkom na jetru
Durian, često nazivan “kraljem voća”, poznat je po svom karakterističnom mirisu i slasnom okusu. Prema Američkom odjelu za poljoprivredu, svaka 100 grama duriana sadrži 147 kalorija, 5 grama ukupne masti, 2 mg natrija, 436 mg kalija, 27 grama ugljikohidrata i 1,5 grama proteina. Pored toga, ovo voće je bogato vitaminima i mineralima, uključujući vitamin C, vitamin B6, željezo i magnezij. Međutim, važno je imati na umu kako konzumacija duriana može imati i pozitivne i negativne učinke na jetru, posebno kada se pretjeruje.
Pozitivni učinci duriana na jetru
Istraživanje objavljeno u Europskom časopisu za integrativnu medicinu otkriva da durian, posebno kada je zreo, sadrži bioaktivne spojeve poput kvercetina, koji može pomoći u zaštiti jetre. Kvercetin je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima i može poboljšati strukturu jetre, poticati regeneraciju njene stanice i potencijalno preokrenuti fibrozu jetre.
Osim kvercetina, antioksidanti prisutni u durianu također pomažu u zaštiti jetre od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Durian može pomoći u obnavljanju razine glutationa, koji igra ključnu ulogu u detoksikaciji jetre i poboljšanju njenih funkcija.
![]() |
Durian voće. Ilustracija fotografija Pixabaya |
Negativni učinci duriana na jetru
Unatoč svojim prednostima, durian također ima potencijalne negativne učinke, posebno kada se konzumira u velikim količinama. Ovo voće je bogato kalorijama, šećerom i zasićenim mastima, što može negativno utjecati na zdravlje jetre. Američka zaklada za jetru preporučuje da se osobe s masnom bolešću jetre klone hrane bogate šećerom, masnoćom i kalorijama, jer ove namirnice mogu pogoršati stanje jetre. Istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje da visoki unos zasićenih masti može povećati rizik od inzulinske rezistencije i masne bolesti jetre.
Za one s masnom bolešću jetre, prekomjerna konzumacija duriana može ometati sposobnost jetre za obradu masti, što dovodi do upale i daljnjeg nakupljanja masti. Dodatno, kombinacija duriana i alkohola može biti posebno problematična. Prema Raffles Health, durian sadrži sumporne spojeve koji mogu usporiti metabolizam alkohola u jetri, što dodatno opterećuje ovaj organ.
Glavni dijetetičar Bibi Chia iz Raffles Diabetes & Endocrine Centra naglašava kako je preporučljivo ograničiti unos duriana na dva do tri sjemenke dnevno. Ovaj pristup omogućava uživanje u zdravstvenim beneficijama voća bez preopterećenja jetre.