Uzmite nekoliko trenutaka
Prevaranti koriste razne metode kako bi pokušali nagovoriti ljude na deljenje svojih finansijskih ili ličnih podataka. U suštini, ono što im je zajedničko jeste pokušaj da vas nateraju da brzo reagujete. Na primer, prevarant vam može nazvati pretvarajući se da je iz tima za prevare vaše banke, govoreći da je vaš račun ugrožen i da morate hitno premestiti novac na “siguran” račun koji zapravo pripada njima.
Prema istraživanju jedne kompanije za bezbednost veb sajtova, jedna od najčešće korišćenih reči u phishing e-mailovima je “hitno”. U tom smislu, bankarske organizacije kao što je UK Finance pokreću kampanje poput „Uzeti pet” koja savetuje potrošače da “odvoje trenutak da razmisle” pre nego što podele bilo kakve informacije.
Kampanja upozorava: “Samo kriminalci pokušavaju da vas nateraju na paniku ili brzinu… Postavite sebi pitanje – može li to biti lažno? Povedite razgovor sa nekim kome verujete.”
Pazite na mrežu
Barclays je nedavno otkrio da je 75% različitih vrsta prevara koje su izvestili njihovi klijenti započelo na društvenim mrežama i tehnološkim platformama. Internetski kupci moraju biti posebno oprezni, kako kaže Lloyds Bank: „Većina prijava za prevare koje primamo odnose se na proizvode kupljene putem Facebook-a ili Instagrama. Ako prodavac nudi robu po prevelikim sniženjima ili ima predmete koji inače nisu dostupni, to je trenutna crvena zastava.”
U poslednjih nekoliko godina, primetili smo i porast prevara poznatih kao “HI mama”, gde se prevaranti predstavljaju kao voljene osobe putem aplikacija kao što je WhatsApp. Na primer, netko se može javiti i pretvarati se da je član porodice, govoreći da im hitno treba novac da plate račun jer su im zatvorili internet bankarstvo nakon kupovine novog telefona.
U takvim situacijama, važno je ne žuriti s reakcijom. Proverite autentičnost poruke tako što ćete kontaktirati člana porodice koristeći već poznat broj ili drugi komunikacijski kanal. Takođe, možete postaviti pitanje na koje bi samo ta osoba znala tačan odgovor.
Pomno pogledati
Lažna e-pošta može delovati autentično na prvi pogled, ali nakon detaljnijeg pregleda, primetićete da se adresa e-pošte malo razlikuje od one legitimne. Čini se da je moguće da je promenjeno samo jedno slovo, broj ili simbol.
Dodatno, e-mail ili poruka od prevaranata mogu sadržavati pravopisne greške ili lošu gramatiku, jer često engleski jezik nije njihov prvi jezik. Preporučuje se da ne klikćete na linkove ili priloge dok u potpunosti ne budete sigurni u njihovu legitimnost, jer to može dovesti do lažne web stranice ili zlonamernog softvera koji može ukrasti vaše lične podatke.
Objesiti
Puno prevara započinje pozivima na vaš kućni ili mobilni telefon. Nazivi se često predstavljaju kao vaša banka, zvanično telo ili neki investicioni savetnici. Ako niste očekivali poziv i niste 100% sigurni u identitet pozivatelja, odmah spustite slušalicu.
Kao dodatno upozorenje, dobrotvorna organizacija Age UK ističe: „Budite svesni da prevaranti mogu zadržati liniju otvorenom čak i nakon što ste prekinuli vezu. Uvek koristite drugi telefon da pozovete nekog koga poznajete kako biste proverili da li je linija slobodna, ili sačekajte najmanje 10 do 15 minuta između poziva.”
Telefonski uređaji danas često omogućavaju prikaz brojeva pozivatelja, ali prevaranti mogu da prikriju svoj identitet lažirajući brojeve. Ovo je poznato kao “brojevi spoofing”. Nedavno su se pojavile dobre vesti: regulator telekomunikacija Ofcom objavio je da provajderi telefonskih usluga moraju blokirati sve pozive iz inostranstva koji lažno prikazuju britanske fiksne brojeve.
Zaslon i blok
Za korisnike fiksnih telefona, potrošačka organizacija “Ko?” je pripremila spisak usluga koje možete koristiti za blokiranje sumnjivih brojeva. Na primer, BT nudi Call Protect koji automatski preusmerava pozive koje smatra sumnjivima, a takodje vam omogućava da sastavite lični spisak brojeva koje želite da blokirate, kao i da blokirate međunarodne, zadržane i neprepoznate brojeve.
Za Sky korisnike, tu je Sky Talk Shield koji nudi personalizovanu uslugu verifikacije i blokiranja, besplatno za Sky Broadband i Sky Talk korisnike. TalkTalk ima sličnu uslugu pod nazivom CallSafe.
U svetu mobilnih telefona, mnogi Android uređaji imaju ugrađeni ID pozivatelja i zaštitu od poziva. Proverite postavke na svom uređaju kako biste bili sigurni da su ove opcije aktivirane i ne odgovarajte na nepoznate brojeve. Legitimni pozivi obično ostavljaju govornu poštu.
Zaštitite svoje računalo
Osigurajte da je vaš desktop ili laptop pravilno zaštićen. “U suštini, važno je da sve bude ažurirano i da na vašem uređaju vode računa o antivirusnom softveru i redovno primate sigurnosna ažuriranja”, kaže Samuel Gibbs, urednik potrošačke tehnologije Guardiana. “Ako redovno ažurirate svoj moderan uređaj, ne preuzimate nesigurne aplikacije, ažurirate svoj pregledač i izbegavate sumnjive web lokacije, teško je da budete hakovani.”
Za Windows 11 uređaje, redovno ažurirajte svoj softver koristeći Windows Update, a za aplikacije posetite Microsoft Store. Proverite da li je Windows Security uključen za zaštitu od virusa. Na Apple uređajima, ažurirajte macOS uz pomoć ažuriranja softvera i koristeći App Store za aplikacije. macOS nudi razne ugrađene sigurnosne sisteme.
U svim slučajevima vodite računa o stvaranju jakih lozinki i izbegavajte korišćenje istih lozinki na više računa. Dvofaktorska autentifikacija dodaje dodatni sloj sigurnosti i treba je omogućiti za sve usluge koje je nude.