Kako se zaštititi od COVID-19
S obzirom na sveprisutne prijetnje koje donosi pandemija COVID-19, važno je prepoznati učinkovite strategije zaštite. Ovaj članak će pružiti jasne i praktične smjernice kako se zaštititi u ovoj situaciji.
Pranje ruku
Operite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi. Ovaj jednostavan postupak je jedan od najmoćnijih načina za prevenciju širenja virusa. Ukoliko niste u mogućnosti oprati ruke, upotrijebite dezinfekcijsko sredstvo koje sadrži najmanje 60% alkohola. Zapamtite, čistoća ruku je izuzetno važna!
Izbjegavanje dodirivanja lica
Ne dirajte oči, nos ili usta s neopranim rukama. Virusi se često prenose putem rukiju koje mogu doći u kontakt s kontaminiranim površinama. Samo jedan dodir može dovesti do infekcije, stoga budite pažljivi.
Čišćenje i dezinfekcija
Očistite i dezinficirajte površine koje su možda kontaminirane. Svakodnevno čišćenje često korištenih površina, poput stolova, ručki, prekidača i mobilnih telefona, ključna je stavka u vašem režimu zaštite. Koristite dezinfekcijska sredstva koja su učinkovita protiv virusa.
Kašalj i kihanje
Pokrijte kašalj i kihanje. Kada kašljete ili kišete, koristite lakat ili tkivo. Ako koristite tkivo, odmah ga odložite. Ovaj jednostavan korak može značajno smanjiti širenje čestica virusa u okolinu.
Izbjegavanje bliskog kontakta
Izbjegavajte bliski kontakt s osobama koje imaju simptome bolesti. Ako ste bolesni, ostanite kod kuće kako biste zaštitili sebe i druge. Održavanje fizičke distance je ključno u suzbijanju širenja bolesti.
Održavanje društvene distance
Održavajte sigurno rastojanje od najmanje 6 stopa (2 metra) u svakom trenutku. Dobro pravilo koje se primjenjuje je da što je manje kontakata s drugima, to su veće šanse za sprečavanje zaraze. U vremenima kada je socijalna interakcija neminovna, budite svjesni prostora između vas i drugih.
Pokrivanje lica
Pokrijte usta i nos kada ste u javnosti i oko drugih ljudi. Korištenje maske u skladu s preporukama zdravstvenih vlasti može dodatno smanjiti rizik od prijenosa virusa, posebno u zatvorenim prostorima ili gužvama.
Samokontrola simptoma
Za osoblje u kampusu, samokontrola postala je ključna.
- Samokontroli se dvaput dnevno uzimajući temperaturu i prijavljujući sve simptome. Obratite pažnju na tijelo i odmah prijavite bilo kakve promjene nadzorniku.
Dodatni resursi
Za više informacija i savjeta, možete se obratiti različitim izvorima:
Savjeti za zdravlje
Razmislite o preuzimanju informacija putem Budite zdravi poster i saznajte više o ljetnim savjetima za održavanje prekrivenog lica.
S obzirom na ozbiljnost situacije, važno je da svi preuzmemo odgovornost za vlastitu zaštitu i zaštitu drugih. U redu je naći načine kako se prilagoditi novim okolnostima, ali uvijek imajte na umu osnovne mjere zaštite.