Karnevalska sezona u Kvarneru: Tradicija, veselje i natjecanja
Karnevalska sezona u Kvarneru tradicionalno započinje 17. siječnja, na dan Anthonyja Velikog. Ovaj događaj označava početak razdoblja veselja, maski i raznih kulturnih manifestacija. Ove godine, karnevalske aktivnosti obuhvatit će Opatiju, Rijeku i okolna naselja, donoseći sa sobom bogatu tradiciju i mnoštvo uzbudljivih događanja.
Podizanje karnevalske zastave
Vlasti Opatije najavile su svečano podizanje karnevalske zastave i pust effigy-ja na gradskom tržištu točno 17. siječnja. Ovaj simboličan čin najavljuje ulazak u karnevalsku sezonu i okuplja lokalnu zajednicu koja s nestrpljenjem iščekuje razne aktivnosti. Karneval je prilika da se mještani i posjetitelji okupe u veselju, uz ples, muzikom i zabavnom atmosferom.
Zvukovi "Antonjskog Roga"
Na dan kada započinje karnevalska sezona, Rijeka i okolna sela će pozdraviti dolazak karnevala zvucima "Antonjskog Roga", tradicionalnog instrumenta koji se koristi za najavu početka zabava. Ovi francuski rogovi, uz zvukove koji dopiru iz raznih dijelova grada, stvaraju jedinstvenu atmosferu koja poziva sve da sudjeluju u slavlju.
Dječji karneval
Za najmlađe posjetitelje, Opatija nudi poseban karnevalski program 16. veljače. Ovaj dječji karneval uključuje različite aktivnosti i radionice koje omogućuju djeci da se maskiraju, plešu i sudjeluju u raznim igrama. Cilj je stvoriti veselo i uključivo okruženje u kojem će se djeca zabavljati i tješiti zajedno.
Balinjerada: Utrka sapunica
Jedan od najupečatljivijih događaja karnevala je Balinjerada, utrka sapunica koja će se održati 23. veljače u Opatiji. Umjesto tradicionalnih vozila na kotačima, natjecatelji će se natjecati s vlastitim dizajniranim vozilima koja "voze" na lopticama. Ova jedinstvena i zabavna manifestacija privlači kako lokalne natjecatelje, tako i turiste, te stvara veselu atmosferu na ulicama grada.
Halubajski zvončari: Kulturna baština Hrvatske
Jedan od najprepoznatljivijih simbola karnevala na Kvarneru su Halubajski zvončari, grupa koja već stoljećima sudjeluje u karnevalskim običajima. Ovi tradicionalni maskiranji junaci, poznati po svojim zvonima i drvenim maskama, igraju ključnu ulogu u održavanju i promicanju kulturne baštine ovog područja. Natjecanje "Karnavalu zvončara" u regiji Kastav, koji je upisan na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine, jedan je od važnih događaja koji privlači pažnju i potiče očuvanje tradicije.
Kulminacija karnevala: Pepeljava srijeda
Karnevalska sezona završava na Pepelava srijeda, 4. ožujka, kada se događa simbolično paljenje pusta. Ova tradicija označava završetak razdoblja veselja i početak korizme, perioda postanja i promišljanja. Tijekom trodnevnog natjecanja, zvončari se natječu u različitim aktivnostima, donoseći sa sobom povijest i duh zajedništva svih sudionika.
Ove manifestacije, duboko ukorijenjene u običaje Kvarnera, ponovo evociraju duh zajedništva, zabave i tradicije koji predstavljaju srž hrvatskog karnevala. Posjetitelji i mještani bit će pozvani da se upuste u ovu jedinstvenu kulturnu avanturu, obogaćujući svoje iskustvo s bogatstvom tradicije i veseljem koje karneval donosi.