Newsweek je nedavno predstavio kartu koja prikazuje stanje sigurnosti u Europi u kontekstu putovanja. Na ovoj karti, Rumunjska i Bugarska su označene kao najsigurnije destinacije, dok su Švedska i Nizozemska u istoj kategoriji savjetovanja kao i Kosovo. Ova situacija postavlja brojna pitanja o tome što zaista znači sigurnost putovanja u Europi i kako geopolitička situacija utječe na percepciju sigurnosti.
Zašto je to važno
U trenutku kada mnoge europske zemlje počinju izdavati upozorenja za svoje građane prilikom putovanja u Sjedinjene Američke Države, važno je razmotriti širi kontekst. Tijekom posljednjih tjedana, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Finska i Danska promijenile su svoje službene smjernice, upozoravajući svoje građane na moguće izazove prilikom ulaska u SAD, uključujući povećan nadzor na granicama. Ova vrsta upozorenja nije nova, ali dolazi u vrijeme kada su geopolitičke napetosti na visokom nivou.
Primjerice, predsjednik Donald Trump je izdao ultimatum Europskoj uniji i Kanadi, naglašavajući da bi mogli biti suočeni s “velikim tarifama” ako nanesu ekonomsku štetu SAD-u. Takve izjave stvaraju dodatnu napetost između Sjedinjenih Američkih Država i Europe. Postoji i zabrinutost da bi Trump mogao smanjiti američki doprinos NATO-u, što bi dodatno utjecalo na europsku sigurnost.
Što znati
U trenutnom savjetovanju o putovanjima, Ukrajina i Bjelorusija najviše su rizične i nalaze se u kategoriji “ne putovati”. Ostale zemlje poput Švedske, Njemačke, Nizozemske, Belgije, Italije, Francuske te još nekoliko balkanskih zemalja, spadaju u kategoriju “povećana opreza”. Važno je napomenuti da nijedna od ovih klasifikacija nije novost; mnoge su postojale već duže vrijeme.
Na primjer, savjetodavna procjena za Ujedinjeno Kraljevstvo je proširena prošle godine zbog zabrinutosti od terorističkih prijetnji. Prema izvještaju, terorističke skupine nastavljaju planirati moguće napade, a postoje i rizici od nasilja od disidentskih skupina u Sjevernoj Irskoj. U tom kontekstu, savjeti za putovanja u SAD ostaju relativno konzistentni unatoč promjenama u administraciji.
Što ljudi govore
Roberta Metsola, predsjednica europskog parlamenta, izjavila je da “dvije trećine Europljana žele da EU igra veću ulogu u njihovoj zaštiti”. Ova izjava ukazuje na jaču potrebu za europskom suradnjom i akcijom kako bi se osigurala sigurnost građana. Europski parlament planira odgovarajući na ove zahtjeve s ambicioznim prijedlozima koji odražavaju ozbiljnost prijetnji.
Kao kontrast, Trump je na svojim društvenim mrežama upozorio da će, ako Europska unija zajedno s Kanadom nastavi nanijeti ekonomsku štetu SAD-u, njihove zemlje čekati visoke tarife. Ova retorika dodatno komplicira odnose između SAD-a i Europe, naglašavajući krhkost trenutne geopolitičke situacije.
Što se događa sljedeće
Nepredvidivost odnosa između SAD-a i Europe naročito se očituje u najavama o novim tarifama na automobile koje bi trebale biti aktivirane. U tom kontekstu, globalna ekonomska težina koje će određene mjere financijski nositi također će biti od iznimne važnosti, kao i reakcije na te mjere kako bi se preminilo tenzije na ovom važno geopolitičkom području.