Kineska politika bez viza: Nova prilika za Hrvatsku
U svjetlu najnovijih vijesti, Hrvatska se pridružila grupi zemalja koje mogu uživati u kineskoj politici ulaska bez viza. Ova odluka, koja je službeno objavljena 22. studenog 2024. godine, omogućit će hrvatskim državljanima da putuju u Kinu do 30 dana bez potrebe za vizom. Ovo je izuzetna prilika koja bi mogla značajno poboljšati odnose između Hrvatske i Kine na raznim razinama.
Pozdrav bivšeg zamjenika predsjednika parlamenta
Davorko Vidović, bivši zamjenik predsjednika hrvatskog parlamenta, izrazio je optimizam povodom ove odluke. U intervjuu za Xinhua, istaknuo je da će ova politika "stvoriti uvjete za ozbiljno poboljšanje i bolje odnose na ekonomskoj, kulturnoj i političkoj razini između dviju zemalja". Njegovo povjerenje u jačanje bilateralne suradnje temelji se na bogatoj povijesti odnosa Hrvatske i Kine.
Poznati putnik prema Kini
Vidović, koji je bio zamjenik predsjednika od prosinca 2021. do svibnja 2024. godine, imao je priliku posjetiti Kinu šest puta. Svaki put se vratio s novim znanjima i iskustvima o fascinantnom razvoju te zemlje. Njegova najnovija posjeta 2023. godine uključivala je obilazak inovacijskih centara u Hefeu, koji su ga impresionirali brzim razvojem komunikacija i transporta.
Utjecaj na turizam
Očekuje se da će nova pravila potaknuti dolazak kineskih turista u Hrvatsku, koji su već prije pandemije bili izuzetno brojni. U 2019. godini, Hrvatsku je posjetilo gotovo 300.000 kineskih turista, a postoji velika nada da se taj broj može ponovo ostvariti. Ovaj porast broja posjetitelja mogao bi dodatno ojačati kulturnu i osobnu međusobnu povezanost između dva naroda.
Mogućnosti za poslovnu suradnju
Vidović vidi daljnje koristi u poslovnim odnosima između Hrvatske i Kine. Politika embarga bez viza mogla bi olakšati poslovanje s kineskim partnerima te otvoriti vrata za nova ulaganja i suradnje. Pomenuo je uspješne projekte poput kineske vjetroelektrane u Senju i Pelješkog mosta kao primjere pozitivne suradnje koja se može nastaviti proširivati.
Kultura i inovacije
Vidović naglašava da su potencijali za suradnju ogromni, ističući da Hrvatska može postati središte za različite kineske proizvode. Osim toga, otvorena su vrata za zajednički rad u područjima tehnologije, znanosti, obrazovanja i kulture. To bi moglo rezultirati ne samo ekonomskom dobiti, već i obogaćivanjem hrvatskog društva kroz razmjenu ideja i kultura.
Brzi vlakovi i visoka tehnologija
Proputovanje brzim vlakom koji povezuje Peking i Šangaj, koji dostiže brzine gotovo 400 km/h, ostavilo je na Vidovića dubok utisak. "Takav napredak ne možete vidjeti nigdje drugdje u svijetu", izjavio je, ukazujući na impresionantni napredak Kine u tehnološkom smislu. Ova iskustva otvaraju oči i za hrvatske mogućnosti u razvoju infrastrukture i tehnologije.
Kulturna povezanost
Za kraj, Vidović ističe i značaj kulturne razmjene kao ključnog elementa jačanja veza između Hrvatske i Kine. Uvjeren je da bi ovakve suradnje mogle doprinijeti dubljem međusobnom razumijevanju i prijateljstvu, što je zasigurno važno za buduće odnose između ovih dviju zemalja.
Kineska politika bez viza otvara nove horizonte, a Hrvatska je spremna iskoristiti ovu priliku na najbolji mogući način.