Utjecaj Trumpovih tarifa na proizvodnu industriju u "Shein Village"
U južnoj Kini, posebno u području poznatom kao "Shein Village", deseci tvornica odjeće suočavaju se s ozbiljnim problemima. Tijekom posljednjih nekoliko tjedana, mnoge su zatvorile vrata kao rezultat odluke Trumpove administracije da nametne tarife i ukine izuzeće "de Minimis". Ova politika, koja je omogućila internetskim trgovcima poput Sheina i Temua da prodaju robu američkim potrošačima bez dodatnih uvoznih poreza, sada je poništena, ostavljajući mnoge tvornice u opasnosti.
Ekonomija pod pritiskom
Proizvodna središta u okrugu Guangzhou, uključujući Panyu, nekada su bila aktivna s brojnim poslovima koji su opskrbljivali američko tržište. Međutim, radnici izvještavaju o naglom padu narudžbi. "Narudžbe Sheina pale su ove godine, a naša prodaja je puno smanjena", izjavio je jedan radnik iz radionice koja zapošljava oko 20 ljudi. Ova situacija nije iznenađujuća s obzirom na nove tarifne politike koje ulaze u život 2. svibnja.
Utjecaj na dobavljače
Mali dobavljači, koji nemaju sredstva za preseljenje poslovanja, našli su se u teškoj situaciji. Mnogi su odustali od prihvaćanja novih narudžbi, prebacujući se na alternativne metode prodaje, poput izravnog marketinga putem društvenih medija. Li Lianghua, vlasnik tvrtke, potvrdio je da su "radionice zatvorene na sve strane u samo dva mjeseca". Ova konsolidacija tržišta dovela je do gubitka širokog spektra radnih mjesta i ekonomskih prilika.
Trgovinski rat i premještanje proizvodnje
Između trgovinskog rata između SAD-a i Kine, Shein je potaknuo svoje dobavljače da razmisle o preseljenju operacija u Vijetnam kako bi ublažili posljedice novih tarifa. No, mnogi manji proizvođači jednostavno ne mogu priuštiti takav korak i umjesto toga biraju zatvoriti svoje tvornice. Primjera radi, jedna tvornica u Dongguanu izgubila je ugovore od četiri glavna američka klijenta, što je dovelo do znatnog smanjenja poslovanja.
Širenje na azijska tržišta
Unatoč teškoj situaciji, neki proizvođači pokušavaju diversificirati svoje tržišne strategije. Liu Xiaodong, vlasnik jedne tvornice, najavio je planove za povećanje poslovanja u Aziji, ističući brze i povoljne opcije dostave dostupne na obližnjim tržištima poput Japana i Singapura. Ovakva prilagodba mogla bi pokazati put naprijed za mnoge proizvođače koji su se našli u nezavidnoj situaciji zbog američkih tarifa.
Prednost azijskog tržišta
Iako kineski izvoz u SAD bilježi rast zbog nakupljanja narudžbi prije implementacije novih tarifa, industrijski insajderi predviđaju da će doći do značajnog pada ovog mjeseca kada tarife od 145% postanu operative. Osim toga, očekuje se da će deflacijski trendovi u Kini utjecati na cijene na drugim tržištima, jer će kineski proizvođači tražiti nove kupce izvan SAD-a, što može dovesti do smanjenja cijena na globalnoj razini.
Izazovi i prilike
Ovo razdoblje izazova također donosi nove prilike. Kineski proizvođači, prisiljeni preispitivati svoje poslovne modele, trajno će promijeniti način na koji se natječu na globalnom tržištu. U budućnosti, konkurencija među proizvođačima u Aziji mogla bi se pojačati, a time i promijeniti način na koji se proizvodi i isporučuju potrošačima diljem svijeta. Kroz inovacije i prilagođavanje potrebama tržišta, neki od ovih proizvođača mogli bi opstati i rasti čak i u surovim uvjetima.
Svaka od ovih promjena naglašava složenost globalne trgovine i dubok utjecaj političkih odluka na proizvodne kapacitete i gospodarstva. Kineski "Shein Village", kao i drugi industrijski sektori, morat će se brzo prilagoditi novim uvjetima kako bi preživjeli u ovim turbulentnim vremenima.