Koje vitamine trebate redovito uzimati?
Postoje li važni vitamini? A koji nisu korisni?
U današnje vrijeme, čini se da se vitamini i dodaci prehrani nalaze na svakom koraku – od reklamnih kampanja do razgovora u društvu. Pitanje koje se često postavlja jest: koji su vitamini potrebni za optimalno zdravlje i trebaju li ih svi redovito uzimati?
Trebaju li vam vitamini?
Prema stručnjacima, vitamini su nužni za pravilno funkcioniranje organizma i igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja tijekom cijelog života. “Postoji 13 esencijalnih vitamina koji su važni za svakodnevno zdravlje”, objašnjava Amy Margulies, nutricionistica. Oni uključuju vitamine A, C, D, E, K te B vitamine (tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina, biotin, B6, B12 i folat).
Stručnjaci ističu važnost vitamina D, C i B vitamina u podršci imunološkom sustavu, energiji i općem zdravlju. Preporuča se obogatiti prehranu voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i ribom kako bi se osigurao unos ovih važnih mikronutrijenata.
Neki ljudi, kao što su vegetarijanci, vegani, starije osobe, i osobe s problemima probavnog sustava, mogu biti skloniji nedostacima određenih vitamina, te je preporučljivo razmotriti dodatke prehrani.
Koje vitamine trebate redovito uzimati: znakovi nedostatka hranjivih sastojaka
Kako znati imate li nedostatak vitamina? Krvni test predstavlja najpouzdaniji način da se potvrdi nedostatak nekih hranjivih sastojaka. Osim toga, postoje specifični simptomi na koje treba obratiti pažnju. Na primjer:
- Vitamin B12: Utrnulost, problemi s ravnotežom, anemija, umor, gubitak pamćenja.
- Vitamin D: Umor, bol u kostima, promjene raspoloženja.
- Kalij: Slabost mišića, zatvor, problemi s srcem.
- Željezo: Umor, kratkoća daha, lomljivi nokti.
- Folat: Razdražljivost, mučnina, loš rast.
- Magnezij: Gubitak apetita, slabost.
Koje vitamine trebate redovito uzimati: Prednosti vitamina
Uzimanje vitamina nudi niz prednosti. Na primjer, vitamin A podržava vid i imunološki sustav te je važan za rast. Vitamin C je snažan antioksidans koji štiti stanice i poboljšava apsorpciju željeza, dok vitamin D pomaže u očuvanju zdravlja kostiju i podržava imunološki sustav.
Važno je naglasiti da dodaci ne bi trebali zamijeniti uravnoteženu prehranu, ali mogu biti korisni u slučaju nedostatka hranjivih sastojaka. “Vitaminski dodaci služe kao sigurnosna mreža u situacijama kada prehrana nije dovoljna”, objašnjava Alyssa Simpson, registrirana dijetetičarka.
Koje vitamine trebate redovito uzimati?
Važno je napomenuti da uzimanje nepotrebnih ili prekomjernih doza vitamina može biti štetno. “Konzultirajte se s liječnikom ili dijetetičarom prije nego što počnete s uzimanjem dodataka”, preporučuje Simpson. Starije osobe, trudnice ili oni s posebnim zdravstvenim stanjima mogu imati posebne potrebe za određenim vitaminima.
Na primjer, trudnicama se često preporučuje uzimanje folne kiseline, a starijim osobama vitamin B12 zbog bolesne apsorpcije. S druge strane, oni koji ne konzumiraju ribu ili meso, kao što su vegani, mogli bi zahtijevati dodatke vitamina B12 i željeza.
Kako odabrati vitamine
Kada birate dodatke, važno je odabrati proizvode od renomiranih proizvođača i provjeriti da li su podvrgnuti testiranju trećih strana. Simpson savjetuje da se opredijelite za bioraspoložive oblike vitamina te pročitate sastav i doze, jer neki proizvodi mogu sadržavati umjetne aditive koji nisu nužni.
U slučaju da razmišljate o uzimanju multivitamina, birajte one koji su specijalizirani za vaše potrebe, bilo da se radi o trudnicama, starijim osobama ili sportašima. Na taj način osiguravate da ćete dobiti ono što vam je potrebno za održavanje zdravlja bez rizika od predoziranja ili nedostatka određenih nutrijenata.