Bila su to dva europska grada koja su predugo bila na mom putovanju “Popis hit”: Atena i Venecija. Nikada nisam zamišljao da ću posjetiti oba kao dio istog odmora.
Teško je reći što je bilo uzbudljivije: putovanje morem do odredišta koje nikad prije nismo vidjeli — uključujući dva zaustavljanja u Grčkoj, dva u Hrvatskoj i dan u malenim Crnogorima — ili odlučivanje što posjetiti u Ateni tijekom našeg dvodnevnog posjeta prije krstarenja.
Nikada prije krstarenja nismo napravili ‘prije’ boravka; ovo je bila prilika za dodatno vrijeme u Ateni prije nego što je plovila iz obližnjeg lučkog grada Piraeja. Između razgledavanja drevnih mjesta poput Akropole i Partenona, nismo se mogli osjećati kao da imamo okus ‘deserta’ prije glavnog jela, sedam noći Viking Jadransko krstarenje.
Na kraju je to bio sjajan početak čarobnog odmora.

Dva dana u Ateni
Pronašli smo lijep butik hotel sa 48 soba samo nekoliko minuta od popularnih Monastirakija i Psirrija kao što se ponekad piše, susjedstva. Palma Apolona, koji je otvoren 2023. godine, imao je nekoliko različitih opcija u sobi. Završili smo s savršenim postavljanjem: dvoslojni apartman s privatnim popločanim dijelom. Uključen je puni doručak, a bio je prekrasan pogled na Akropolu iz bara na krovu. Osim toga, naš hotel bio je samo pet minuta hoda do nekih od najboljih gradskih trgovačkih i blagovaonica, uključujući popularne i povijesne 1907 pekare.
Drugog dana uživali smo u fascinantnom, četverosatnom vođenom obilasku Partenona – hrama božice Atena na Akropoli (utvrđeno brdo na kojem sjedi Partenon) i fascinantnom muzeju Akropole. Turneja nam je dala vizualno zasljepljujući pregled prošlosti drevnog grada, dok je naš vodič “obojen u crtama” povijesti s puno činjenica. Iako se činilo da Atena ima više stambenih blokova od zelenih površina, odmah smo bili privučeni njegovim kafićima na otvorenom (najbolje grčke salate ikad!), lijepim trgovinama i nevjerojatno ljubaznim domorocima. Vratio bih se za minutu. Našu sinoć uživali smo u fantastičnoj večeri u vanjskom kafiću pod nazivom στου κορρέ, gdje nas je pratila živa glazba.
Plovidba

Sljedećeg jutra uhvatili smo taksi za manje od 30 minuta vožnje do našeg čekanja, Vikinško more, koji je 2016. pokrenut kao jedan od prvih od više od 10 identičnih vikinških oceanskih obloga. Bili smo uzbuđeni zbog avantura koje su pred nama. Bez dana na moru — obično se provodimo odmarajući se uz bazen ili u toplicama — znali smo da će to biti vrtložna avantura na mjestima koja su nam sve nova. Vrijeme i raznoliko vrijeme ruta bili su divni, a mi smo voljeli otvarati svoje zavjese prozora svako jutro na novom odredištu.
Kao i svi Viking-ovi identični oceanski oblozi, more je klasificirano kao ‘mali’ brod, s prostorom za 930 putnika. S modernim skandinavskim dekorom, more se nikada nije osjećalo malo. Ima obilje prostranih javnih površina i sve kabine imaju verande okrenute oceanom. Tijekom našeg jedrenja od Atene (Piraeus) do Venecije, uživali smo u opuštanju s pićem ili igranju grupne trivia u prostranom dnevnom boravku s dvije razine, s prozorima od poda do stropa koji nude panoramski pogled s prednje strane broda. Često smo se uputili u prostrano kazalište zvijezda radi lučkih razgovora, edukativnih (često usmjerenih na prirodu) predavanja i večernje zabave.
Bilo je sedam opcija za ručavanje na brodu, uključujući dva specijalna restorana. Brodski buffet restoran, World Café, gdje smo mogli dobiti bilo što, od svježe napravljenih omleta do ukusnih ljepljivih peciva, postao je naš favorit za doručak. Restoran je svečana blagovaonica i često nudi regionalne specijalitete; kuhinja i usluga bili su zvjezdani. Dva specijalna restorana broda — talijanska tema Manfredi i Stab Cook, poznat po mogućnostima spajanja vina — samo su rezervirana. Uz elegantni čaj svakog poslijepodneva u prostranom zimskom vrtu, bilo je nekoliko dodatnih iskustava s blagovaonicom, uključujući ukusnu večeru za surfanje i travnjake na vanjskoj terasi Aquavit u jednoj od naših sinoćnjih noći.
Postali smo obožavatelji Vikinga za upravo stvari koje su ga izdvojile od ostalih linija za krstarenje. S fokusom na kulturno obogaćivanje, na brodu je vrlo opuštena vibra. Nema putnika mlađih od 18 godina, nema kasina, nema umjetničkih predstava i nema naplate za vino ili pivo uz ručak i večeru. Viking također ne naplaćuje korištenje svojih spa objekata (uključujući masivne jacuzzije, snježne grotlo i grijane ležaljke) ili njegove prikladne pranje. Još jedan plus, i to je veliko: Viking nudi uključenu opcionalnu turneju u svakoj luci. Za naše krstarenje uživali smo u mješavini uključenih i plaćenih izleta na obalu.
Prvo gore: Grčka
Više od polovice našeg devetodnevnog odmora proveli smo u Grčkoj. Naša dva zaustavljanja krstarenja u ovoj zemlji natapanoj suncu bila su fantastična. Imali smo toplo, lagano vrijeme za naše uključeno jednodnevno putovanje Olimpiju na Peloponez. U takozvanoj ‘dolini bogova’, drevna Olimpija postala je najslavnije sveto mjesto drevne Grčke i rodno mjesto Olimpijskih igara, koje su se tamo održavale od 8. do 4. stoljeća. A UNESCO Svjetska baština Olympija je jednom držala više od 760 značajnih zgrada i spomenika, a ruševine mnogih od njih preživljavaju. Tu je čak i originalna olimpijska staza; moj suputnik koji putuje — bivši član njihovog srednjoškolskog tima — sletio je na teren kako bi doživio okus drevne Grčke.

Sljedećeg jutra bili smo priključeni na otoku Krf, koji svake godine privlači više od milijun posjetitelja. Jedan od sedam glavnih jonskih otoka – i nekoć trgovačko druženje za Jacqueline Onassis – bili smo očarani ljepotom njegovog starog grada, Grada Krfa. Rodno mjesto princa Philipa iz Edinburga, koji je prognan sa svojom obitelji kao mališan, Krf je ispunjen uskim ulicama, kafićima na otvorenom (uživali smo u limunovim palubama u jednom) i istinskim europskim šarmom. Posebno smo uživali u obilasku Tvornice sapuna Patounis, obiteljski upravljane od 1850. godine. Nikada nisam imao više zahvalnosti za izradu sapuna i maslina nego tijekom ovog posjeta, gdje je vlasnik, Apostolos Patounis, pokazao nam složenost prirodnog izrade sapuna. Posjećujući dane nakon Uskrsa, također smo bili uzbuđeni kad smo pronašli komade lonaca s crvenom glinom koje mještani bacaju s balkona u Veliku subotu kao dio ‘Botidisa’ tradicija. Spasili smo ih, vjerujući u legendu da će donijeti sreću.
Crna Gora
Odatle smo se uputili u Crnu Goru, jedno od novih europskih “vrućih točaka” za turiste. Nešto manje od stanja Connecticuta, Crna Gora je jedno od najljepših odredišta Jadrana. Pripremali smo se za Kotor – gdje smo otvorili svoje balkonske nijanse koje su dočekale dramatične planine koje su zemlji dale ime. Dolazeći na obalu više od sat vremena prije našeg zakazanog puta, imali smo vremena za istraživanje, otkrivanje i komično Muzej mačaka, što je koštalo samo euro (oko 1,13 USD). Malo povijesti, malo kiča, šarmantna je počast najpopularnijim životinjama ovog grada, koje slobodno lutaju i razmaženi su vlasnicima trgovina. Uživali smo i u zaustavljanju u romanskoj katedrali iz 12. stoljeća St. Tryfon. Zaljev Kotor još je jedno mjesto UNESCO-a svjetske baštine, a njegova netaknuta ljepota doista je zadivljujuća. Usmjeren na strmu liticu, prekrivenu morem i prirodno zaklonjena svojim dubokim položajem u fjordu, Kotor je vremenska kapsula koja prikazuje još uvijek netaknuti povijesni grad.

Hrvatska
Hrvatska pružila nam je dvije regije za istraživanje tijekom dva dana, uključujući gradove Split i Dubrovnik. Kao i Crna Gora, Hrvatska doživljava masivan procvat u turizmu – i nije ni čudo: jednostavno je prekrasna. Kao i Crna Gora, bila je dio davno neispravne zemlje Jugoslavije, i ima složenu povijest (što je detaljno objašnjeno tijekom zanimljive prezentacije povijesti na našem brodu). Uživali smo u izletima do Trogira, veličanstvenog zidnog srednjovjekovnog grada, nakon čega je uslijedio posjet obitelji na selu u vlasništvu umirovljenog svećenika. Tamo smo obišli farmu i kapelu, a bili smo domaćin ukusnog ručka.
Naš posljednji dan proveo je u čarobnom gradu Veneciji, koja je bila puna turista, čak i u utorak u travnju. Svojim vijugavim ulicama i poznatim kanalima, nema mjesta poput njega, a mi smo se zadržali na čarobnom trgu St. Marka, samo uzimajući sve unutra. Bio je to savršen kraj za bijeg od jednom u životu.
Nicole Pensiero je stanovnica New Jerseyja i članica Sjeverne Američke udruge novinara (NATJA).