Uloga HQ MND-C: Ojačavanje NATO-ove prisutnosti u Srednjoj Europi
U 2019. godini, u kontekstu rastućih međunarodnih napetosti, mađarska vlada donijela je ključnu stratešku odluku o uspostavljanju Centra za multinacionalni odjel za sjedište, poznatog kao HQ MND-C (Multinational Division Command-Central). Ova inicijativa imala je za cilj ojačati NATO-ovo odvraćanje i obrambenu strategiju, posebno se fokusirajući na strateške potrebe Srednje Europe.
Potreba za vojnom zapovjednom strukturom
U trenutku kada je HQ MND-C osnovan, Mađarska, zajedno sa Slovačkom i Hrvatskom, prepoznala je da regija nedostaje vojnu zapovjednu strukturu na istočnom boku NATO-a. Ova situacija je zahtijevala hitno rješenje. Kao okvirne nacije, Mađarska, Slovačka i Hrvatska odlučile su uspostaviti i upravljati HQ MND-C, uz podršku još sedam savezničkih država: Njemačke, Italije, Poljske, Slovenije, Turske, Španjolske i Rumunjske, koje su sve doprinijele osobljem za zapovjedništvo.
Aktivacija u svjetlu rata u Ukrajini
Eskalacija sukoba u Ukrajini u 2022. godini dodatno je naglasila važnost HQ MND-C. Kao odgovor, Sjevernoatlantsko vijeće službeno je aktiviralo sjedište 3. svibnja 2022. godine. Početna operativna sposobnost (IOC) postignuta je do veljače 2023., a do kraja 2024. godine, HQ MND-C trebao je doseći punu operativnu sposobnost (FOC). Ove prekretnice nisu bile samo važan korak za Mađarsku, već su imale širi značaj za stabilnost regije.
Ceremonija povodom postizanja FOC-a
Ceremonija obilježavanja dostizanja pune operativne sposobnosti održana je 10. veljače 2025. godine u Székesfehérvár. Zamjenik glavnog tajnika NATO-a, Radmila Šekerinska, opisala je ovu prekretnicu kao značajan događaj te je naglasila ključnu ulogu HQ MND-C u jačanju kolektivne sigurnosti saveza.
Tijekom događaja, slovački zamjenik premijera i ministar obrane, Robert Kaliňák, osvrnuo se na suradnju među saveznicima i zahvalio Mađarskoj i Hrvatskoj na njihovim naporima. Hrvatski državni tajnik Tomaslav Galić dodao je da je postizanje FOC-a doprinijelo novom osjećaju sigurnosti i potvrdilo predanost obrani istočnog boka NATO-a.
Ključne sposobnosti i budućnost HQ MND-C
General bojnik Tibor Králik, zapovjednik HQ MND-C, istaknuo je sposobnost sjedišta da se uskladi s NATO strategijama, posebno u kontekstu tehnoloških i globalnih sigurnosnih izazova. Uloga HQ MND-C nije ograničena samo na zapovjedništvo; sjedište će također nadgledati kopnene snage na razini brigade, kao i multinacionalnu bojnu skupinu stacioniranu u Mađarskoj.
Ministar obrane Kristóf Szalay-Bobrovniczky izrazio je zadovoljstvo postignućem kao svjedočanstvo Mađarske predanosti sigurnosti i stabilnosti, ne samo unutar vlastitih granica, već i šire u regiji. Naglasio je i važnost suradnje među državama članicama NATO-a, te kako je HQ MND-C simbol zajedničkog truda i opredijeljenosti za obranu zajedničkih vrijednosti.
Buduće perspektive
S postignutom punom operativnom sposobnošću, HQ MND-C postat će ključni akter u koordinaciji vojnih vježbi NATO-a, testirajući borbenu spremnost i povećavajući interoperabilnost među savezničkim snagama. Ova inicijativa ne samo da jača obrambeni kapacitet regije, već i osigurava da NATO ostane spreman suočiti se s budućim izazovima.
U tom kontekstu, HQ MND-C predstavlja ne samo stratešku vojnu silu, već i simbol zajedništva i predanosti europskoj sigurnosti, koja se suočava s mnogim promjenjivim prijetnjama u 21. stoljeću.