Klimatske promjene i moda: Utjecaj na industriju odjeće
Mijenjanje godišnjih doba
Modna industrija suočava se s izazovima koje donose klimatske promjene, posebno u vezi s kraćim proljećem i duljim ljetima. U proljeće 2024. godine, prodaja odjeće s kratkim rukavima bila je iznimno niska, što se dovodi u vezu s nenormalnim temperaturama koje su utjecale na ponašanje potrošača. Dugotrajna ekonomska recesija dodatno je pridonijela smanjenju potražnje, što se odrazilo na rezultate prodaje.
Slabi prodajni rezultati
Prema podacima iz industrije, glavne modne tvrtke poput Samsung C&T’s Fashion Division, LF, Shinsegae International i Kolon FNC najavljuju svoje rezultate za prvo tromjesečje krajem ovog mjeseca. Iako se očekuje da bi rezultati mogli biti niži od prethodnih godina, postoje znakovi da se potrošački osjećaji pogoršavaju, što dodatno otežava situaciju na tržištu.
Utjecaj vremena na potrošnju
Unatoč predviđanjima o toplijem vremenu, koje je već u travnju dostižilo 25 Celzijevih stupnjeva, industrija se suočava s problemom kratkog proljeća. Od odjeće koja je predviđena za proljeće, potrošači su se brzo prebacili na pripremu za ljeto, što je dodatno otežalo prodaju proljetnih kolekcija.
Statistika iz robnih kuća
Robne kuće koje se specijaliziraju za prodaju odjeće vrhunskog razreda također su zabilježile pad prodaje. U istraživanju je istaknuto da su razine prodaje modne kategorije Lotte robne kuće ostale na prošlogodišnjoj razini u razdoblju od veljače do ožujka. Način na koji su robne kuće Shinsegae i Hyundai porasle za samo 0.9% i 0.2% također pokazuje stagnaciju na tržištu.
Šira slika prodaje odjeće
Prodaja modnih proizvoda opada ne samo u robnim kućama, nego i na svim kanalu. Prema analizama Ministarstva trgovine, industrije i energije, offline prodaja modne odjeće zabilježila je pad od 9.4%, dok je online prodaja opala za 9.7% od veljače. Ovi podatci jasno ukazuju na sumornu stvarnost u kojoj se moda nalazila u posljednjih nekoliko mjeseci.
Krizno upravljanje u modnoj industriji
Musinsa, platforma koja je prošle godine premašila 1 bilijun prodaje, također je uvela "upravljanje u hitnim situacijama" uslijed mračnih izgleda za industriju. Izvršni direktor Musinse, Park Joon-Mo, naglasio je nužnost prilagodbe i smanjenja operativnih troškova tijekom ove krize. Iako se očekuje povećanje obima transakcija, unutarnji ciljevi nisu ispunjeni, što dodatno naglašava izazove s kojima se suočavaju tvrtke.
Zaključak
Klimatske promjene, dugotrajna ekonomska recesija i promjena u potrošačkim navikama predstavljaju složen izazov za modnu industriju. Od robnih kuća do online platformi, svi akteri na tržištu nastoje pronaći načine kako se prilagoditi ovoj novoj stvarnosti, boreći se s nestabilnim okolnostima koje nepovoljno utječu na prodaju i opći optimizam u sektoru.